gcc 4.6-b20101218 - en to ja translation catalogue (3876 entries)

en: <anonymous>
ja: <無名>

en: ({anonymous})
ja: ({無名})

en: expected end of line
ja: 行末 (EOL) が予期されます

en: expected %<;%>
ja: %<;%> が予期されます

en: expected %<(%>
ja: %<(%> が予期されます

en: expected %<,%>
ja: %<,%> が予期されます

en: expected %<)%>
ja: %<)%> が予期されます

en: expected %<]%>
ja: %<]%> が予期されます

en: expected %<;%>, %<,%> or %<)%>
ja: %<;%>、%<,%> または %<)%> が予期されます

en: expected %<}%>
ja: %<}%> が予期されます

en: expected %<{%>
ja: %<{%> が予期されます

en: expected %<:%>
ja: %<:%> が予期されます

en: expected %<while%>
ja: %<while%> が予期されます

en: expected %<.%>
ja: %<.%> が予期されます

en: expected %<@end%>
ja: %<@end%> が予期されます

en: expected %<>%>
ja: %<>%> が予期されます

en: expected %<,%> or %<)%>
ja: %<,%> または %<)%> が予期されます

en: expected %<=%>
ja: %<=%> が予期されます

en: expected %<#pragma omp section%> or %<}%>
ja: %<#pragma omp section%> または %<}%> が予期されます

en: (anonymous)
ja: (無名)

en: COLLECT_LTO_WRAPPER must be set
ja: COLLECT_LTO_WRAPPER が設定されなければいけません

en: no arguments
ja: 引数がありません

en: collect2 version %s
ja: collect2 バージョン %s

en: %d constructor found
     | %d constructors found
ja[0]: %d 個のコンストラクタが見つかりました

en: %d destructor found
     | %d destructors found
ja[0]: %d 個のデストラクタが見つかりました

en: %d frame table found
     | %d frame tables found
ja[0]: %d 個のフレーム表が見つかりました

en: can't get program status
ja: プログラムの状態を取得できません

en: could not open response file %s
ja: 応答ファイル %s を開けませんでした

en: could not write to response file %s
ja: 応答ファイル %s を書き込めませんでした

en: could not close response file %s
ja: 応答ファイル %s を閉じられませんでした

en: [cannot find %s]
ja: [%s が見つかりません]

en: cannot find '%s'
ja: '%s' が見つかりません

en: pex_init failed
ja: pex_init に失敗しました

en: [Leaving %s]
ja: [%s を離れます]

en: 
    write_c_file - output name is %s, prefix is %s
ja: 
    write_c_file - 出力名は %s、接頭辞は %s

en: cannot find 'nm'
ja: 'nm' が見つかりません

en: can't open nm output
ja: nm の出力を開けません

en: init function found in object %s
ja: init 関数をオブジェクト %s で見つけました

en: fini function found in object %s
ja: fini 関数をオブジェクト %s で見つけました

en: can't open ldd output
ja: ldd の出力を開けません

en: 
    ldd output with constructors/destructors.
ja: 
    ldd 出力がコンストラクタ/デストラクタを伴います。

en: dynamic dependency %s not found
ja: 動的依存関係 %s が見つかりません

en: unable to open dynamic dependency '%s'
ja: 動的依存関係 '%s' を開けません

en: %s: not a COFF file
ja: %s: COFF ファイルではありません

en: %s: cannot open as COFF file
ja: %s: COFF ファイルとして開けません

en: library lib%s not found
ja: ライブラリ lib%s が見つかりません

en: %s: all warnings being treated as errors
ja: %s: すべての警告はエラーとして取り扱われます

en: %s: some warnings being treated as errors
ja: %s: いくつかの警告はエラーとして取り扱われます

en: compilation terminated due to -Wfatal-errors.
ja: -Wfatal-errors によりコンパイルを停止しました。

en: compilation terminated due to -fmax-errors=%u.
ja: -fmax-errors=%u によりコンパイルを停止しました。

en: Please submit a full bug report,
    with preprocessed source if appropriate.
    See %s for instructions.
ja: 完全なバグ報告を送って下さい。
    適切ならば前処理後のソースをつけてください。
    %s を見れば方法が書いてあります。

en: compilation terminated.
ja: コンパイルを停止しました。

en: %s:%d: confused by earlier errors, bailing out
ja: %s:%d: 前のエラーにより混乱していますので、脱出します

en: Internal compiler error: Error reporting routines re-entered.
ja: コンパイラ内部エラー: エラー報告ルーチンに再入しました。

en: negative insn length
ja: 負の命令長です

en: could not split insn
ja: 命令を分割できませんでした

en: invalid 'asm':
ja: 無効な 'asm' です:

en: operand number missing after %%-letter
ja: %% 文字の後に被演算子の数字がありません

en: operand number out of range
ja: 被演算子の数字が範囲外です

en: invalid %%-code
ja: 無効な %%-code です

en: '%%l' operand isn't a label
ja: '%%l' 被演算子が label ではありません

note: We can't handle floating point constants; PRINT_OPERAND must handle them. TARGET_PRINT_OPERAND must handle them.
en: floating constant misused
ja: 浮動小数定数を使い損ねました

en: invalid expression as operand
ja: 被演算子として無効な式です

en: Using built-in specs.
ja: 組み込み spec を使用しています。

en: Setting spec %s to '%s'
ja: spec %s を '%s' に設定しています

en: Reading specs from %s
ja: %s から spec を読み込んでいます

en: could not find specs file %s
ja: specs ファイル %s が見つかりませんでした

en: rename spec %s to %s
ja: spec %s を %s に名前を変更します

en: spec is '%s'
ja: spec は '%s' です

en: 
    Go ahead? (y or n)
ja: 
    続けますか? (y または n)

en: Usage: %s [options] file...
ja: 使用法: %s [options] file...

en: Options:
ja: オプション:

en:   -pass-exit-codes         Exit with highest error code from a phase
ja:   -pass-exit-codes         フェーズからのエラーコードの最大値を exit
                                   コードとして返す

en:   --help                   Display this information
ja:   --help                   このヘルプ情報を表示する

en:   --target-help            Display target specific command line options
ja:   --target-help            ターゲット固有のコマンドラインオプションを表示する

en:                            Display specific types of command line options
ja:                            特定の種類のコマンドラインオプションを表示する

en:   (Use '-v --help' to display command line options of sub-processes)
ja: (`-v --help' を使うと、子プロセスのコマンドラインオプションを表示)

en:   --version                Display compiler version information
ja:   --version                コンパイラのバージョン情報を表示する

en:   -dumpspecs               Display all of the built in spec strings
ja:   -dumpspecs               組み込み spec 文字列をすべて表示する

en:   -dumpversion             Display the version of the compiler
ja:   -dumpversion             コンパイラのバージョンを表示する

en:   -dumpmachine             Display the compiler's target processor
ja:   -dumpmachine             コンパイラのターゲットプロセッサを表示する

en:   -print-search-dirs       Display the directories in the compiler's search path
ja:   -print-search-dirs       コンパイラのサーチパスにあるディレクトリを表示する

en:   -print-libgcc-file-name  Display the name of the compiler's companion library
ja:   -print-libgcc-file-name  コンパイラのコンパニオンライブラリ名を表示する

en:   -print-file-name=<lib>   Display the full path to library <lib>
ja:   -print-file-name=<lib>   ライブラリ <lib> へのフルパスを表示する

en:   -print-prog-name=<prog>  Display the full path to compiler component <prog>
ja:   -print-prog-name=<prog>  コンパイラの部品 <prog> へのフルパスを表示する

en:   -print-multi-directory   Display the root directory for versions of libgcc
ja:   -print-multi-directory   libgcc のバージョンディレクトリルートを表示する

en:   -print-multi-lib         Display the mapping between command line options and
                               multiple library search directories
ja:   -print-multi-lib         コマンドラインオプションと複数のライブラリ探索し
                                   ディレクトリとの対応を表示する

en:   -print-multi-os-directory Display the relative path to OS libraries
ja:   -print-multi-os-directory OSライブラリ関連のパスを表示する

en:   -print-sysroot           Display the target libraries directory
ja:   -print-sysroot           ターゲットライブラリのディレクトリを表示する

en:   -print-sysroot-headers-suffix Display the sysroot suffix used to find headers
ja:   -print-sysroot-headers-suffix ヘッダを見つけるために使用する sysroot 接尾辞を表示する

en:   -Wa,<options>            Pass comma-separated <options> on to the assembler
ja:   -Wa,<options>            カンマ区切りの <options> をアセンブラに渡す

en:   -Wp,<options>            Pass comma-separated <options> on to the preprocessor
ja:   -Wp,<options>            カンマ区切りの <options> をプリプロセッサに渡す

en:   -Wl,<options>            Pass comma-separated <options> on to the linker
ja:   -Wl,<options>            カンマ区切りの <options> をリンカに渡す

en:   -Xassembler <arg>        Pass <arg> on to the assembler
ja:   -Xassembler <arg>        <arg> をアセンブラに渡す

en:   -Xpreprocessor <arg>     Pass <arg> on to the preprocessor
ja:   -Xpreprocessor <arg>     <arg> をプリプロセッサに渡す

en:   -Xlinker <arg>           Pass <arg> on to the linker
ja:   -Xlinker <arg>           <arg> をリンカに渡す

en:   -save-temps              Do not delete intermediate files
ja:   -save-temps              中間ファイルを削除しない

en:   -save-temps=<arg>        Do not delete intermediate files
ja:   -save-temps=<arg>        中間ファイルを削除しない

en:   -pipe                    Use pipes rather than intermediate files
ja:   -pipe                    中間ファイルではなくパイプを使う

en:   -time                    Time the execution of each subprocess
ja:   -time                    子プロセスごとの実行時間を計測する

en:   -specs=<file>            Override built-in specs with the contents of <file>
ja:   -specs=<file>            組み込み specs を <file> の内容で上書きする

en:   -std=<standard>          Assume that the input sources are for <standard>
ja:   -std=<standard>          入力ソースを <standard> に準拠すると見なす

en:   --sysroot=<directory>    Use <directory> as the root directory for headers
                               and libraries
ja:   --sysroot=<directory>    ヘッダとライブラリのルートディレクトリとして
                               <directory> を使用する

en:   -B <directory>           Add <directory> to the compiler's search paths
ja:   -B <directory>           <directory> をコンパイラの探索パスに追加する

en:   -v                       Display the programs invoked by the compiler
ja:   -v                       コンパイラによって起動されるプログラムを表示する

en:   -E                       Preprocess only; do not compile, assemble or link
ja:   -E                       前処理のみ行う。コンパイル、アセンブル、リンクは行わない

en:   -S                       Compile only; do not assemble or link
ja:   -S                       コンパイルのみ行う。アセンブル、リンクは行わない

en:   -c                       Compile and assemble, but do not link
ja:   -c                       コンパイル、アセンブルを行う。リンクは行わない

en:   -o <file>                Place the output into <file>
ja:   -o <file>                <file> に出力する

en: 
    Options starting with -g, -f, -m, -O, -W, or --param are automatically
     passed on to the various sub-processes invoked by %s.  In order to pass
     other options on to these processes the -W<letter> options must be used.
ja: 
    -g, -f, -m, -O, -W で始まるオプションや、--param は %s が起動するあらゆる
    子プロセスに自動的に渡されます。こういったプロセスにその他のオプションを渡す
    には -W<letter> オプションを使わなければなりません。

en: Processing spec %c%s%c, which is '%s'
ja: spec %c%s%c を処理中, これは '%s' です

en: install: %s%s
ja: インストール: %s%s

en: programs: %s
ja: プログラム: %s

en: libraries: %s
ja: ライブラリ: %s

en: 
    For bug reporting instructions, please see:
ja: 
    バグレポートの手順は、以下を参照してください

en: Target: %s
ja: ターゲット: %s

en: Configured with: %s
ja: configure 設定: %s

en: Thread model: %s
ja: スレッドモデル: %s

en: gcc version %s %s
ja: gcc バージョン %s %s

en: gcc driver version %s %sexecuting gcc version %s
ja: gcc ドライババージョン %s %s 実行 gcc バージョン %s

en: 
    Linker options
    ==============
ja: 
    リンカオプション
    ==============

en: Use "-Wl,OPTION" to pass "OPTION" to the linker.
ja: "OPTION" をリンカに渡すには "-Wl,OPTION" を使用してください

en: Assembler options
    =================
ja: アセンブラオプション
    =================

en: Use "-Wa,OPTION" to pass "OPTION" to the assembler.
ja: "OPTION" をアセンブラに渡すには "-Wa,OPTION" を使用してください

en: Usage: gcov [OPTION]... SOURCEFILE...
ja: 使用法: gcov [OPTION]... SOURCEFILE...

en:   -h, --help                      Print this help, then exit
ja:   -h, --help                      このヘルプを表示して終了する

en:   -v, --version                   Print version number, then exit
ja:   -v, --version                   バージョン番号を表示して終了する

en:   -n, --no-output                 Do not create an output file
ja:   -n, --no-output                 出力ファイルを作成しない

en:   -d, --display-progress          Display progress information
ja:   -d, --display-progress          進捗情報を表示する

en: 
    For bug reporting instructions, please see:
    %s.
ja: 
    バグ報告の方法については、以下を参照してください:
    %s。

en: %s:no functions found
ja: %s:関数が見つかりません

en: %s:creating '%s'
ja: %s: '%s' を作成しています

en: %s:error writing output file '%s'
ja: %s: 出力ファイル '%s' を書き込み中にエラーが発生しました

en: %s:could not open output file '%s'
ja: %s: 出力ファイル '%s' を開けませんでした

en: %s:source file is newer than graph file '%s'
ja: %s: ソースファイルがグラフファイル '%s' より新しいです

en: (the message is only displayed one per source file)
ja: (このメッセージはソースファイルごとに一回のみ表示されます)

en: %s:cannot open graph file
ja: %s: グラフファイルを開けません

en: %s:not a gcov graph file
ja: %s: gcov グラフファイルではありません

en: %s:corrupted
ja: %s: 破損しています

en: %s:not a gcov data file
ja: %s: gcov データファイルではありません

en: %s:unknown function '%u'
ja: %s: 不明な関数 '%u' です

en: %s:profile mismatch for '%s'
ja: %s: '%s' に対するプロファイルが一致しません

en: %s:overflowed
ja: %s: オーバーフローしました

en: %s:'%s' lacks entry and/or exit blocks
ja: %s: '%s' には導入および/または終了ブロックがありません

en: No executable lines
ja: 実行可能な行がありません

en: No calls
ja: 呼び出しがありません

en: %s:no lines for '%s'
ja: %s: '%s' に対する行がありません

en: %s:cannot open source file
ja: %s: ソースファイルを開けません

en: PRE disabled
ja: PRE が無効です

en: GCSE disabled
ja: GCSE が無効です

en: %s:%d:%d: Invalid state file; %s
ja: %s:%d:%d: 無効な状態ファイルです。%s

en: %s:%d: Invalid state file; %s
ja: %s:%d: 無効な状態ファイルです。%s

note: Fatal printf-like message while reading state.  This can't be a function, because there is no way to pass a va_arg to a variant of fatal.
en: %s:%d:%d: Invalid state file;
ja: %s:%d:%d: 無効な状態ファイルです。

en: %s:%d: Invalid state file;
ja: %s:%d: 無効な状態ファイルです。

en: Option tag unknown
ja: オプションタグが不明です

en: Unexpected type in write_state_scalar_type
ja: write_state_scalar_type 内で予期しない型です

en: Unexpected type in write_state_string_type
ja: write_state_string_type 内で予期しない型です

en: Unexpected type...
ja: 予期しない型...

en: failed to write state trailer [%s]
ja: 状態追跡の書き込みに失敗しました [%s]

en: Failed to open file %s for writing state: %s
ja: 状態書き込み用ファイル %s を開くのに失敗しました: %s

en: output error when writing state file %s [%s]
ja: 状態ファイル %s  の書き込み時に出力エラーが発生しました [%s]

en: failed to close state file %s [%s]
ja: 状態ファイル %s を閉じるのに失敗しました [%s]

en: failed to rename %s to state file %s [%s]
ja: %s から状態ファイル %s へ名前を変更するのに失敗しました [%s]

en: Failed to open state file %s for reading [%s]
ja: 状態ファイル %s を読み込みように開くのに失敗しました [%s]

en: failed to close read state file %s [%s]
ja: 読み込んだ状態ファイル %s を閉じるのに失敗しました [%s]

en: ignoring duplicate directory "%s"
ja: 重複したディレクトリ "%s" を無視します

en:   as it is a non-system directory that duplicates a system directory
ja:   非システムディレクトリがシステムディレクトリと重複しているからです

en: ignoring nonexistent directory "%s"
ja: 存在しないディレクトリ "%s" を無視します

en: #include "..." search starts here:
ja: #include "..." の探索はここから始まります:

en: #include <...> search starts here:
ja: #include <...> の探索はここから始まります:

en: End of search list.
ja: 探索リストの終わりです。

en: <built-in>
ja: <組み込み>

en: function might be candidate for attribute %<%s%>
ja: 関数は属性 %<%s%> の候補のようです

en: function might be candidate for attribute %<%s%> if it is known to return normally
ja: 関数は正常に戻ると分かった場合、属性 %<%s%> の候補のようです

en: At top level:
ja: トップレベル:

en: In member function %qs
ja: メンバ関数 %qs 内

en: In function %qs
ja: 関数 %qs 内

en: assuming that the loop is not infinite
ja: ループが無限でないと仮定しています

en: cannot optimize possibly infinite loops
ja: 無限ループの可能性があるものを最適化できません

en: assuming that the loop counter does not overflow
ja: ループカウンタが溢れないと仮定しています

en: cannot optimize loop, the loop counter may overflow
ja: ループを最適化できません。ループカウンタが溢れるかもしれません

en: %s terminated with signal %d [%s], core dumped
ja: %s はシグナル %d [%s] で終了しました。コアダンプしました

en: %s terminated with signal %d [%s]
ja: %s はシグナル %d [%s] で終了しました

en: %s returned %d exit status
ja: %s は終了ステータス %d を返しました

en: deleting LTRANS file %s
ja: LTRANS ファイル %s を削除しています

en: failed to open %s
ja: %s を開くのに失敗しました

en: could not write to temporary file %s
ja: 一時ファイル %s を書き込むことができませんでした

en: environment variable COLLECT_GCC must be set
ja: 環境変数 COLLECT_GCC が設定されていなければいけません

en: environment variable COLLECT_GCC_OPTIONS must be set
ja: 環境変数 COLLECT_GCC_OPTIONS が設定されていなければいけません

en: malformed COLLECT_GCC_OPTIONS
ja: 誤った形式の COLLECT_GCC_OPTIONS です

en: invalid LTO mode
ja: 無効な LTO モードです

note: What to print when a switch has no documentation.
en: This switch lacks documentation
ja: このスイッチには文書がありません

en: [default]
ja: [デフォルト]

en: [enabled]
ja: [有効]

en: [disabled]
ja: [無効]

en: The following options are target specific
ja: このオプションはターゲット固有のものです

en: The following options control compiler warning messages
ja: 次のオプションはコンパイラの警告メッセージを制御します

en: The following options control optimizations
ja: 次のオプションは最適化を制御します

en: The following options are language-independent
ja: 次のオプションは言語に依存しないものです

en: The --param option recognizes the following as parameters
ja: --param オプションは以降をパラメータとして認識します

en: The following options are specific to just the language
ja: 次のオプションはこの言語固有のものです

en: The following options are supported by the language
ja: 次のオプションはこの言語でサポートされているものです

en: The following options are not documented
ja: 次のオプションは文書化されていません

en: The following options are language-related
ja: 次のオプションは言語に関係したものです

en: enabled by default
ja: デフォルトで有効

en: Event
ja: イベント

en: Plugins
ja: プラグイン

en: *** WARNING *** there are active plugins, do not report this as a bug unless you can reproduce it without enabling any plugins.
ja: *** 警告 *** 有効になっているプラグインがあります。すべてのプラグインを無効にして再現できない限りこのバグを報告しないでください

en: failure trying to reload:
ja: 再ロードの試みに失敗しました:

en: unrecognizable insn:
ja: 認識できない命令:

en: insn does not satisfy its constraints:
ja: 命令が制約を満たしません:

en: out of memory
ja: メモリが足りません

en: collect: reading %s
ja: collect: %s を読み込んでいます

en: removing .rpo file
ja: .rpo ファイルを削除しています

en: renaming .rpo file
ja: .rpo ファイルの名前を変更しています

en: collect: recompiling %s
ja: collect: %s を再コンパイルしています

en: collect: tweaking %s in %s
ja: collect: %s を引っ張ります(%s 内)

en: collect: relinking
ja: collect: 再リンクしています

en: unrecoverable error
ja: 回復できないエラー

en: options passed:
ja: 渡されたオプション:

en: options enabled:
ja: 有効オプション:

en: function not considered for inlining
ja: inline に出来ると見なされていない関数です

note: Inlining failed owing to unavailable function body.
en: function body not available
ja: 関数本体が利用できません

en: redefined extern inline functions are not considered for inlining
ja: extern inline で再定義された関数は inline に出来ると見なされません

note: Function is not inlinable.
en: function not inlinable
ja: inline にできない関数です

note: Function is not an inlining candidate.
en: function not inline candidate
ja: inline の候補でない関数です

en: --param large-function-growth limit reached
ja: --param large-function-growth の制限に達しました

en: --param large-stack-frame-growth limit reached
ja: --param large-stack-frame-growth の制限に達しました

en: --param max-inline-insns-single limit reached
ja: --param max-inline-insns-single の制限に達しました

en: --param max-inline-insns-auto limit reached
ja: --param max-inline-insns-auto の制限に達しました

en: --param inline-unit-growth limit reached
ja: --param inline-unit-growth の制限に達しました

note: Inlining failed because of mismatched options or arguments.
en: target specific option mismatch
ja: ターゲット指定のオプションが合っていません

en: mismatched arguments
ja: 合っていない引数です

en: function body can be overwriten at linktime
ja: 関数本体がリンク時に溢れるかもしれません

note: The remainder are real diagnostic types.
en: fatal error:
ja: 致命的エラー:

en: internal compiler error:
ja: コンパイラ内部エラー:

en: error:
ja: エラー:

en: sorry, unimplemented:
ja: 残念ですが未実装です:

en: warning:
ja: 警告:

en: note:
ja: 備考:

en: debug:
ja: デバッグ:

en: The maximum number of instructions in a single function eligible for inlining
ja: インライン化するのが適格であるとされる単一の関数内の最大命令数

en: The maximum number of instructions when automatically inlining
ja: 自動インライン化が行われる最大命令数

en: The size of L1 cache
ja: L1 キャッシュサイズ

en: The size of L2 cache
ja: L2 キャッシュサイズ

en: format
ja: 書式

en: field width specifier
ja: フィールド幅指定

en: field precision specifier
ja: フィールド精度指定

en: ' ' flag
ja: ' ' フラグ

en: the ' ' printf flag
ja: printf の ' ' フラグ

en: '+' flag
ja: '+' フラグ

en: the '+' printf flag
ja: printf の '+' フラグ

en: '#' flag
ja: '#' フラグ

en: the '#' printf flag
ja: printf の '#' フラグ

en: '0' flag
ja: '0' フラグ

en: the '0' printf flag
ja: printf の '0' フラグ

en: '-' flag
ja: '-' フラグ

en: the '-' printf flag
ja: printf の '-' フラグ

en: ''' flag
ja: ''' フラグ

en: the ''' printf flag
ja: printf の ''' フラグ

en: 'I' flag
ja: 'I' フラグ

en: the 'I' printf flag
ja: printf の 'I' フラグ

en: field width
ja: フィールド幅

en: field width in printf format
ja: printf 書式でのフィールド幅

en: precision
ja: 精度

en: precision in printf format
ja: printf 書式での精度

en: length modifier
ja: 長さ修飾子

en: length modifier in printf format
ja: printf 書式の長さ修飾子

en: 'q' flag
ja: 'q' フラグ

en: the 'q' diagnostic flag
ja: printf の 'q' フラグ

en: assignment suppression
ja: 代入の抑制

en: the assignment suppression scanf feature
ja: scanf 機能の代入の抑制

en: 'a' flag
ja: 'a' フラグ

en: the 'a' scanf flag
ja: scanf の 'a' フラグ

en: 'm' flag
ja: 'm' フラグ

en: the 'm' scanf flag
ja: scanf の 'm' フラグ

en: field width in scanf format
ja: scanf 書式のフィールド幅

en: length modifier in scanf format
ja: scanf 書式の長さ修飾子

en: the ''' scanf flag
ja: scanf の ''' フラグ

en: the 'I' scanf flag
ja: scanf の 'I' フラグ

en: '_' flag
ja: '_' フラグ

en: the '_' strftime flag
ja: strftime の '_' フラグ

en: the '-' strftime flag
ja: strftime の '-' フラグ

en: the '0' strftime flag
ja: strftime の '0' フラグ

en: '^' flag
ja: '^' フラグ

en: the '^' strftime flag
ja: strftime の '^' フラグ

en: the '#' strftime flag
ja: strftime の '#' フラグ

en: field width in strftime format
ja: strftime 書式のフィールド幅

en: 'E' modifier
ja: 'E' 修飾子

en: the 'E' strftime modifier
ja: strftime の 'E' 修飾子

en: 'O' modifier
ja: 'O' 修飾子

en: the 'O' strftime modifier
ja: strftime の 'O' 修飾子

en: the 'O' modifier
ja: 'O' 修飾子

en: fill character
ja: 詰め文字

en: fill character in strfmon format
ja: strfmon 書式の詰め文字

en: the '^' strfmon flag
ja: strfmon の '^' フラグ

en: the '+' strfmon flag
ja: strfmon の '+' フラグ

en: '(' flag
ja: '(' フラグ

en: the '(' strfmon flag
ja: strfmon の '(' フラグ

en: '!' flag
ja: '!' フラグ

en: the '!' strfmon flag
ja: strfmon の '!' フラグ

en: the '-' strfmon flag
ja: strfmon の '-' フラグ

en: field width in strfmon format
ja: strfmon 書式のフィールド幅

en: left precision
ja: 左精度

en: left precision in strfmon format
ja: strfmon 書式の左精度

en: right precision
ja: 右精度

en: right precision in strfmon format
ja: strfmon 書式の右精度

en: length modifier in strfmon format
ja: strfmon 書式の長さ修飾子

note: Handle deferred options from command-line.
en: <command-line>
ja: <コマンドライン>

en: <type-error>
ja: <型エラー>

en: <unnamed-unsigned:
ja: <名前無し符号無し:

en: <unnamed-signed:
ja: <名前無し符号付き:

en: <unnamed-float:
ja: <名前無し浮動小数:

en: <unnamed-fixed:
ja: <名前無し固定小数:

en: <typedef-error>
ja: <typedef エラー>

en: <tag-error>
ja: <tag エラー>

en: <erroneous-expression>
ja: <エラーがある式>

en: <return-value>
ja: <戻り値>

en: invalid %%H value
ja: 無効な %%H 値

en: invalid %%J value
ja: 無効な %%J 値

en: invalid %%r value
ja: 無効な %%r 値

en: invalid %%R value
ja: 無効な %%R 値

en: invalid %%N value
ja: 無効な %%N 値

en: invalid %%P value
ja: 無効な %%P 値

en: invalid %%h value
ja: 無効な %%h 値

en: invalid %%L value
ja: 無効な %%L 値

en: invalid %%m value
ja: 無効な %%m 値

en: invalid %%M value
ja: 無効な %%M 値

en: invalid %%U value
ja: 無効な %%U 値

en: invalid %%s value
ja: 無効な %%s 値

en: invalid %%C value
ja: 無効な %%C 値

en: invalid %%E value
ja: 無効な %%E 値

en: invalid %%xn code
ja: 無効な %%xn コード

en: invalid operand to %%R code
ja: %%R コードに対する無効な被演算子

en: invalid operand to %%H/%%L code
ja: %%H/%%L コードに対する無効な被演算子

en: invalid operand to %%U code
ja: %%U コードに対する無効な被演算子

en: invalid operand to %%V code
ja: %%V コードに対する無効な被演算子

note: Unknown flag. Undocumented flag.
en: invalid operand output code
ja: 無効な被演算子出力コード

en: predicated Thumb instruction
ja: 述語付き Thumb 命令

en: predicated instruction in conditional sequence
ja: 条件シーケンスにある述語付き命令

en: invalid shift operand
ja: 無効なシフト被演算子

en: invalid operand for code '%c'
ja: コード '%c' に対する無効な被演算子です

en: instruction never executed
ja: 命令は決して実行されません

en: missing operand
ja: 被演算子がありません

en: function parameters cannot have __fp16 type
ja: 関数パラメータは __fp16 型を持てません

en: functions cannot return __fp16 type
ja: 関数が __fp16 型を返しません

en: address operand requires constraint for X, Y, or Z register
ja: アドレス被演算子は X、Y または Z レジスタに対する制約を要求します

en: bad address, not a constant):
ja: 誤ったアドレスです。定数ではありません):

en: bad address, not (reg+disp):
ja: 誤ったアドレスです。(reg+disp) ではありません:

en: bad address, not post_inc or pre_dec:
ja: 誤ったアドレスです。post_inc または pre_dec ではありません:

en: internal compiler error.  Bad address:
ja: コンパイラ内部エラー。誤ったアドレス:

en: internal compiler error.  Unknown mode:
ja: コンパイラ内部エラー。不明なモード:

en: invalid insn:
ja: 無効な命令:

en: incorrect insn:
ja: 正しくない命令:

en: unknown move insn:
ja: 不明な move 命令:

en: bad shift insn:
ja: 誤ったシフト命令:

en: internal compiler error.  Incorrect shift:
ja: コンパイラ内部エラー。正しくないシフト:

en: invalid %%j value
ja: 無効な %%j 値

en: invalid const_double operand
ja: 無効な const_double 被演算子

en: invalid operand for 'b' modifier
ja: 'b' 修飾子に対する無効な被演算子

en: invalid operand for 'o' modifier
ja: 'o' 修飾子に対する無効な被演算子

en: invalid operand for 'O' modifier
ja: 'O' 修飾子に対する無効な被演算子

en: invalid operand for 'p' modifier
ja: 'p' 修飾子に対する無効な被演算子

en: invalid operand for 'z' modifier
ja: 'z' 修飾子に対する無効な被演算子

en: invalid operand for 'H' modifier
ja: 'H' 修飾子に対する無効な被演算子

en: bad register
ja: 誤ったレジスタ

en: invalid operand for 'e' modifier
ja: 'e' 修飾子に対する無効な被演算子

en: invalid operand for 'm' modifier
ja: 'm' 修飾子に対する無効な被演算子

en: invalid operand for 'A' modifier
ja: 'A' 修飾子に対する無効な被演算子

en: invalid operand for 'D' modifier
ja: 'D' 修飾子に対する無効な被演算子

en: invalid operand for 'T' modifier
ja: 'T' 修飾子に対する無効な被演算子

en: invalid operand modifier letter
ja: 無効な被演算子修飾文字

en: unexpected multiplicative operand
ja: 予期しない倍数被演算子

en: unexpected operand
ja: 予期しない演算子

en: unrecognized address
ja: 認識できないアドレス

en: unrecognized supposed constant
ja: 認識できない定数のようなもの

en: unexpected side-effects in address
ja: アドレス内の予期しない副作用

note: Can't possibly get a GOT-needing-fixup for a function-call, right?
en: unidentifiable call op
ja: 定義できない call 操作

en: PIC register isn't set up
ja: PIC レジスタが設定されていません

en: fr30_print_operand_address: unhandled address
ja: fr30_print_operand_address: 処理されないアドレスです

en: fr30_print_operand: unrecognized %%p code
ja: fr30_print_operand: 認識できない %%p コードです

en: fr30_print_operand: unrecognized %%b code
ja: fr30_print_operand: 認識できない %%b コードです

en: fr30_print_operand: unrecognized %%B code
ja: fr30_print_operand: 認識できない %%B コードです

en: fr30_print_operand: invalid operand to %%A code
ja: fr30_print_operand: %%A コードに対する無効な被演算子です

en: fr30_print_operand: invalid %%x code
ja: fr30_print_operand: 無効な %%x コードです

en: fr30_print_operand: invalid %%F code
ja: fr30_print_operand: 無効な %%F コードです

en: fr30_print_operand: unknown code
ja: fr30_print_operand: 不明なコードです

en: fr30_print_operand: unhandled MEM
ja: fr30_print_operand: 処理されない MEM です

en: bad insn to frv_print_operand_address:
ja: frv_print_operand_address への誤った命令です:

en: bad register to frv_print_operand_memory_reference_reg:
ja: frv_print_operand_memory_reference_reg への誤ったレジスタです:

en: bad insn to frv_print_operand_memory_reference:
ja: frv_print_operand_memory_reference への誤った命令です:

en: bad condition code
ja: 誤った条件コードです

en: bad insn in frv_print_operand, bad const_double
ja: frv_print_operand 内の誤った命令, 誤った const_double

en: bad insn to frv_print_operand, 'e' modifier:
ja: frv_print_operand への誤った命令、'e' 修飾子:

en: bad insn to frv_print_operand, 'F' modifier:
ja: frv_print_operand への誤った命令、'F' 修飾子:

en: bad insn to frv_print_operand, 'f' modifier:
ja: frv_print_operand への誤った命令、'f' 修飾子:

en: bad insn to frv_print_operand, 'g' modifier:
ja: frv_print_operand への誤った命令、'g' 修飾子:

en: bad insn to frv_print_operand, 'L' modifier:
ja: frv_print_operand への誤った命令、'L' 修飾子:

en: bad insn to frv_print_operand, 'M/N' modifier:
ja: frv_print_operand への誤った命令、'M/N' 修飾子:

en: bad insn to frv_print_operand, 'O' modifier:
ja: frv_print_operand への誤った命令、'O' 修飾子:

en: bad insn to frv_print_operand, P modifier:
ja: frv_print_operand への誤った命令、'P' 修飾子:

en: bad insn in frv_print_operand, z case
ja: frv_print_operand 内の誤った命令、 z の場合

en: bad insn in frv_print_operand, 0 case
ja: frv_print_operand 内の誤った命令、 0 の場合

en: frv_print_operand: unknown code
ja: frv_print_operand: 不明なコードです

en: bad output_move_single operand
ja: 誤った output_move_single 被演算子

en: bad output_move_double operand
ja: 誤った output_move_double 被演算子

en: bad output_condmove_single operand
ja: 誤った output_condmove_single 被演算子

en: invalid UNSPEC as operand
ja: 被演算子として無効な UNSPEC です

en: '%%&' used without any local dynamic TLS references
ja: 局所動的 TLS 参照無しで '%%&' が使用されました

en: invalid operand size for operand code '%c'
ja: 演算子コード '%c' に対する無効な被演算子サイズです

en: invalid operand type used with operand code '%c'
ja: 被演算子コード '%c' に無効な被演算子型が使用されました

en: invalid operand code '%c'
ja: 無効な被演算子コード '%c' です

en: invalid constraints for operand
ja: 演算子に対する無効な制約です

en: unknown insn mode
ja: 不明な命令モード

note: If the environment variable DJDIR is not defined, then DJGPP is not        installed correctly and GCC will quickly become confused with the        default prefix settings. Report the problem now so the user doesn't        receive deceptive "file not found" error messages later. DJDIR is automatical
en: environment variable DJGPP not defined
ja: 環境変数 DJGPP が定義されていません

en: environment variable DJGPP points to missing file '%s'
ja: 環境変数 DJGPP が存在しないファイル '%s' を指しています

en: environment variable DJGPP points to corrupt file '%s'
ja: 環境変数 DJGPP が壊れたファイル '%s' を示しています。

en: invalid %%G mode
ja: 無効な %%G モードです

en: ia64_print_operand: unknown code
ja: ia64_print_operand: 不明なコードです

en: invalid conversion from %<__fpreg%>
ja: %<__fpreg%> からの無効な変換です

en: invalid conversion to %<__fpreg%>
ja: %<__fpreg%> への無効な変換です

en: invalid operation on %<__fpreg%>
ja: %<__fpreg%> に関する無効な操作です

en: invalid %%P operand
ja: 無効な %%P 被演算子です

en: invalid %%p value
ja: 無効な %%p 値です

en: invalid use of %%d, %%x, or %%X
ja: %%d、%%x、または %%X の無効な使用法です

en: bad operand
ja: 間違った被演算子です

en: can't use non gp relative absolute address
ja: 非 gp 関連の絶対アドレスを使用できません

en: invalid addressing mode
ja: 無効なアドレスモードです

en: invalid operand to %%s code
ja: %%s コードへの無効な被演算子です

en: invalid operand to %%p code
ja: %%p コードへの無効な被演算子です

en: bad insn for 'A'
ja: 'A' 用の誤った命令です

en: invalid operand to %%T/%%B code
ja: %%T/%%B コードへの無効な被演算子です

en: invalid operand to %%N code
ja: %%N コードへの無効な被演算子です

en: bad address
ja: 誤ったアドレスです

note: !!!! SCz wrong here.
en: move insn not handled
ja: move 命令は取り扱われません

en: invalid register in the move instruction
ja: move 命令内で無効なレジスタです

en: invalid operand in the instruction
ja: 命令に対して無効な被演算子です

en: invalid register in the instruction
ja: 命令に対して無効なレジスタです

en: operand 1 must be a hard register
ja: 被演算子 1 はハードレジスタでなければいけません

en: invalid rotate insn
ja: 無効な回転 (rotate) 命令です

en: registers IX, IY and Z used in the same INSN
ja: 同じ命令内で IX、IY および Z が使用されました

en: cannot do z-register replacement
ja: z レジスタ置換を行えません

en: invalid Z register replacement for insn
ja: 命令に対して無効な Z レジスタ置換です

en: invalid %%L code
ja: 無効な %%L コードです

en: null pointer
ja: NULL ポインタ

en: PRINT_OPERAND, invalid insn for %%C
ja: PRINT_OPERAND, %%C に対する無効な命令です

en: PRINT_OPERAND, invalid insn for %%N
ja: PRINT_OPERAND, %%N に対する無効な命令です

en: insn contains an invalid address !
ja: 命令に無効なアドレスが含まれています!

en: invalid address
ja: 無効なアドレスです

en: letter %c was found & insn was not CONST_INT
ja: 文字 %c が見つかりましたが命令は CONST_INT ではありません

en: '%%%c' is not a valid operand prefix
ja: '%%%c' は有効な被演算子接頭辞ではありません

en: invalid use of '%%%c'
ja: '%%%c' の無効な使用法です

en: mips_debugger_offset called with non stack/frame/arg pointer
ja: stack/frame/arg ポインタ無しで mips_debugger_offset が呼ばれました

en: MMIX Internal: Bad value for 'm', not a CONST_INT
ja: MMIX 内部: 'm' に対する誤った値です。CONST_INT ではありません

note: We need the original here.
en: MMIX Internal: Cannot decode this operand
ja: MMIX 内部: この被演算子をデコードできません

en: MMIX Internal: This is not a recognized address
ja: MMIX 内部: 認識できるアドレスではありません

en: MMIX Internal: This is not a constant:
ja: MMIX 内部: 定数ではありません:

en: Bad address, not register:
ja: 誤ったアドレスです。レジスタではありません:

en: Out of stack space.
ja: スタック空間が足りなくなりました。

en: Try running '%s' in the shell to raise its limit.
ja: '%s' をシェル内で実行して制限値を上げてください

en: -mvsx requires hardware floating point
ja: -mvsx はハードウェア浮動小数を要求します

en: -mvsx and -mpaired are incompatible
ja: -mvsx と -mpaired は併用できません

en: -mvsx used with little endian code
ja: -mvsx がリトルエンディアンコードで使用されました

en: -mvsx and -mno-altivec are incompatible
ja: -mvsx と -mno-altivec は併用できません

en: -mno-altivec disables vsx
ja: -mno-altivec は vsx を無効にします

en: bad move
ja: 誤った move です

en: invalid %%c value
ja: 無効な %%c 値です

en: invalid %%f value
ja: 無効な %%f 値です

en: invalid %%F value
ja: 無効な %%F 値です

en: invalid %%G value
ja: 無効な %%G 値です

en: invalid %%j code
ja: 無効な %%j コードです

en: invalid %%J code
ja: 無効な %%J コードです

en: invalid %%k value
ja: 無効な %%k 値です

en: invalid %%K value
ja: 無効な %%K 値です

en: invalid %%O value
ja: 無効な %%O 値です

en: invalid %%q value
ja: 無効な %%q 値です

en: invalid %%S value
ja: 無効な %%S 値です

en: invalid %%T value
ja: 無効な %%T 値です

en: invalid %%u value
ja: 無効な %%u 値です

en: invalid %%v value
ja: 無効な %%v 値です

en: invalid %%x value
ja: 無効な %%x 値です

en: invalid %%y value, try using the 'Z' constraint
ja: 無効な %%y 値です。'Z' 制約を使用してみてください

en: AltiVec argument passed to unprototyped function
ja: プロトタイプが無い関数に AltiVec 引数が渡されました

en: invalid operand for code: '%c'
ja: コード '%c' に対する無効な被演算子です

en: invalid operand to %%R
ja: %%R への無効な被演算子です

en: invalid operand to %%S
ja: %%S への無効な被演算子です

en: invalid %%Y operand
ja: 無効な %%Y 被演算子です

en: invalid %%A operand
ja: 無効な %%A 被演算子です

en: invalid %%B operand
ja: 無効な %%B 被演算子です

en: invalid %%c operand
ja: 無効な %%c 被演算子です

en: invalid %%d operand
ja: 無効な %%d 被演算子です

en: invalid %%f operand
ja: 無効な %%f 被演算子です

en: invalid %%s operand
ja: 無効な %%s 被演算子です

en: long long constant not a valid immediate operand
ja: long long 定数は有効な即値被演算子ではありません

en: floating point constant not a valid immediate operand
ja: 浮動小数定数は有効な即値被演算子ではありません

en: 'B' operand is not constant
ja: 'B' 被演算子が定数ではありません

en: 'o' operand is not constant
ja: 'o' 被演算子が定数ではありません

en: xstormy16_print_operand: unknown code
ja: xstormy16_print_operand: 不明なコードです

en: const_double_split got a bad insn:
ja: const_double_split が間違った命令を受け取りました:

en: symbol used as immediate operand
ja: 即値被演算子として使用されるシンボルです

en: illegal operand detected
ja: 不正な被演算子が検出されました

en: bad test
ja: 誤った test です

en: invalid %%D value
ja: 無効な %%D 値です

en: invalid mask
ja: 無効なマスクです

en: invalid %%d value
ja: 無効な %%d 値です

en: invalid %%t/%%b value
ja: 無効な %%t/%%b 値です

en: address offset not a constant
ja: アドレスオフセットが定数ではありません

en: candidate 1:
ja: 候補 1:

en: candidate 2:
ja: 候補 2:

en: <unnamed>
ja: <名前なし>

en: candidates are: %+#D
ja: 候補: %+#D

en: candidate is: %+#D
ja: 候補: %+#D

en: <unresolved overloaded function type>
ja: <未解決オーバーロードされた関数型>

en: <type error>
ja: <型エラー>

en: <anonymous %s>
ja: <無名 %s>

note: A lambda's "type" is essentially its signature.
en: <lambda
ja: <ラムダ

en: (static initializers for %s)
ja: (%s 用の静的イニシャライザ)

en: (static destructors for %s)
ja: (%s 用の静的デストラクタ)

en: <return value>
ja: <戻り値>

en: {anonymous}
ja: {無名}

en: <declaration error>
ja: <宣言エラー>

en: <template parameter error>
ja: <テンプレートパラメータエラー>

en: <statement>
ja: <文>

note: While waiting for caret diagnostics, avoid printing __cxa_allocate_exception, __cxa_throw, and the like.
en: <throw-expression>
ja: <throw 式>

en: <unparsed>
ja: <未構文解析>

en: <expression error>
ja: <式エラー>

en: <unknown operator>
ja: <不明な演算子>

en: <unknown>
ja: <不明>

en: {unknown}
ja: {不明}

en: At global scope:
ja: 大域スコープ:

en: In static member function %qs
ja: 静的メンバ関数 %qs 内

en: In copy constructor %qs
ja: コピーコンストラクタ %qs 内

en: In constructor %qs
ja: コンストラクタ %qs 内

en: In destructor %qs
ja: デストラクタ %qs 内

en: In lambda function
ja: ラムダ関数内

en: %s: In instantiation of %qs:
ja: %s: %qs のインスタンス内:

en: candidates are:
ja: 候補:

en: candidate is: | candidates are:
ja[0]: 候補:

en: target is not pointer or reference to class
ja: ターゲットはクラスへのポインタまたは参照ではありません

en: target is not pointer or reference to complete type
ja: ターゲットは完全型へのポインタまたは参照ではありません

en: target is not pointer or reference
ja: ターゲットはポインタまたは参照ではありません

en: source is not a pointer
ja: ソースはポインタではありません

en: source is not a pointer to class
ja: ソースはクラスへのポインタではありません

en: source is a pointer to incomplete type
ja: ソースは不完全型へのポインタです

en: wrong type argument to unary minus
ja: 単項マイナスへの引数の型が間違っています

en: wrong type argument to unary plus
ja: 単項プラスへの引数の型が間違っています

en: wrong type argument to bit-complement
ja: ビット反転への引数の型が間違っています

en: wrong type argument to abs
ja: abs への引数の型が間違っています

en: wrong type argument to conjugation
ja: 複素共役(~)への引数の型が間違っています

en: Warning:
ja: 警告:

en: Error:
ja: エラー:

en: Fatal Error:
ja: 致命的エラー:

en: Positive width required
ja: 正の幅が必要です

en: Nonnegative width required
ja: 非負の幅が必要です

en: Unexpected end of format string
ja: 予期しない書式文字列終了です

en: Unexpected EOF
ja: 予期しないファイル終端 (EOF) です

en: attribute declaration
ja: 属性宣言です

en: data declaration
ja: データ宣言です

en: assignment
ja: 代入

en: DEALLOCATE object
ja: DEALLOCATE オブジェクト

en: ALLOCATE object
ja: ALLOCATE オブジェクト

en: STAT variable
ja: STAT 変数

en: ERRMSG variable
ja: ERRMSG 変数

en: Array reference out of bounds
ja: 配列参照が範囲外です

en: Incorrect function return value
ja: 正しくない関数戻り値です

en: Memory allocation failed
ja: メモリ配置に失敗しました

en: Not a valid Java .class file.
ja: 有効な Java .class ファイルではありません。

en: error while parsing constant pool
ja: constant プールを構文解析中にエラーが発生しました

en: error in constant pool entry #%d
ja: constant プール項目 #%d 内でエラーが発生しました

en: error while parsing fields
ja: フィールドを構文解析中にエラーが発生しました

en: error while parsing methods
ja: メソッドを構文解析中にエラーが発生しました

en: error while parsing final attributes
ja: final 属性を構文解析中にエラーが発生しました

en: Try 'jcf-dump --help' for more information.
ja: 詳しくは 'jcf-dump --help' を参照してください。

en: Usage: jcf-dump [OPTION]... CLASS...
ja: 使用法: jcf-dump [OPTION]... CLASS...

en: Display contents of a class file in readable form.
ja: 可読形式でクラスファイルの内容を表示します。

en:   -c                      Disassemble method bodies
ja:   -c                      メソッド本体を逆アセンブルする

en:   --javap                 Generate output in 'javap' format
ja:   --javap                 'javap' 形式で出力を生成する

en:   --classpath PATH        Set path to find .class files
ja:   --classpath PATH        .class ファイルを探すパスを設定する

en:   -IDIR                   Append directory to class path
ja:   -IDIR                   クラスパスにディレクトリを追加する

en:   --bootclasspath PATH    Override built-in class path
ja:   --bootclasspath PATH    組み込みクラスパスを上書きする

en:   -o FILE                 Set output file name
ja:   -o FILE                 出力ファイル名を FILE に設定する

en:   --help                  Print this help, then exit
ja:   --help                  このヘルプを表示して終了する

en:   --version               Print version number, then exit
ja:   --version               バージョン番号を表示して終了する

en:   -v, --verbose           Print extra information while running
ja:   -v, --verbose           実行時に追加の情報を表示する

en: For bug reporting instructions, please see:
    %s.
ja: バグレポートの手順については
      %s
    を参照してください。

en: jcf-dump: no classes specified
ja: jcf-dump: クラスが指定されていません

en: Cannot open '%s' for output.
ja: '%s' を出力用に開けませんでした。

en: bad format of .zip/.jar archive
ja: .zip/.jar 書庫の形式が間違っています。

en: Bad byte codes.
ja: 間違ったバイトコードです。

en: Usage: %s [OPTIONS]... CLASSNAMEmain [OUTFILE]
ja: 使用法: %s [OPTIONS]... CLASSNAMEmain [OUTFILE]

en: %s: Cannot open output file: %s
ja: %s: 出力ファイルを開けません: %s

en: %s: Failed to close output file %s
ja: %s: 出力ファイル %s を閉じるのに失敗しました

en: -fjni and -femit-class-files are incompatible
ja: -fjni と -femit-class-files は併用できません

en: -fjni and -femit-class-file are incompatible
ja: -fjni と -femit-class-file は併用できません

en: -femit-class-file should used along with -fsyntax-only
ja: -femit-class-file は -fsyntax-only に合わせて使用してください

en: static is not supported on TPF-OS
ja: static は TPF-OS ではサポートされていません

en: the m210 does not have little endian support
ja: m210 はリトルエンディアンサポートを行なえません

en: -current_version only allowed with -dynamiclib
ja: -current_version は -dynamiclib と併せてのみ使用できます

en: -install_name only allowed with -dynamiclib
ja: -install_name は -dynamiclib と併せてのみ使用できます

en: -bundle not allowed with -dynamiclib
ja: -bundle は -dynamiclib と併せて使用できません

en: -bundle_loader not allowed with -dynamiclib
ja: -bundle_loader は -dynamiclib と併せて使用できません

en: -client_name not allowed with -dynamiclib
ja: -client_name は -dynamiclib と併せて使用できません

en: -force_flat_namespace not allowed with -dynamiclib
ja: -force_flat_namespace は -dynamiclib と併せて使用できません

en: -keep_private_externs not allowed with -dynamiclib
ja: -keep_private_externs は -dynamiclib と併せて使用できません

en: -private_bundle not allowed with -dynamiclib
ja: -private_bundle は -dynamiclib と併せて使用できません

en: gfortran does not support -E without -cpp
ja: gfortran は -cpp 無しでの -E 使用をサポートしていません

en: consider using '-pg' instead of '-p' with gprof(1)
ja: gprof(1) を使うときは '-p' の代わりに '-pg' を使用してください

en: may not use both -EB and -EL
ja: -EB と -EL の両方を使用することは出来ません

en: the -shared option is not currently supported for VAX ELF
ja: -shared オプションは VAX ELF 用には現在はサポートされていません

en: profiling not supported with -mg
ja: -mg でのプロファイルはサポートされていません

en: shared and mdll are not compatible
ja: shared と mdll は併用できません

en: -pg and -fomit-frame-pointer are incompatible
ja: -pg と -fomit-frame-pointer は併用できません

en: -c or -S required for Ada
ja: Ada では -c または -S が必要です

en: -Xbind-now and -Xbind-lazy are incompatible
ja: -Xbind-now と -Xbind-lazy は併用できません

en: may not use both -m32 and -m64
ja: -m32 と -m64 の両方を使用することはできません

en: does not support multilib
ja: multilib はサポートしません

en: no processor type specified for linking
ja: リンク用のプロセッサ型が指定されていません

en: -msoft-float and -mhard_float may not be used together
ja: -msoft-float と -mhard_float は併用できません

en: -mbig-endian and -mlittle-endian may not be used together
ja: -mbig-endian と -mlittle-endian は併用できません

en: GNU Objective C no longer supports traditional compilation
ja: GNU Objective C は伝統的なコンパイルを既にサポートしていません

en: objc-cpp-output is deprecated; please use objective-c-cpp-output instead
ja: objc-cpp-output は廃止されました。代わりに objective-c-cpp-output を使用してください

en: objc++-cpp-output is deprecated; please use objective-c++-cpp-output instead
ja: objc++-cpp-output は廃止されました。代わりに objective-c++-cpp-output を使用してください

en: static linking is not supported
ja: 静的リンクはサポートされていません

en: -mhard-float not supported
ja: -mhard-float はサポートされていません

en: -msingle-float and -msoft-float cannot both be specified
ja: -msingle-float と -msoft-float は併用できません

en: do not specify both -march=... and -mcpu=...
ja: -march=... と -mcpu=... の両方を指定しないでください

en: GNU C no longer supports -traditional without -E
ja: GNU C は -E 無しでの -traditional を既にサポートしていません

en: -E or -x required when input is from standard input
ja: 入力が標準入力からの場合は -E または -x が必要です

en: '-msse5' was removed
ja: '-msse5' は削除されました

en: SH2a does not support little-endian
ja: SH2a はリトルエンディアンをサポートしていません

en: -mas100-syntax is incompatible with -gdwarf
ja: -mas100-syntax と -gdwarf は併用できません

en: rx200 cpu does not have FPU hardware
ja: rx200 CPU にはハードウェア FPU がありません

en: cannot use mthreads and mlegacy-threads together
ja: mthreads と mlegacy-threads は併用できません

en: cannot use mshared and static together
ja: mshared と static は併用できません

en: Warn if deprecated empty statements are found
ja: 推奨されない空文が見つかれば警告する

en: Warn if .class files are out of date
ja: .class ファイルがソースファイルより古ければ警告する

en: Warn if modifiers are specified when not necessary
ja: 指定された修飾子が不要なものであれば警告する

en: --CLASSPATH	Deprecated; use --classpath instead
ja: --CLASSPATH	廃止されました。代わりに --classpath を使用してください

en: Permit the use of the assert keyword
ja: assert 予約語の使用を許可する

en: --bootclasspath=<path>	Replace system path
ja: --bootclasspath=<path>	システムパスを置換する

en: Generate checks for references to NULL
ja: NULL への参照を検査する

en: --classpath=<path>	Set class path
ja: --classpath=<path>	クラスパスを設定する

en: Output a class file
ja: クラスファイルを出力する

en: Alias for -femit-class-file
ja: -femit-class-file の別名

en: --encoding=<encoding>	Choose input encoding (defaults from your locale)
ja: --encoding=<encoding>	入力エンコーディングを選択する (デフォルトはロケール)

en: Input file is a file with a list of filenames to compile
ja: 入力ファイルをコンパイルするファイル名の一覧にする

en: Always check for non gcj generated classes archives
ja: gcj が生成していないクラスアーカイブを常に検査する

en: Generate instances of Class at runtime
ja: 実行時にクラスのインスタンスを生成する

en: Use offset tables for virtual method calls
ja: 仮想メソッド呼び出し用のオフセット表を使用する

en: Assume native functions are implemented using JNI
ja: native 関数が JNI を利用して実装しているものとみなす

en: Enable optimization of static class initialization code
ja: 静的クラス初期化コードの最適化を有効にする

en: Generate code for the Boehm GC
ja: Boehm GC 用コードを生成する

en: Call a library routine to do integer divisions
ja: 整数の割り算を実行時にライブラリルーチンを呼び出す

en: Generate code for built-in atomic operations
ja: 組み込み不可分操作用のコードを生成する

en: Set the source language version
ja: ソース言語バージョンを設定する

en: Set the target VM version
ja: ターゲット VM バージョンを設定する

en: -gnat<options>	Specify options to GNAT
ja: -gnat<options>	GNAT へのオプションを指定する

en: Warn about creation of array temporaries
ja: 一時配列の生成に関して警告する

en: Warn about truncated source lines
ja: 切り詰められたソース行に関して警告する

en: Enable preprocessing
ja: 前処理を有効にする

en: Disable preprocessing
ja: 前処理を無効にする

en: Use big-endian format for unformatted files
ja: 形式が定められていないファイルではビッグエンディアン形式を使用する

en: Use little-endian format for unformatted files
ja: 形式が定められていないファイルではリトルエンディアン形式を使用する

en: Use native format for unformatted files
ja: 形式が定められていないファイルではネイティブの形式を使用する

en: Swap endianness for unformatted files
ja: 形式が定められていないファイルではエンディアンのバイト順を交換する

en: Assume that the source file is fixed form
ja: ソースファイルが固定形式であると見なす

en: Assume that the source file is free form
ja: ソースファイルが自由形式であると見なす

en: Conform to the ISO Fortran 2003 standard
ja: ISO Fortran 2003 標準に準拠させる

en: Conform to the ISO Fortran 2008 standard
ja: ISO Fortran 2008 標準に準拠させる

en: Conform to the ISO Fortran 95 standard
ja: ISO Fortran 95 標準に準拠させる

en: Conform to nothing in particular
ja: 特に何も準拠させない

en: Accept extensions to support legacy code
ja: 古いコードをサポートするための拡張を受け付ける

en: Do not use hardware fp
ja: ハードウェア浮動小数点を利用しない

en: Use fp registers
ja: 浮動小数点レジスタを利用する

en: Assume GAS
ja: GAS を使用すると見なす

en: Do not assume GAS
ja: GAS を使用すると見なさない

en: Request IEEE-conformant math library routines (OSF/1)
ja: IEEE 準拠の数学ライブラリルーチン (OSF/1) を要求する

en: Emit IEEE-conformant code, without inexact exceptions
ja: 不適切な例外を除いて IEEE 準拠のコードを発行する

en: Do not emit complex integer constants to read-only memory
ja: 複素数の整数定数を読み込み専用メモリに展開させない

en: Use VAX fp
ja: VAX 浮動小数点を利用する

en: Do not use VAX fp
ja: VAX 浮動小数点を利用しない

en: Emit code for the byte/word ISA extension
ja: バイト/ワード ISA 拡張用のコードを発行する

en: Emit code for the motion video ISA extension
ja: モーションビデオ ISA 拡張用のコードを発行する

en: Emit code for the fp move and sqrt ISA extension
ja: 浮動小数点 move と sqrt ISA 拡張用のコードを発行する

en: Emit code for the counting ISA extension
ja: カウント ISA 拡張用のコードを発行する

en: Emit code using explicit relocation directives
ja: 明示的再配置指示を使用したコードを発行する

en: Emit 16-bit relocations to the small data areas
ja: small データ領域への 16 ビット再配置を発行する

en: Emit 32-bit relocations to the small data areas
ja: small データ領域への 32 ビット再配置を発行する

en: Emit direct branches to local functions
ja: 局所関数への直接分岐を発行する

en: Emit indirect branches to local functions
ja: 局所関数への間接分岐を発行する

en: Emit rdval instead of rduniq for thread pointer
ja: スレッドポインタ用に rduniq の代わりに rdval を発行する

en: Use 128-bit long double
ja: 128 ビット long double を使用する

en: Use 64-bit long double
ja: 64 ビット long double を使用する

en: Use features of and schedule given CPU
ja: 与えられた CPU の特徴やスケジュールを利用する

en: Schedule given CPU
ja: 与えられた CPU のスケジュールを使用する

en: Control the generated fp rounding mode
ja: 生成された浮動小数点丸めモードを制御する

en: Control the IEEE trap mode
ja: IEEE トラップモードを制御する

en: Control the precision given to fp exceptions
ja: 浮動小数点例外に与えられた精度を制御する

en: Tune expected memory latency
ja: 予期されるメモリレイテンシを調整する

en: Specify bit size of immediate TLS offsets
ja: 即値 TLS オフセットのビットサイズを指定する

en: Dynamically allocate cc registers
ja: cc レジスタを動的に割り当てる

en: Set the cost of branches
ja: 分岐コストを設定する

en: Enable conditional execution other than moves/scc
ja: moves/scc 以外で条件付き実行を有効にする

en: Change the maximum length of conditionally-executed sequences
ja: 条件付き実行シーケンスの長さの最大値を変更する

en: Change the number of temporary registers that are available to conditionally-executed sequences
ja: 条件付き実行シーケンスで利用できる一時レジスタの数を変更する

en: Enable conditional moves
ja: 条件付き move を有効にする

en: Set the target CPU type
ja: ターゲットの CPU 型を設定する

en: Use fp double instructions
ja: 倍精度浮動小数命令を有効にする

en: Change the ABI to allow double word insns
ja: 二倍ワード命令を許可するように ABI を変更する

en: Enable Function Descriptor PIC mode
ja: 関数記述子 PIC モードを有効にする

en: Just use icc0/fcc0
ja: icc0/fcc0 だけ使用する

en: Only use 32 FPRs
ja: 32 個の浮動小数点レジスタ (FPR) のみ使用する

en: Use 64 FPRs
ja: 64 個の浮動小数点レジスタ (FPR) を使用する

en: Only use 32 GPRs
ja: 32 個の汎用レジスタ (GPR) のみ使用する

en: Use 64 GPRs
ja: 64 個の汎用レジスタ (GPR) を使用する

en: Use hardware floating point
ja: ハードウェア浮動小数点を利用する

en: Enable PIC support for building libraries
ja: ライブラリ構築用に PIC サポートを有効にする

en: Disallow direct calls to global functions
ja: 大域関数の直接呼び出しを無効にする

en: Enable optimizing &&/|| in conditional execution
ja: 条件付き実行内にある &&/|| の最適化を有効にする

en: Enable nested conditional execution optimizations
ja: 入れ子にされた条件付き実行の最適化を有効にする

en: Remove redundant membars
ja: 冗長なメンバを削除する

en: Use software floating point
ja: ソフトウェア浮動小数点を使用する

en: Assume a large TLS segment
ja: 大きな TLS セグメントであると見なす

en: Do not assume a large TLS segment
ja: 大きな TLS セグメントであると見なさない

en: Link with the library-pic libraries
ja: library-pic ライブラリとリンクする

en: Target the AM33 processor
ja: AM33 プロセッサをターゲットとする

en: Target the AM33/2.0 processor
ja: AM33/2.0 プロセッサをターゲットとする

en: Target the AM34 processor
ja: AM34 プロセッサをターゲットとする

en: Tune code for the given processor
ja: 与えられたプロセッサ用に調整する

en: Work around hardware multiply bug
ja: ハードウェア乗算バグを回避する

en: Enable linker relaxations
ja: リンカの緩和を有効にする

en: Enable TPF-OS tracing code
ja: TPF-OS 追跡コードを有効にする

en: Specify main object for TPF-OS
ja: TPF-OS 用の main オブジェクトを指定する

en: 31 bit ABI
ja: 31 ビット ABI

en: 64 bit ABI
ja: 64 ビット ABI

en: Generate code for given CPU
ja: 与えられたCPU 用のコードを生成する

en: Additional debug prints
ja: 追加のデバッグ情報を表示する

en: ESA/390 architecture
ja: ESA/390 アーキテクチャ

en: Enable decimal floating point hardware support
ja: 十進浮動小数点ハードウェアのサポートを有効にする

en: Enable hardware floating point
ja: ハードウェア浮動小数点を有効にする

en: Disable hardware floating point
ja: ハードウェア浮動小数点を無効にする

en: Schedule code for given CPU
ja: 与えられた CPU 用のコードをスケジュールする

en: Generate ILP32 code
ja: ILP32 コードを生成する

en: Generate LP64 code
ja: LP64 コードを生成する

en: Generate big endian code
ja: ビッグエンディアンコードを生成する

en: Generate little endian code
ja: リトルエンディアンコードを生成する

en: Generate code for GNU as
ja: GNU as 用のコードを生成する

en: Generate code for GNU ld
ja: GNU ld 用のコードを生成する

en: Emit stop bits before and after volatile extended asms
ja: 拡張アセンブリ volatile の前後に stop ビットを送出する

en: Use in/loc/out register names
ja: in/loc/out レジスタ名を使用する

en: Enable use of sdata/scommon/sbss
ja: sdata/scommon/sbss の使用を有効にする

en: Generate code without GP reg
ja: GP レジスタ不使用のコードを生成する

en: gp is constant (but save/restore gp on indirect calls)
ja: gp を定数とする（但、間接呼び出しでは gp を save/restore する）

en: Generate self-relocatable code
ja: 自己再配置可能コードを生成する

en: Generate inline floating point division, optimize for latency
ja: インラインの浮動小数点除算を生成し、レイテンシを最適化する

en: Generate inline floating point division, optimize for throughput
ja: インラインの浮動小数点除算を生成し、スループットを最適化する

en: Generate inline integer division, optimize for latency
ja: インラインの整数除算を生成し、レイテンシを最適化する

en: Generate inline integer division, optimize for throughput
ja: インラインの整数除算を生成し、スループットを最適化する

en: Do not inline integer division
ja: 整数除算をインライン化しない

en: Generate inline square root, optimize for latency
ja: インライン二乗根を生成し、レイテンシを最適化する

en: Generate inline square root, optimize for throughput
ja: インライン二乗根を生成し、スループットを最適化する

en: Do not inline square root
ja: 二乗根をインライン化しない

en: Enable Dwarf 2 line debug info via GNU as
ja: GNU as を通じた Dwarf2 の行デバッグを有効にする

en: Enable earlier placing stop bits for better scheduling
ja: より良いスケジューリング用に事前にストップビットを配置する

en: -msim	Use simulator runtime
ja: -msim	シミュレータランタイムを使用する

en: -mcpu=r8c	Compile code for R8C variants
ja: -mcpu=r8c	R8C 類型用にコードをコンパイルする

en: -mcpu=m16c	Compile code for M16C variants
ja: -mcpu=m16c	M16C 類型用にコードをコンパイルする

en: -mcpu=m32cm	Compile code for M32CM variants
ja: -mcpu=m32cm	M32CM 類型用にコードをコンパイルする

en: -mcpu=m32c	Compile code for M32C variants
ja: -mcpu=m32c	M32C 類型用にコードをコンパイルする

en: -memregs=	Number of memreg bytes (default: 16, range: 0..16)
ja: -memregs=	memreg のバイト数 (デフォルト: 16、範囲: 0..16)

en: Generate code for little-endian
ja: リトルエンディアン用のコードを生成する

en: Generate code for big-endian
ja: ビッグエンディアン用コードを生成する

en: Use hardware FP
ja: ハードウェア浮動小数点を使用する

en: Do not use hardware FP
ja: ハードウェア浮動小数点を使用しない

en: Assume possible double misalignment
ja: double が整列されていない可能性があると見なす

en: Use ABI reserved registers
ja: ABI 予約レジスタを使用する

en: Use hardware quad FP instructions
ja: ハードウェア四倍精度浮動小数点命令を使用する

en: Do not use hardware quad fp instructions
ja: ハードウェア四倍精度浮動小数点命令を使用しない

en: Compile for V8+ ABI
ja: V8+ ABI 用にコンパイルする

en: Use UltraSPARC Visual Instruction Set extensions
ja: UltraSPARC 可視命令集合 (VIS) を使用する

en: Pointers are 64-bit
ja: ポインタを 64 ビットとする

en: Pointers are 32-bit
ja: ポインタを 32 ビットとする

en: Use 64-bit ABI
ja: 64 ビット ABI を使用する

en: Use 32-bit ABI
ja: 32 ビット ABI を使用する

en: Use stack bias
ja: スタックバイアスを使用する

en: Use structs on stronger alignment for double-word copies
ja: 二倍ワードコピー用の強く整列された構造体を使用する

en: Optimize tail call instructions in assembler and linker
ja: アセンブラとリンカで末尾呼び出し命令を最適化する

en: Use features of and schedule code for given CPU
ja: 与えられた CPU 用の機能とスケジュールコードを利用する

en: Use given SPARC-V9 code model
ja: 与えられた SPARC-V9 コードモデルを使用する

en: Enable strict 32-bit psABI struct return checking.
ja: 厳密な 32 ビット psABI 構造体戻り値検査を有効にする。

en: Compile for the m32rx
ja: m32rx 用にコンパイルする

en: Compile for the m32r2
ja: m32r2 用にコンパイルする

en: Compile for the m32r
ja: m32r 用にコンパイルする

en: Align all loops to 32 byte boundary
ja: 全てのループを 32 バイト境界に整列する

en: Prefer branches over conditional execution
ja: 条件付き実行より分岐の生成を優先する

en: Give branches their default cost
ja: 分岐にデフォルトのコストを与える

en: Display compile time statistics
ja: コンパイル時間統計値を表示する

en: Specify cache flush function
ja: キャッシュフラッシュ関数を指定する

en: Specify cache flush trap number
ja: キャッシュフラッシュトラップ番号を指定する

en: Only issue one instruction per cycle
ja: サイクル毎に一つの命令だけを発行する

en: Allow two instructions to be issued per cycle
ja: サイクル毎に二つの命令を発行することを許可する

en: Code size: small, medium or large
ja: コードサイズ: small、medium または large

en: Don't call any cache flush functions
ja: キャッシュフラッシュ関数を全く呼び出さない

en: Don't call any cache flush trap
ja: キャッシュフラッシュトラップを全く呼び出さない

en: Small data area: none, sdata, use
ja: small データ領域: none, sdata, use

en: Generate code for a 520X
ja: 520X 用のコードを生成する

en: Generate code for a 5206e
ja: 5206e 用のコードを生成する

en: Generate code for a 528x
ja: 528x 用のコードを生成する

en: Generate code for a 5307
ja: 5307 用のコードを生成する

en: Generate code for a 5407
ja: 5407 用のコードを生成する

en: Generate code for a 68000
ja: 68000 用のコードを生成する

en: Generate code for a 68010
ja: 68010 用のコードを生成する

en: Generate code for a 68020
ja: 68020 用のコードを生成する

en: Generate code for a 68040, without any new instructions
ja: 新命令無しの 68040 用コードを生成する

en: Generate code for a 68060, without any new instructions
ja: 新命令無しの 68060 用コードを生成する

en: Generate code for a 68030
ja: 68030 用コードを生成する

en: Generate code for a 68040
ja: 68040 用コードを生成する

en: Generate code for a 68060
ja: 68060 用コードを生成する

en: Generate code for a 68302
ja: 68302 用コードを生成する

en: Generate code for a 68332
ja: 68332 用コードを生成する

en: Generate code for a 68851
ja: 68851 用のコードを生成する

en: Generate code that uses 68881 floating-point instructions
ja: 68881 浮動小数点命令を使用したコードを生成する

en: Align variables on a 32-bit boundary
ja: 変数を 32 ビット境界に整列する

en: Specify the name of the target architecture
ja: ターゲットアーキテクチャの名前を指定する

en: Use the bit-field instructions
ja: ビットフィールド命令を使用する

en: Generate code for a ColdFire v4e
ja: ColdFire v4e 用の命令を生成する

en: Specify the target CPU
ja: ターゲット CPU を指定する

en: Generate code for a cpu32
ja: cpu32 用のコードを生成する

en: Use hardware division instructions on ColdFire
ja: ColdFire のハードウェア除算命令を使用する

en: Generate code for a Fido A
ja: Fido A 用のコードを生成する

en: Generate code which uses hardware floating point instructions
ja: ハードウェア浮動小数点命令を使用するコードを生成する

en: Enable ID based shared library
ja: ID に基づく共有ライブラリを有効にする

en: Do not use the bit-field instructions
ja: ビットフィールド命令を使用しない

en: Use normal calling convention
ja: 通常の呼び出し規約を使用する

en: Consider type 'int' to be 32 bits wide
ja: 'int' 型を 32 ビット幅とする

en: Generate pc-relative code
ja: pc 関連コードを生成する

en: Use different calling convention using 'rtd'
ja: 'rtd' を使用する異なる呼び出し規約を使用する

en: ID of shared library to build
ja: ビルドする共有ライブラリの ID

en: Consider type 'int' to be 16 bits wide
ja: 'int' 型を 16 ビット幅とする

en: Generate code with library calls for floating point
ja: 浮動小数点用にライブラリ呼び出しを伴うコードを生成する

en: Do not use unaligned memory references
ja: 整列されていないメモリ参照を使用しない

en: Tune for the specified target CPU or architecture
ja: 指定されたターゲット CPU またはアーキテクチャ用に調整する

en: Support more than 8192 GOT entries on ColdFire
ja: ColdFire 上で 8192 個を超える GOT エントリをサポートする

en: Support TLS segment larger than 64K
ja: 64K より大きな TLS セグメントをサポートする

en: Use IEEE math for fp comparisons
ja: 浮動小数点比較に IEEE 規格を使う

en: Ignored (obsolete)
ja: 無視される (廃止)

en: sizeof(long double) is 16
ja: sizeof(long double) を 16 とする

en: Use hardware fp
ja: ハードウェア浮動小数点を使用する

en: sizeof(long double) is 12
ja: sizeof(long double) を 12 とする

en: Align some doubles on dword boundary
ja: double を dword 境界に整列する

en: Function starts are aligned to this power of 2
ja: 関数の開始位置をこの二の累乗に整列する

en: Jump targets are aligned to this power of 2
ja: ジャンプ先をこの二の累乗に整列する

en: Loop code aligned to this power of 2
ja: ループコードをこの二の累乗に整列する

en: Align destination of the string operations
ja: 文字列操作の書込み先を整列する

en: Use given assembler dialect
ja: 与えられたアセンブラ形式を使用する

en: Branches are this expensive (1-5, arbitrary units)
ja: 分岐のコストを指定する (1-5, 任意の個数)

en: Use given x86-64 code model
ja: 与えられた x86-64 コードモデルを使用する

en: %<-mcpu=%> is deprecated; use %<-mtune=%> or %<-march=%> instead
ja: %<-mcpu=%> は廃止されました。代わりに %<-mtune=%> または %<-march=%> を使用してください

en: Generate sin, cos, sqrt for FPU
ja: FPU 用の sin, cos, sqrt を生成する

en: Return values of functions in FPU registers
ja: FPU レジスタ内の機能の値を返す

en: Inline all known string operations
ja: 既知の全ての文字列操作を inline にする

en: %<-mintel-syntax%> and %<-mno-intel-syntax%> are deprecated; use %<-masm=intel%> and %<-masm=att%> instead
ja: %<-mintel-syntax%> と %<-mno-intel-syntax%> は廃止されました。代わりに %<-masm=intel%> と %<-masm=att%> を使用してください

en: Omit the frame pointer in leaf functions
ja: 末端の関数ではフレームポインタを省略する

en: Set 80387 floating-point precision (-mpc32, -mpc64, -mpc80)
ja: 80387 浮動小数点精度を設定する (-mpc32, -mpc64, -mpc80)

en: Attempt to keep stack aligned to this power of 2
ja: できるだけスタックをこの二の累乗に整列する

en: Assume incoming stack aligned to this power of 2
ja: 入ってくるスタックがこの二の累乗に整列されていると見なす

en: Use push instructions to save outgoing arguments
ja: 出力する引数をセーブするため push 命令を使う

en: Number of registers used to pass integer arguments
ja: レジスタの数が整数を引数を渡すために使われる

en: Alternate calling convention
ja: 呼び出し規約を入れ替える

en: Realign stack in prologue
ja: prologue 内のスタックを再整列する

en: Enable stack probing
ja: スタック探索を有効にする

en: Use given thread-local storage dialect
ja: 与えられたスレッド局所記憶域 (TLS) 形式を使用する

en: Use direct references against %gs when accessing tls data
ja: TLS データにアクセスするときに %gs に対する直接参照を使用する

en: Generate code that conforms to the given ABI
ja: 与えられた ABI に準拠したコードを生成する

en: Vector library ABI to use
ja: 与えられたベクトルライブラリ ABI を使用する

en: Return 8-byte vectors in memory
ja: 8 バイトベクトルをメモリに返す

en: Generate cld instruction in the function prologue.
ja: 関数プロローグ内で cld 命令を生成する

en: Generate 32bit i386 code
ja: 32 ビット i386 コードを生成する

en: Generate 64bit x86-64 code
ja: 64 ビット x86-64 コードを生成する

en: Support MMX built-in functions
ja: MMX 組み込み関数をサポートする

en: Support 3DNow! built-in functions
ja: 3DNow! 組み込み関数をサポートする

en: Support Athlon 3Dnow! built-in functions
ja: Athlon 3Dnow! 組み込み関数をサポートする

en: Support MMX and SSE built-in functions and code generation
ja: MMX と SSE の組み込み関数とコード生成をサポートする

en: Support MMX, SSE and SSE2 built-in functions and code generation
ja: MMX、SSE および SSE2 の組み込み関数とコード生成をサポートする

en: Support MMX, SSE, SSE2 and SSE3 built-in functions and code generation
ja: MMX、SSE、SSE2 および SSE3 の組み込み関数とコード生成をサポートする

en: Support MMX, SSE, SSE2, SSE3 and SSSE3 built-in functions and code generation
ja: MMX、SSE、SSE2、SSE3 および SSSE3 の組み込み関数とコード生成をサポートする

en: Support MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3 and SSE4.1 built-in functions and code generation
ja: MMX、SSE、SSE2、SSE3、SSSE3 および SSE4.1 の組み込み関数とコード生成をサポートする

en: Support MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1 and SSE4.2 built-in functions and code generation
ja: MMX、SSE、SSE2、SSE3、SSSE3、SSE4.1 および SSE4.2 の組み込み関数とコード生成をサポートする

en: Do not support SSE4.1 and SSE4.2 built-in functions and code generation
ja: SSE4.1 と SSE4.2 の組み込み関数とコード生成をサポートしない

en: Support MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2 and AVX built-in functions and code generation
ja: MMX、SSE、SSE2、SSE3、SSSE3、SSE4.1、SSE4.2 および AVX の組み込み関数とコード生成をサポートする

en: Support MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, AVX and FMA built-in functions and code generation
ja: MMX、SSE、SSE2、SSE3、SSSE3、SSE4.1、SSE4.2、AVX および FMA の組み込み関数とコード生成をサポートする

en: Support MMX, SSE, SSE2, SSE3 and SSE4A built-in functions and code generation
ja: MMX、SSE、SSE2、SSE3 および SSE4A の組み込み関数とコード生成をサポートする

en: Support FMA4 built-in functions and code generation
ja: FMA4 組み込み関数とコード生成をサポートする

en: Support XOP built-in functions and code generation
ja: XOP 組み込み関数とコード生成をサポートする

en: Support LWP built-in functions and code generation
ja: LWP 組み込み関数とコード生成をサポートする

en: Support code generation of Advanced Bit Manipulation (ABM) instructions.
ja: Advanced Bit Manipulation (ABM) 命令のコード生成をサポートする。

en: Support code generation of popcnt instruction.
ja: popcnt 命令のコード生成をサポートする。

en: Support BMI built-in functions and code generation
ja: BMI 組み込み関数とコード生成をサポートする

en: Support TBM built-in functions and code generation
ja: TBM 組み込み関数とコード生成をサポートする

en: Support code generation of cmpxchg16b instruction.
ja: cmpxchg16b 命令のコード生成をサポートする。

en: Support code generation of sahf instruction in 64bit x86-64 code.
ja: 64 ビット x86-64 コード内で sahf 命令のコード生成をサポートする。

en: Support code generation of movbe instruction.
ja: movbe 命令のコード生成をサポートする。

en: Support code generation of crc32 instruction.
ja: crc32 命令のコード生成をサポートする。

en: Support AES built-in functions and code generation
ja: AES 組み込み関数とコード生成をサポートする

en: Support PCLMUL built-in functions and code generation
ja: PCLMUL 組み込み関数とコード生成をサポートする

en: Encode SSE instructions with VEX prefix
ja: SSE 命令を VEX 接頭辞を付けてエンコードする

en: Support FSGSBASE built-in functions and code generation
ja: FSGSBASE 組み込み関数とコード生成をサポートする

en: Support RDRND built-in functions and code generation
ja: RDRND 組み込み関数とコード生成をサポートする

en: Support F16C built-in functions and code generation
ja: F16C 組み込み関数とコード生成をサポートする

en: Create console application
ja: コンソールアプリケーションを作成する

en: Generate code for a DLL
ja: DLL 用のコードを生成する

en: Ignore dllimport for functions
ja: 関数への dllimport を無視する

en: Use Mingw-specific thread support
ja: Mingw 固有のスレッドサポートを使用する

en: Set Windows defines
ja: Windows の define を設定する

en: Create GUI application
ja: GUI アプリケーションを作成する

en: Generate 64-bit code
ja: 64 ビットコードを生成する

en: Generate 32-bit code
ja: 32 ビットコードを生成する

en: Use POWER instruction set
ja: POWER 命令セットを使用する

en: Do not use POWER instruction set
ja: POWER 命令セットを使用しない

en: Use POWER2 instruction set
ja: POWER2 命令セットを使用する

en: Use PowerPC instruction set
ja: PowerPC 命令セットを使用する

en: Do not use PowerPC instruction set
ja: PowerPC 命令セットを使用しない

en: Use PowerPC-64 instruction set
ja: PowerPC-64 命令セットを使用する

en: Use PowerPC General Purpose group optional instructions
ja: PowerPC 一般用途グループオプション命令を使用する

en: Use PowerPC Graphics group optional instructions
ja: PowerPC グラフィクスグループオプション命令を使用しない

en: Use PowerPC V2.01 single field mfcr instruction
ja: PowerPC V2.01 単一フィールド mfcr 命令を使用する

en: Use PowerPC V2.02 popcntb instruction
ja: PowerPC V2.02 popcntb 命令を使用する

en: Use PowerPC V2.02 floating point rounding instructions
ja: PowerPC V2.02 浮動小数点丸め命令を使用する

en: Use PowerPC V2.05 compare bytes instruction
ja: PowerPC V2.05 バイト比較命令を使用する

en: Use extended PowerPC V2.05 move floating point to/from GPR instructions
ja: 汎用レジスタ (GPR) へまたは汎用レジスタからの拡張 PowerPC V2.05 浮動小数点 move 命令を使用する

en: Use AltiVec instructions
ja: AltiVec 命令を使用する

en: Use decimal floating point instructions
ja: 十進浮動小数点命令を使用する

en: Use 4xx half-word multiply instructions
ja: 4xx ハーフワード乗算命令を使用する

en: Use 4xx string-search dlmzb instruction
ja: 4xx 文字列探査 dlmzb 命令を使用する

en: Generate load/store multiple instructions
ja: 複数命令のロード/ストアを生成する

en: Generate string instructions for block moves
ja: ブロック移動用の string 命令を生成する

en: Use new mnemonics for PowerPC architecture
ja: PowerPC アーキテクチャ用の新しいニーモニックを使用する

en: Use old mnemonics for PowerPC architecture
ja: PowerPC アーキテクチャ用の古いニーモニックを使用する

en: Do not use hardware floating point
ja: ハードウェア浮動小数点を使用しない

en: Use PowerPC V2.06 popcntd instruction
ja: PowerPC V2.06 popcntd 命令を使用する

en: Use vector/scalar (VSX) instructions
ja: vector/scalar (VSX) 命令を使用する

en: Do not generate load/store with update instructions
ja: update 命令と一緒にロード/ストア命令を生成しない

en: Generate load/store with update instructions
ja: update 命令と一緒にロード/ストア命令を生成する

en: Do not load the PIC register in function prologues
ja: 関数プロローグ内で PIC レジスタをロードしない

en: Return all structures in memory (AIX default)
ja: すべての構造体をメモリ内で返す (AIX のデフォルト)

en: Return small structures in registers (SVR4 default)
ja: 小さな構造体をレジスタ内で返す (SVR4 のデフォルト)

en: Do not place floating point constants in TOC
ja: TOC 内に浮動小数点定数を配置しない

en: Place floating point constants in TOC
ja: TOC 内に浮動小数点定数を配置する

en: Do not place symbol+offset constants in TOC
ja: TOC 内にシンボル+オフセット定数を配置しない

en: Place symbol+offset constants in TOC
ja: TOC 内にシンボル+オフセット定数を配置する

en: Put everything in the regular TOC
ja: 全てを通常 TOC 内に配置する

en: Generate VRSAVE instructions when generating AltiVec code
ja: AltiVec コードを生成しているときに VRSAVE 命令を生成する

en: -mvrsave=yes/no	Deprecated option.  Use -mvrsave/-mno-vrsave instead
ja: -mvrsave=yes/no	廃止されたオプションです。代わりに -mvrsave/-mno-vrsave を使用してください

en: -misel=yes/no	Deprecated option.  Use -misel/-mno-isel instead
ja: -misel=yes/no	廃止されたオプションです。代わりに -misel/-mno-isel を使用してください

en: Generate SPE SIMD instructions on E500
ja: E500 上で SPE SIMD 命令を生成する

en: -mspe=yes/no	Deprecated option.  Use -mspe/-mno-spe instead
ja: -mspe=yes/no	廃止されたオプションです。代わりに -mspe/-mno-spe を使用してください

en: -mdebug=	Enable debug output
ja: -mdebug=	デバッグ出力を有効にする

en: -mabi=	Specify ABI to use
ja: -mabi=	使用する ABI を指定する

en: -mcpu=	Use features of and schedule code for given CPU
ja: -mcpu=	与えられた CPU 用の機能とスケジュールコードを使用する

en: -mtune=	Schedule code for given CPU
ja: -mtune=	与えられた CPU 用のスケジュールコードを使用する

en: -mtraceback=	Select full, part, or no traceback table
ja: -mtraceback=	トレースバック表を full、part、または no のいずれかにする

en: Generate Cell microcode
ja: Cell マイクロコードを生成する

en: Warn when a Cell microcoded instruction is emitted
ja: Cell マイクロコード命令が発行されたときに警告する

en: Warn about deprecated 'vector long ...' AltiVec type usage
ja: 廃止された 'vector long ...' AltiVec 型の使用について警告する

en: -mfloat-gprs=	Select GPR floating point method
ja: -mfloat-gprs=	汎用レジスタ GPR の浮動小数点使用法を選択する

en: -mlong-double-<n>	Specify size of long double (64 or 128 bits)
ja: -mlong-double-<n>	long double のサイズを指定する (64 または 128 ビット)

en: Single-precision floating point unit
ja: 単精度浮動小数点ユニット

en: Double-precision floating point unit
ja: 倍精度浮動小数点ユニット

en: Floating point unit does not support divide & sqrt
ja: 浮動小数点ユニットが divide および sqrt をサポートしません

en: -mfpu=	Specify FP (sp, dp, sp-lite, dp-lite) (implies -mxilinx-fpu)
ja: -mfpu=	浮動小数点 (FP) を指定する (sp, dp, sp-lite, dp-lite) (暗黙的に -mxilinx-fpu も指定される)

en: Specify Xilinx FPU.
ja: Xilinx FPU を指定する。

en: Compile for 64-bit pointers
ja: 64 ビットポインタ用にコンパイルする

en: Compile for 32-bit pointers
ja: 32 ビットポインタ用にコンパイルする

en: Support message passing with the Parallel Environment
ja: 並列環境でのメッセージパッシングをサポートする

en: Call mcount for profiling before a function prologue
ja: 関数プロローグの前にプロファイル用の mcount を呼び出す

en: Select code model
ja: コードモデルを選択する

en: Select ABI calling convention
ja: ABI 呼び出し規約を選択する

en: Select method for sdata handling
ja: Select method for sdata 取り扱い用の方法を選択する

en: Produce code relocatable at runtime
ja: 実行時に再配置可能なコードを生成する

en: Produce little endian code
ja: リトルエンディアンコードを生成する

en: Produce big endian code
ja: ビッグエンディアンコードを生成する

en: no description yet
ja: 説明はまだありません

en: Assume all variable arg functions are prototyped
ja: すべての可変引数関数がプロトタイプ宣言されていると見なす

en: Use EABI
ja: EABI を使用する

en: Allow bit-fields to cross word boundaries
ja: ビットフィールドがワード境界をまたがることを許す

en: Use alternate register names
ja: 代替レジスタ名を使用する

en: Use default method for sdata handling
ja: デフォルトの sdata 取り扱い方法を使用する

en: Link with libsim.a, libc.a and sim-crt0.o
ja: libsim.a、libc.a および sim-crt0.o とリンクする

en: Link with libads.a, libc.a and crt0.o
ja: libads.a、libc.a および crt0.o とリンクする

en: Link with libyk.a, libc.a and crt0.o
ja: libyk.a、libc.a および crt0.o とリンクする

en: Link with libmvme.a, libc.a and crt0.o
ja: libmvme.a、libc.a および crt0.o とリンクする

en: Set the PPC_EMB bit in the ELF flags header
ja: PPC_EMB ビットを ELF フラグヘッダ内で設定する

en: Generate code to use a non-exec PLT and GOT
ja: 実行できない PLT と GOT を使用するようにコードを生成する

en: Generate code for old exec BSS PLT
ja: 古い実行可能な BSS PLT 用コードを生成する

en: Emit warnings when run-time relocations are generated
ja: 実行時再配置が生成されたときに警告を発行する

en: Emit errors when run-time relocations are generated
ja: 実行時再配置が生成されたときにエラーを発行する

en: Specify cost of branches (Default 20)
ja: 分岐のコストを指定する (デフォルト: 20)

en: volatile must be specified on any memory that is effected by DMA
ja: DMA によって影響を受けるすべてのメモリで volatile 指定を必須とする

en: Use standard main function as entry for startup
ja: 開始時のエントリとして標準の main 関数を使用する

en: Generate branch hints for branches
ja: 分岐用に分岐ヒントを生成する

en: Maximum number of nops to insert for a hint (Default 2)
ja: ヒント用に挿入される nops の最大数 (デフォルト: 2)

en: Approximate maximum number of instructions to allow between a hint and its branch [125]
ja: ヒントと分岐間に許可される命令数のおおよその最大値 [125]

en: Generate code for 18 bit addressing
ja: 18 ビットアドレス用のコードを生成する

en: Generate code for 32 bit addressing
ja: 32 ビットアドレス用のコードを生成する

en: Insert hbrp instructions after hinted branch targets to avoid the SPU hang issue
ja: SPU のハングアップ問題を回避するためにヒント付き分岐ターゲットの後に hbrp 命令を挿入する

en: Access variables in 32-bit PPU objects (default)
ja: 32 ビット PPU オブジェクト内で変数にアクセスする (デフォルト)

en: Access variables in 64-bit PPU objects
ja: 64 ビット PPU オブジェクト内で変数にアクセスする

en: Allow conversions between __ea and generic pointers (default)
ja: __ea と一般ポインタ間の変換を許可する (デフォルト)

en: Size (in KB) of software data cache
ja: ソフトウェアデータキャッシュのサイズ (KB 単位)

en: Generate code for the M*Core M210
ja: M*Core M210 用のコードを生成する

en: Generate code for the M*Core M340
ja: M*Core M340 用のコードを生成する

en: Force functions to be aligned to a 4 byte boundary
ja: 関数を強制的に 4 バイト境界に整列する

en: Generate big-endian code
ja: ビッグエンディアンコードを生成する

en: Emit call graph information
ja: 呼び出しグラフ情報を送出する

en: Use the divide instruction
ja: 除算命令を使用する

en: Inline constants if it can be done in 2 insns or less
ja: 2 命令以下で行なえる不変処理をインラインにする

en: Generate little-endian code
ja: リトルエンディアンコードを生成する

en: Use arbitrary sized immediates in bit operations
ja: ビット操作で任意サイズの即値を使用する

en: Prefer word accesses over byte accesses
ja: バイトアクセスよりワードアクセスを選ぶ

en: Set the maximum amount for a single stack increment operation
ja: 単一のスタックインクリメント操作の最大値を設定する

en: Always treat bitfields as int-sized
ja: ビットフィールドを常に int のサイズとして取り扱う

en: Prepend the name of the cpu to all public symbol names
ja: すべての公開シンボル名の前に CPU 名を付ける

en: -mcpu=CPU	Compile code for ARC variant CPU
ja: -mcpu=CPU	ARC 類型 CPU 用にコードをコンパイルする

en: -mtext=SECTION	Put functions in SECTION
ja: -mtext=SECTION	SECTION 内に関数を配置する

en: -mdata=SECTION	Put data in SECTION
ja: -mdata=SECTION	SECTION 内にデータを配置する

en: -mrodata=SECTION	Put read-only data in SECTION
ja: -mrodata=SECTION	SECTION 内に読み取り専用データを配置する

en: Generate SH1 code
ja: SH1 コードを生成する

en: Generate SH2 code
ja: SH2 コードを生成する

en: Generate default double-precision SH2a-FPU code
ja: デフォルトで倍精度 SH2a-FPU コードを生成する

en: Generate SH2a FPU-less code
ja: FPU が無い SH2a 用のコードを生成する

en: Generate default single-precision SH2a-FPU code
ja: デフォルトで単精度 SH2a-FPU コードを生成する

en: Generate only single-precision SH2a-FPU code
ja: 単精度 SH2a-FPU コードのみを生成する

en: Generate SH2e code
ja: SH2e コードを生成する

en: Generate SH3 code
ja: SH3 用コードを生成する

en: Generate SH3e code
ja: SH3e コードを生成する

en: Generate SH4 code
ja: SH4 コードを生成する

en: Generate SH4-100 code
ja: SH4-100 コードを生成する

en: Generate SH4-200 code
ja: SH4-200 コードを生成する

en: Generate SH4-300 code
ja: SH4-300 コードを生成する

en: Generate SH4 FPU-less code
ja: FPU 無しの SH4 コードを生成する

en: Generate SH4-100 FPU-less code
ja: FPU 無しの SH4-100 コードを生成する

en: Generate SH4-200 FPU-less code
ja: FPU 無しの SH4-200 コードを生成する

en: Generate SH4-300 FPU-less code
ja: FPU 無しの SH4-300 コードを生成する

en: Generate code for SH4 340 series (MMU/FPU-less)
ja: SH4 340 シリーズ (MMU/FPU 無し) 用コードを生成する

en: Generate code for SH4 400 series (MMU/FPU-less)
ja: SH4 400 シリーズ (MMU/FPU 無し) 用のコードを生成する

en: Generate code for SH4 500 series (FPU-less).
ja: SH4 500 シリーズ (FPU 無し) 用のコードを生成する

en: Generate default single-precision SH4 code
ja: デフォルトで単精度 SH4 コードを生成する

en: Generate default single-precision SH4-100 code
ja: デフォルトで単精度 SH4-100 コードを生成する

en: Generate default single-precision SH4-200 code
ja: デフォルトで単精度 SH4-200 コードを生成する

en: Generate default single-precision SH4-300 code
ja: デフォルトで単精度 SH4-300 コードを生成する

en: Generate only single-precision SH4 code
ja: 単精度 SH4 コードのみを生成する

en: Generate only single-precision SH4-100 code
ja: 単精度 SH4-100 コードのみを生成する

en: Generate only single-precision SH4-200 code
ja: 単精度 SH4-200 コードのみを生成する

en: Generate only single-precision SH4-300 code
ja: 単精度 SH4-300 コードのみを生成する

en: Generate SH4a code
ja: SH4a コードを生成する

en: Generate SH4a FPU-less code
ja: FPU 無し SH4a コードを生成する

en: Generate default single-precision SH4a code
ja: デフォルトで単精度 SH4a コードを生成する

en: Generate only single-precision SH4a code
ja: 単精度 SH4a コードのみを生成する

en: Generate SH4al-dsp code
ja: SH4al-dsp コードを生成する

en: Generate 32-bit SHmedia code
ja: 32 ビット SHmedia コードを生成する

en: Generate 32-bit FPU-less SHmedia code
ja: 32 ビット FPU 無し SHmedia コードを生成する

en: Generate 64-bit SHmedia code
ja: 64 ビット SHmedia コードを生成する

en: Generate 64-bit FPU-less SHmedia code
ja: 64 ビット FPU 無し SHmedia コードを生成する

en: Generate SHcompact code
ja: SHcompact コードを生成する

en: Generate FPU-less SHcompact code
ja: FPU 無し SHcompact コードを生成する

en: Generate code in big endian mode
ja: ビッグエンディアンモードでコードを生成する

en: Generate 32-bit offsets in switch tables
ja: switch 表内で 32 ビットオフセットを生成する

en: Generate bit instructions
ja: ビット命令を生成する

en: Cost to assume for a branch insn
ja: 分岐命令用のコストを設定する

en: Enable cbranchdi4 pattern
ja: cbranchdi4 パターンを有効にする

en: Emit cmpeqdi_t pattern even when -mcbranchdi is in effect.
ja: -mcbranchdi が有効だとしても cmpeqdi_t パターンを発行する

en: Enable SH5 cut2 workaround
ja: SH5 cut2 回避を有効にする

en: Align doubles at 64-bit boundaries
ja: double を 64 ビット境界に整列する

en: Specify name for 32 bit signed division function
ja: 32 ビット符号付き除算関数の名前を指定する

en: Enable the use of 64-bit floating point registers in fmov instructions.  See -mdalign if 64-bit alignment is required.
ja: fmov 命令での 64 ビット浮動小数点レジスタの使用を有効にする。64 ビット境界への整列が必要な場合は -mdalign を参照。

en: Cost to assume for gettr insn
ja: gettr 命令用のコストを設定する

en: Follow Renesas (formerly Hitachi) / SuperH calling conventions
ja: Renesas (以前の Hitachi) / SuperH 呼び出し規約に従う

en: Increase the IEEE compliance for floating-point code
ja: 浮動小数点コードで IEEE 適合性を高める

en: Assume symbols might be invalid
ja: シンボルが有効であると見なす

en: Generate code in little endian mode
ja: リトルエンディアンモードでコードを生成する

en: Make structs a multiple of 4 bytes (warning: ABI altered)
ja: 構造体を 4 バイトの倍数にする (警告: ABI が変更される)

en: Emit function-calls using global offset table when generating PIC
ja: PIC 生成時に大域オフセット表を使用して関数呼び出しを発行する

en: Assume pt* instructions won't trap
ja: pt* 命令がトラップされないと見なす

en: Shorten address references during linking
ja: リンク中にアドレス参照を短くする

en: Deprecated.  Use -Os instead
ja: 廃止されました。代わりに -Os を使用してください

en: Cost to assume for a multiply insn
ja: 乗算命令のコストを設定する

en: Don't generate privileged-mode only code; implies -mno-inline-ic_invalidate if the inline code would not work in user mode.
ja: 特権モードのみのコードを生成しない。ユーザモードでインラインコードが動作しない場合は -mno-inline-ic_invalidate が暗黙的に指定される。

en: Board name [and memory region].
ja: ボード名 [およびメモリ領域]。

en: Runtime name.
ja: 実行時名。

en: Specify an ABI
ja: ABI を指定する

en: Generate a call to abort if a noreturn function returns
ja: noreturn 関数が return するとき abort の呼び出しを生成する

en: Pass FP arguments in FP registers
ja: 浮動小数点レジスタで浮動小数点引数を渡す

en: Generate APCS conformant stack frames
ja: APCS に準拠したスタックフレームを生成する

en: Generate re-entrant, PIC code
ja: 再入可能な PIC コードを生成する

en: Assume target CPU is configured as big endian
ja: ターゲット CPU がビックエンディアンとして設定されているとみなす

en: Thumb: Assume non-static functions may be called from ARM code
ja: Thumb: 非静的関数が ARM コードから呼び出される可能性があるとみなす

en: Thumb: Assume function pointers may go to non-Thumb aware code
ja: Thumb: 関数ポインタが非 Thumb と認識するコードに突入する可能性があるとみなす

en: Cirrus: Place NOPs to avoid invalid instruction combinations
ja: Cirrus: 無効な命令の組み合わせを回避するために NOP を配置する

en: Specify the name of the target CPU
ja: ターゲット CPU の名前を指定する

en: Specify if floating point hardware should be used
ja: 浮動小数点ハードウェアを使用するかどうかを指定する

en: Specify the __fp16 floating-point format
ja: __fp16 浮動小数点形式を指定する

en: Specify the name of the target floating point hardware/format
ja: ターゲット浮動小数点ハードウェア/形式の名前を指定する

en: Alias for -mfloat-abi=hard
ja: -mfloat-abi=hard の別名

en: Assume target CPU is configured as little endian
ja: ターゲット CPU がリトルエンディアンとして設定されているとみなす

en: Generate call insns as indirect calls, if necessary
ja: 必要があれば、命令呼び出しを間接呼び出しとして生成する

en: Specify the register to be used for PIC addressing
ja: PIC アドレシングに利用されるレジスタを指定する

en: Store function names in object code
ja: オブジェクトコードに関数名を格納する

en: Permit scheduling of a function's prologue sequence
ja: 関数のプロローグシーケンスのスケジューリングを許す

en: Alias for -mfloat-abi=soft
ja: -mfloat-abi=soft の別名

en: Specify the minimum bit alignment of structures
ja: 構造体の整列の最小ビット数を指定する

en: Compile for the Thumb not the ARM
ja: ARM ではなく Thumb 用にコンパイルする

en: Support calls between Thumb and ARM instruction sets
ja: Thumb と ARM 命令セット間の呼び出しをサポートする

en: Specify how to access the thread pointer
ja: スレッドポインタへのアクセス方法を指定する

en: Thumb: Generate (non-leaf) stack frames even if not needed
ja: Thumb: 不要な場合でも(非末端)スタックフレームを生成する

en: Thumb: Generate (leaf) stack frames even if not needed
ja: Thumb: 不要な場合でも(末端)スタックフレームを生成する

en: Assume big endian bytes, little endian words
ja: byte がビッグエンディアンで word がリトルエンディアンとみなす

en: Use Neon quad-word (rather than double-word) registers for vectorization
ja: ベクトル化用に Neon 四倍ワード (二倍ワードではなく) レジスタを使用する

en: Only generate absolute relocations on word sized values.
ja: 絶対再配置をサードサイズの値でのみ生成する。

en: Ignore dllimport attribute for functions
ja: 関数の dllimport 属性を無視する

en: Generate code for an 11/10
ja: 11/10 用のコードを生成する

en: Generate code for an 11/40
ja: 11/40 用のコードを生成する

en: Generate code for an 11/45
ja: 11/45 用のコードを生成する

en: Return floating-point results in ac0 (fr0 in Unix assembler syntax)
ja: 浮動小数点の結果を ac0 で返す (Unix アセンブラ構文では fr0)

en: Do not use inline patterns for copying memory
ja: メモリコピー用にインラインパターンを使用しない

en: Use inline patterns for copying memory
ja: メモリコピー用にインラインパターンを使用する

en: Do not pretend that branches are expensive
ja: 分岐が高コストであると見なさない

en: Pretend that branches are expensive
ja: 分岐が高コストであると見なす

en: Use the DEC assembler syntax
ja: DEC アセンブラ構文を使用する

en: Use 32 bit float
ja: 32 ビット浮動小数を使用する

en: Use 64 bit float
ja: 64 ビット浮動小数を使用する

en: Use 16 bit int
ja: 16 ビット整数を使用する

en: Use 32 bit int
ja: 32 ビット整数を使用する

en: Target has split I&D
ja: ターゲットは split 命令とデータメモリを持つ

en: Use UNIX assembler syntax
ja: UNIX アセンブラ構文を使用する

en: Use subroutines for function prologues and epilogues
ja: 関数プロローグとエピローグ用にサブルーチンを使用する

en: -mmcu=MCU	Select the target MCU
ja: -mmcu=MCU	ターゲット MCU を設定する

en: Use an 8-bit 'int' type
ja: 8 ビット 'int' 型を使用する

en: Change the stack pointer without disabling interrupts
ja: 割り込みを無効化しないでスタックポインタを変更する

en: Use rjmp/rcall (limited range) on >8K devices
ja: 8K より大きいデバイス上で rjmp/rcall (制限された範囲) を使用する

en: Change only the low 8 bits of the stack pointer
ja: スタックポインタの下位 8 ビットだけを変更する

en: Relax branches
ja: 分岐を緩和する

en: Do not use push to store function arguments
ja: 関数の引数を保存するために push を使用しない

en: Restrict doloop to the given nesting level
ja: doloop を与えられた入れ子階層に制限する

en: Generate cpp defines for server IO
ja: サーバ IO 用の cpp 定義を生成する

en: Specify UNIX standard for predefines and linking
ja: 前定義とリンク用に UNIX 標準を指定する

en: Generate cpp defines for workstation IO
ja: ワークステーション IO 用に cpp 定義を生成する

en: Generate PA1.0 code
ja: PA1.0 コードを生成する

en: Generate PA1.1 code
ja: PA1.1 コードを生成する

en: Generate PA2.0 code (requires binutils 2.10 or later)
ja: PA2.0 コードを生成する (binutils 2.10 以降が必要)

en: Generate code for huge switch statements
ja: 巨大な swich 文用コードを生成する

en: Disable FP regs
ja: 浮動小数点レジスタを無効にする

en: Assume code will be assembled by GAS
ja: コードが GAS によってアセンブルされると見なす

en: Enable linker optimizations
ja: リンカ最適化を有効にする

en: Use portable calling conventions
ja: 移植性のある呼び出し規約を使用する

en: Assume code will be linked by GNU ld
ja: コードが GNU ld によってリンクされると見なす

en: Assume code will be linked by HP ld
ja: コードが HP ld によってリンクされると見なす

en: Use CONST16 instruction to load constants
ja: 定数をロードするために CONST16 命令を使用する

en: Disable position-independent code (PIC) for use in OS kernel code
ja: OS カーネルコード内で使用するために位置非依存コード (PIC) を無効にする

en: Use indirect CALLXn instructions for large programs
ja: 大きなプログラム用に間接 CALLXn 命令を使用する

en: Provide libraries for the simulator
ja: シミュレータ用ライブラリを提供する

en: -mabi=ABI	Generate code that conforms to the given ABI
ja: -mabi=ABI	与えられた ABI に準拠したコードを生成する

en: Generate code that can be used in SVR4-style dynamic objects
ja: SVR4 スタイルの動的オブジェクト内で使用できるコードを生成する

en: Use PMC-style 'mad' instructions
ja: PMC スタイルの 'mad' 命令を使用する

en: -march=ISA	Generate code for the given ISA
ja: -march=ISA	与えられた ISA 用のコードを生成する

en: -mbranch-cost=COST	Set the cost of branches to roughly COST instructions
ja: -mbranch-cost=COST	分岐コストを大体 COST 命令分に設定する

en: Trap on integer divide by zero
ja: 整数のゼロ除算をトラップする

en: Allow the use of MDMX instructions
ja: MDMX 命令の使用を許可する

en: Allow hardware floating-point instructions to cover both 32-bit and 64-bit operations
ja: 32 ビット操作と 64 ビット操作の両方でのハードウェア浮動小数点命令使用を許可する

en: Use MIPS-DSP instructions
ja: MIPS-DSP 命令を使用する

en: Use MIPS-DSP REV 2 instructions
ja: MIPS-DSP REV 2 命令を使用する

en: Use big-endian byte order
ja: ビッグエンディアンのバイト順を使用する

en: Use little-endian byte order
ja: リトルエンディアンのバイト順を使用する

en: Use ROM instead of RAM
ja: RAM の代わりに ROM を使用する

en: Use NewABI-style %reloc() assembly operators
ja: NewABI スタイルの %reloc() アセンブラ操作を使用する

en: Work around certain R4000 errata
ja: R4000 固有のエラッタ回避を行う

en: Work around certain R4400 errata
ja: R4400 固有のエラッタ回避を行う

en: Work around certain R10000 errata
ja: R10000 固有のエラッタ回避を行う

en: Work around errata for early SB-1 revision 2 cores
ja: 初期の SB-1 リビジョン 2 コアのエラッタ回避を行う

en: Work around certain VR4120 errata
ja: VR4120 固有のエラッタ回避を行う

en: Work around VR4130 mflo/mfhi errata
ja: VR4130 mflo/mfhi エラッタ回避を行う

en: Work around an early 4300 hardware bug
ja: 初期の 4300 ハードウェアバグの回避を行う

en: FP exceptions are enabled
ja: 浮動小数点例外を有効にする

en: Use 32-bit floating-point registers
ja: 32 ビット浮動小数点レジスタを使用する

en: Use 64-bit floating-point registers
ja: 64 ビット浮動小数点レジスタを使用する

en: Use 32-bit general registers
ja: 32 ビット汎用レジスタを使用する

en: Use 64-bit general registers
ja: 64 ビット汎用レジスタを使用する

en: Allow the use of hardware floating-point ABI and instructions
ja: ハードウェア浮動小数点の ABI と命令の使用を許可する

en: Generate code that can be safely linked with MIPS16 code.
ja: MIPS16 コードと安全にリンクできるコードを生成する。

en: -mipsN	Generate code for ISA level N
ja: -mipsN	ISA レベル N 用のコードを生成する

en: Generate MIPS16 code
ja: MIPS16 コードを生成する

en: Use MIPS-3D instructions
ja: MIPS-3D 命令を使用する

en: Use ll, sc and sync instructions
ja: ll、sc および sync 命令を使用する

en: Use -G for object-local data
ja: オブジェクト局所データ用に -G を使用する

en: Use indirect calls
ja: 間接呼び出しを使用する

en: Use a 32-bit long type
ja: 32 ビット long 型を使用する

en: Use a 64-bit long type
ja: 64 ビット long 型を使用する

en: Don't optimize block moves
ja: ブロック移動を最適化しない

en: Allow the use of MT instructions
ja: MT 命令の使用を許可する

en: Prevent the use of all floating-point operations
ja: すべての浮動小数点操作の使用を防止する

en: Do not use MDMX instructions
ja: MDMX 命令を使用しない

en: Generate normal-mode code
ja: ノーマルモードコードを生成する

en: Do not use MIPS-3D instructions
ja: MIPS-3D 命令を使用しない

en: Try to allow the linker to turn PIC calls into direct calls
ja: リンカが PIC 呼び出しを直接呼び出しに変更することを許可するように試みる

en: When generating -mabicalls code, make the code suitable for use in shared libraries
ja: -mabicalls コードを生成しているときに、共有ライブラリで使用するのに適したコードを作成する

en: Restrict the use of hardware floating-point instructions to 32-bit operations
ja: ハードウェア浮動小数点命令の使用を 32 ビット操作に制限する

en: Use SmartMIPS instructions
ja: SmartMIPS 命令を使用する

en: Prevent the use of all hardware floating-point instructions
ja: すべてのハードウェア浮動小数点命令の使用を防止する

en: Optimize lui/addiu address loads
ja: lui/addiu アドレスロードを最適化する

en: Assume all symbols have 32-bit values
ja: すべてのシンボルが 32 ビット値を持つと見なす

en: Use synci instruction to invalidate i-cache
ja: i-cache を無効にするために synci 命令を使用する

en: -mtune=PROCESSOR	Optimize the output for PROCESSOR
ja: -mtune=PROCESSOR	PROCESSOR 用に出力を最適化する

en: Put uninitialized constants in ROM (needs -membedded-data)
ja: 未初期化定数を ROM に置く(-membedded-data が必要)

en: Perform VR4130-specific alignment optimizations
ja: VR4130 固有の整列最適化を行う

en: Assume small address space
ja: スモールアドレス空間とみなす

en: Compile for a 68HC11
ja: 68HC11 用にコンパイルする

en: Compile for a 68HC12
ja: 68HC12 用にコンパイルする

en: Compile for a 68HCS12
ja: 68HCS12 用にコンパイルする

en: Auto pre/post decrement increment allowed
ja: 自動 pre/post デクリメント インクリメントを許容する

en: Min/max instructions allowed
ja: min/max 命令を許可する

en: Use call and rtc for function calls and returns
ja: 関数呼び出しと戻り用に call と rtc を使用する

en: Auto pre/post decrement increment not allowed
ja: 自動 pre/post デクリメント インクリメントを許容しない

en: Use jsr and rts for function calls and returns
ja: 関数呼び出しと戻り用に jsr と rts を使用する

en: Min/max instructions not allowed
ja: min/max 命令を許可しない

en: Use direct addressing mode for soft registers
ja: ソフトレジスタ用に直接アドレスモードを使用する

en: Compile with 32-bit integer mode
ja: 32 ビット整数モードでコンパイルする

en: Specify the register allocation order
ja: レジスタ確保順を指定する

en: Do not use direct addressing mode for soft registers
ja: ソフトレジスタ用に直接アドレスモードを使用しない

en: Compile with 16-bit integer mode
ja: 16 ビット整数モードでコンパイルする

en: Indicate the number of soft registers available
ja: 利用可能ソフトレジスタの数を示す

en: Target DFLOAT double precision code
ja: DFLOAT 倍精度コードをターゲットとする

en: Generate GFLOAT double precision code
ja: GFLOAT 倍精度コードを生成する

en: Generate code for GNU assembler (gas)
ja: GNU アセンブラ (gas) 用のコードを生成する

en: Generate code for UNIX assembler
ja: UNIX アセンブラ用のコードを生成する

en: Use VAXC structure conventions
ja: VAXC 構造体規約を使用する

en: Use new adddi3/subdi3 patterns
ja: 新しい adddi3/subdi3 パターンを使用する

en: Work around bug in multiplication instruction
ja: 乗算命令内のバグを回避する

en: Compile for ETRAX 4 (CRIS v3)
ja: ETRAX 4 (CRIS v3) 用にコンパイルする

en: Compile for ETRAX 100 (CRIS v8)
ja: ETRAX 100 (CRIS v8) 用にコンパイルする

en: Emit verbose debug information in assembly code
ja: アセンブラコード内に冗長でバッグ情報を発行する

en: Do not tune stack alignment
ja: スタック整列を調整しない

en: Do not tune writable data alignment
ja: 書き込み可能データ整列を調整しない

en: Do not tune code and read-only data alignment
ja: コードと読み取り専用データ整列を調整しない

en: Align code and data to 32 bits
ja: コードとデータを 32 ビットに整列する

en: Don't align items in code or data
ja: コードまたはデータ内の要素を整列しない

en: Do not emit function prologue or epilogue
ja: 関数プロローグまたはエピローグを発行しない

en: Override -mbest-lib-options
ja: -mbest-lib-options を上書きする

en: -march=ARCH	Generate code for the specified chip or CPU version
ja: -march=ARCH	指定したチップまたは CPU バージョン用のコードを生成する

en: -mtune=ARCH	Tune alignment for the specified chip or CPU version
ja: -mtune=ARCH	指定したチップまたは CPU 用に整列を調整する

en: -mmax-stackframe=SIZE	Warn when a stackframe is larger than the specified size
ja: -mmax-stackframe=SIZE	スタックフレームが指定したサイズより大きい場合に警告する

en: Generate H8S code
ja: H8S コードを生成する

en: Generate H8SX code
ja: H8SX コードを生成する

en: Generate H8S/2600 code
ja: H8S/2600 コードを生成する

en: Make integers 32 bits wide
ja: 整数を 32 ビット幅とする

en: Use registers for argument passing
ja: 引数をレジスタ渡しにする

en: Consider access to byte sized memory slow
ja: バイトサイズ単位のメモリアクセスが遅いことを考慮する

en: Enable linker relaxing
ja: リンカの緩和を有効にする

en: Generate H8/300H code
ja: H8/300H コードを生成する

en: Enable the normal mode
ja: 通常モードを有効にする

en: Use H8/300 alignment rules
ja: H8/300 整列規則を使用する

en: Use registers r2 and r5
ja: レジスタ r2 と r5 を使用する

en: Use 4 byte entries in switch tables
ja: switch 表で 4 バイトエントリを使用する

en: Enable backend debugging
ja: バックエンドデバッグを有効にする

en: Do not use the callt instruction
ja: callt 命令を使用しない

en: Reuse r30 on a per function basis
ja: 関数の主要部分毎に r30 を再利用する

en: Support Green Hills ABI
ja: Green Hill の ABI をサポートする

en: Prohibit PC relative function calls
ja: PC 関連の関数呼び出しを禁止する

en: Use stubs for function prologues
ja: 関数プロローグ用のスタブを使用する

en: Set the max size of data eligible for the SDA area
ja: SDA 領域にとって望ましい最大データサイズを設定する

en: Enable the use of the short load instructions
ja: 短い load 命令の使用を有効にする

en: Same as: -mep -mprolog-function
ja: -mep -mprolog-function と同様

en: Set the max size of data eligible for the TDA area
ja: TDA 領域にとって望ましい最大データサイズを設定する

en: Enforce strict alignment
ja: 厳密な整列を強制する

en: Enforce table jump
ja: 表によるジャンプを強制する

en: Compile for the v850 processor
ja: v850 プロセッサ用にコンパイルする

en: Compile for the v850e processor
ja: v850e プロセッサ用にコンパイルする

en: Compile for the v850e1 processor
ja: v850e1 プロセッサ用にコンパイルする

en: Compile for the v850e2 processor
ja: v850e2 プロセッサ用にコンパイルする

en: Compile for the v850e2v3 processor
ja: v850e2v3 プロセッサ用にコンパイルする

en: Set the max size of data eligible for the ZDA area
ja: ZDA 領域にとって望ましい最大データサイズを設定する

en: Use register stack for parameters and return value
ja: 引数と戻り値用にレジスタスタックを使用する

en: Use call-clobbered registers for parameters and return value
ja: 引数と戻り値用に呼び出しで破壊されるレジスタを使用する

en: Use P-mnemonics for branches statically predicted as taken
ja: 統計的に使用されると予測される分岐に P-ニーモニックを使用する

en: Don't use P-mnemonics for branches
ja: 分岐用にP-ニーモニックを使用しない

en: Generate a single exit point for each function
ja: 各関数で単一の終了点を生成する

en: Do not generate a single exit point for each function
ja: 各関数で単一の終了点を生成しない

en: Set start-address of the program
ja: プログラムの開始アドレスを設定する

en: Set start-address of data
ja: データの開始アドレスを設定する

en: Specify CPU for code generation purposes
ja: コード生成用 CPU を指定する

en: Specify CPU for scheduling purposes
ja: スケジュール用 CPU を指定する

en: Use GP relative sdata/sbss sections
ja: GP 関連 sdata/sbss セクションを使用する

en: No default crt0.o
ja: crt0.o をデフォルトとしない

en: Use simulator runtime
ja: シミュレータランタイムを使用する

en: Omit frame pointer for leaf functions
ja: 末端の関数ではフレームポインタを省略する

en: Program is entirely located in low 64k of memory
ja: プログラム全体をメモリの下位 64k に配置する

en: Enabled ID based shared library
ja: ID に基づく共有ライブラリを有効にする

en: Enable multicore support
ja: 複数コアサポートを有効にする

en: Build for Core A
ja: Core A 用にビルドする

en: Build for Core B
ja: Core B 用にビルドする

en: Build for SDRAM
ja: SDRAM 用にビルドする

en: Assume ICPLBs are enabled at runtime.
ja: 実行時に ICPLB が有効であると見なす

en: Enable debug output to be generated.
ja: デバッグ出力の生成を有効にする

en: Assume the VxWorks RTP environment
ja: VxWorks RTP 環境と見なす

en: Assume the VxWorks vThreads environment
ja: VxWorks vThreads 環境と見なす

en: missing filename after %qs
ja: %qs の後にファイル名がありません

en: Generate compile-time CFString objects
ja: コンパイル時 CFString オブジェクトを生成する

en: Generate AT&T-style stubs for Mach-O
ja: Mach-O 用に AT&T スタイルのスタブを生成する

en: Generate code suitable for executables (NOT shared libs)
ja: 実行可能ファイル用 (共有ライブラリではなく) に適したコードを生成する

en: The earliest MacOS X version on which this program will run
ja: このプログラムを最初期の MacOS X バージョン上で実行されるものとする

en: Set sizeof(bool) to 1
ja: sizeof(bool) を 1 に設定する

en: Support legacy multi-threading
ja: 古いマルチスレッドをサポートする

en: Use shared libraries
ja: 共有ライブラリを使用する

en: Support multi-threading
ja: マルチスレッドをサポートする

en: Disable bcnz instruction
ja: bcnz 命令を無効にする

en: Enable unaligned load/store instruction
ja: 整列されていない load/store 命令を有効にする

en: Support SCORE 5 ISA
ja: SCORE 5 ISA をサポートする

en: Support SCORE 5U ISA
ja: SCORE 5U ISA をサポートする

en: Support SCORE 7 ISA
ja: SCORE 7 ISA をサポートする

en: Support SCORE 7D ISA
ja: SCORE 7D ISA をサポートする

en: Support SCORE 3 ISA
ja: SCORE 3 ISA をサポートする

en: Support SCORE 3d ISA
ja: SCORE 3d ISA をサポートする

en: Use Bionic C library
ja: Bionic C ライブラリを使用する

en: Use GNU C library
ja: GNU C ライブラリを使用する

en: Use uClibc C library
ja: uClibc C ライブラリを使用する

en: Enable all optional instructions
ja: すべてのオプションの命令を有効にする

en: Enable average instructions
ja: 平均命令を有効にする

en: Enable bit manipulation instructions
ja: ビット操作命令を有効にする

en: Enable clip instructions
ja: clip 命令を有効にする

en: Configuration name
ja: 設定名

en: Enable MeP Coprocessor
ja: MeP コプロセッサを有効にする

en: Enable MeP Coprocessor with 32-bit registers
ja: 32 ビットレジスタ付き MeP コプロセッサを有効にする

en: Enable MeP Coprocessor with 64-bit registers
ja: 64 ビットレジスタ付き MeP コプロセッサを有効にする

en: Enable IVC2 scheduling
ja: IVC2 スケジュールを有効にする

en: Enable 32-bit divide instructions
ja: 32 ビット除算命令を有効にする

en: __io vars are volatile by default
ja: __io 変数をデフォルトで volatile にする

en: Enable min/max instructions
ja: min/max 命令を有効にする

en: Enable 32-bit multiply instructions
ja: 32 ビット乗算命令を有効にする

en: Disable all optional instructions
ja: すべてのオプションの命令を無効にする

en: Allow gcc to use the repeat/erepeat instructions
ja: gcc が repeat/erepeat 命令を使用することを許可する

en: Enable saturation instructions
ja: 飽和命令を有効にする

en: Use sdram version of runtime
ja: sdram バージョンのランタイムを使用する

en: Use simulator runtime without vectors
ja: ベクトル無しのシミュレータランタイムを使用する

en: Set name of main routine for the debugger
ja: デバッガ用のメインルーチン名を設定する

en: Store doubles in 64 bits.
ja: double を 64 ビットで保存する。

en: Stores doubles in 32 bits.  This is the default.
ja: double を 32 ビットで保存する (デフォルト)。

en: Disable the use of RX FPU instructions.
ja: RX FPU 命令の使用を無効にする。

en: Enable the use of RX FPU instructions.  This is the default.
ja: RX FPU 命令の使用を有効にする (デフォルト)。

en: Specify the target RX cpu type.
ja: ターゲット RX CPU 型を設定する。

en: Data is stored in big-endian format.
ja: ビッグエンディアン形式でデータを保存する。

en: Data is stored in little-endian format.  (Default).
ja: リトルエンディアン形式でデータを保存する (デフォルト)。

en: Use the simulator runtime.
ja: シミュレータランタイムを使用する。

en: Enable linker relaxation.
ja: リンカの緩和を有効にする。

en: Maximum size in bytes of constant values allowed as operands.
ja: 被演算子として許可される定数値のバイト単位での最大サイズ

en: Specifies the number of registers to reserve for interrupt handlers.
ja: 割り込みハンドラ用に予約されるレジスタサイズを指定する

en: Enable multiply instructions
ja: 乗算命令を有効にする

en: Enable divide and modulus instructions
ja: 除算と剰余命令を有効にする

en: Enable sign extend instructions
ja: 符号付き拡張命令を有効にする

en: Enable user-defined instructions
ja: 利用者定義命令を有効にする

en: Use software emulation for floating point (default)
ja: 浮動小数点用にソフトウェアエミュレーションを使用する (デフォルト)

en: Use hardware floating point instructions
ja: ハードウェア浮動小数点命令を使用する

en: Use table lookup optimization for small signed integer divisions
ja: 小さな符号付き除算で表探査による最適化を使用する

en: -mcpu=PROCESSOR		Use features of and schedule code for given CPU
ja: -mcpu=PROCESSOR		与えられた CPU 用の機能とスケジュールされたコードを使用する

en: Don't optimize block moves, use memcpy
ja: ブロック移動を最適化せず、memcpy を使用する

en: Use the soft multiply emulation (default)
ja: ソフトウェア乗算エミュレーションを使用する (デフォルト)

en: Use the software emulation for divides (default)
ja: ソフトウェア除算エミュレーションを使用する (デフォルト)

en: Use pattern compare instructions
ja: パターン比較命令を使用する

en: Check for stack overflow at runtime
ja: 実行時にスタックオーバーフローを検査する

en: Use hardware floating point converstion instructions
ja: ハードウェア浮動小数点変換命令を使用する

en: Use hardware floating point square root instruction
ja: ハードウェア浮動小数点二乗根命令を使用する

en: Generate code for the Android platform.
ja: Android プラットフォーム用コードを生成する。

en: Pass -z text to linker
ja: -z text をリンカに渡す

en: %<-mfused-madd%> is deprecated; use %<-ffp-contract=%> instead
ja: %<-mfused-madd%> は廃止されました。代わりに %<-ffp-contract=%> を使用してください

en: assertion missing after %qs
ja: %qs の後にアサーションがありません

en: macro name missing after %qs
ja: %qs の後にマクロ名がありません

en: missing path after %qs
ja: %qs の後にパスがありません

en: Do not discard comments
ja: コメントを破棄しない

en: Do not discard comments in macro expansions
ja: マクロ展開内のコメントを破棄しない

en: -D<macro>[=<val>]	Define a <macro> with <val> as its value.  If just <macro> is given, <val> is taken to be 1
ja: -D<macro>[=<val>]	マクロ <macro> を値 <val> として定義する。<macro> のみ与えられた場合、 <val> は 1 になる

en: -F <dir>	Add <dir> to the end of the main framework include path
ja: -F <dir>	主フレームワークインクルードパスの最後に <dir> を追加する

en: Print the name of header files as they are used
ja: 使用されるヘッダファイル名を表示する

en: -I <dir>	Add <dir> to the end of the main include path
ja: -I <dir>	主インクルードパスの最後に <dir> を追加する

en: Generate make dependencies
ja: make 依存関係を生成する

en: Generate make dependencies and compile
ja: make 依存関係を生成し、コンパイルする

en: -MF <file>	Write dependency output to the given file
ja: -MF <file>	与えられたファイルに依存関係を出力する

en: Treat missing header files as generated files
ja: 存在しないヘッダファイルを生成されたファイルとして取り扱う

en: Like -M but ignore system header files
ja: -M と同様だがシステムヘッダファイルを無視する

en: Like -MD but ignore system header files
ja: -MD と同様だがシステムヘッダファイルを無視する

en: missing makefile target after %qs
ja: %qs の後に makefile ターゲットがありません

en: Do not generate #line directives
ja: #line 指示を生成しない

en: -U<macro>	Undefine <macro>
ja: -U<macro>	マクロ <macro> を未定義状態にする

en: Warn about things that will change when compiling with an ABI-compliant compiler
ja: ABI に適合したコンパイラでコンパイルしたときに変更されることに関して警告する

en: Warn about suspicious uses of memory addresses
ja: メモリアドレスの疑わしい使用法について警告する

en: Enable most warning messages
ja: ほとんどの警告メッセージを有効にする

en: Warn about casting functions to incompatible types
ja: 互換性のない型への関数キャストに関して警告する

en: Warn when a built-in preprocessor macro is undefined or redefined
ja: 組み込み前処理マクロが未定義になるか再定義されたときに警告する

en: Warn about subscripts whose type is "char"
ja: 添え字の型が "char" である場合に警告する

en: Warn about variables that might be changed by "longjmp" or "vfork"
ja: "longjmp" または "vfork" によって変更されるかもしれない変数に関して警告する

en: Warn about possibly nested block comments, and C++ comments spanning more than one physical line
ja: ブロックコメントが入れ子になっている可能性または C++ コメントが物理的に一行以上にまたがっている可能性に関して警告する

en: Synonym for -Wcomment
ja: -Wcomment の別名

en: Warn for implicit type conversions that may change a value
ja: 値が変更される場合がある暗黙的な型変換に関して警告する

en: Warn for converting NULL from/to a non-pointer type
ja: 非ポインタ型から NULL へ、または NULL から非ポインタ型への変換に関して警告する

en: Warn for implicit type conversions between signed and unsigned integers
ja: 符号付き整数と符号無し整数間の暗黙的な型変換に関して警告する

en: Warn when all constructors and destructors are private
ja: すべてのコンストラクタとデストラクタが非公開の場合に警告する

en: Warn when a declaration is found after a statement
ja: 実行文より後に宣言が見つかったときに警告する

en: Warn if a deprecated compiler feature, class, method, or field is used
ja: 廃止されたコンパイラ機能、クラス、メソッドまたはフィールドが使用されたときに警告する

en: Warn about compile-time integer division by zero
ja: コンパイル時に整数の 0 による除算が行われたときに警告する

en: Warn about violations of Effective C++ style rules
ja: Effective C++ 式の指針からはずれるものについて警告する

en: Warn about an empty body in an if or else statement
ja: if または else 文の中身が空の場合に警告する

en: Warn about comparison of different enum types
ja: 異なる列挙型の比較に関して警告する

en: This switch is deprecated; use -Werror=implicit-function-declaration instead
ja: このスイッチは廃止されました。代わりに -Werror=implicit-function-declaration を使用してください

en: Warn if testing floating point numbers for equality
ja: 浮動小数点数の等価比較に関して警告する

en: Warn if passing too many arguments to a function for its format string
ja: 関数の書式文字列用に渡す引数が多すぎる場合に警告する

en: Warn about format strings that are not literals
ja: 書式文字列が文字列リテラルでない場合に警告する

en: Warn about format strings that contain NUL bytes
ja: 書式文字列に NUL バイトが含まれる場合に警告する

en: Warn about possible security problems with format functions
ja: セキュリティ問題になる可能性がある書式関数に関して警告する

en: Warn about zero-length formats
ja: 長さが 0 の書式文字列に関して警告する

en: Warn whenever type qualifiers are ignored.
ja: 型修飾子が無視された場合はいつも警告する

en: Warn about variables which are initialized to themselves
ja: 変数がそれ自身によって初期化されている場合に警告する

en: Warn about implicit declarations
ja: 暗黙的宣言に関して警告する

en: Warn about implicit conversions from "float" to "double"
ja: "float" から "double" への暗黙的変換に関して警告する

en: Warn about implicit function declarations
ja: 暗黙の関数宣言に関して警告する

en: Warn when a declaration does not specify a type
ja: 宣言が型を指定していない場合に警告する

en: Warn when there is a cast to a pointer from an integer of a different size
ja: サイズが異なる整数からポインタへのキャストに関して警告する

en: Warn about invalid uses of the "offsetof" macro
ja: "offsetof" マクロの無効な使用方法に関して警告する

en: Warn about PCH files that are found but not used
ja: PCH ファイルが見つかったにもかかわらず使用されていない場合に警告する

en: Warn when a logical operator is suspiciously always evaluating to true or false
ja: 論理演算子が常に true または false と評価されるように思われる場合に警告する

en: Do not warn about using "long long" when -pedantic
ja: -pedantic を使用しているときに"long long" が使用されても警告しない

en: Warn about suspicious declarations of "main"
ja: 疑わしい main の宣言に関して警告する

en: Warn about possibly missing braces around initializers
ja: 初期化子のまわりに中括弧が無い可能性がある場合に警告する

en: Warn about global functions without previous declarations
ja: 前に宣言が無い大域関数に関して警告する

en: Warn about missing fields in struct initializers
ja: 構造体の初期化子にフィールドが足りない場合に警告する

en: Warn about functions which might be candidates for format attributes
ja: format 属性をの候補となりそうな関数について警告する

en: Warn about user-specified include directories that do not exist
ja: 利用者が指定したインクルードディレクトリが存在しない場合に警告する

en: Warn about function parameters declared without a type specifier in K&R-style functions
ja: K&R スタイルの関数内に型指定がない引数が宣言されている関数に関して警告する

en: Warn about global functions without prototypes
ja: プロトタイプ無しの大域関数に関して警告する

en: Warn about use of multi-character character constants
ja: 複数文字による文字定数が使用されている場合に警告する

en: Warn about "extern" declarations not at file scope
ja: 外部 ("extern") 宣言がファイルスコープでない場合に警告する

en: Warn when non-templatized friend functions are declared within a template
ja: テンプレート内でテンプレート化されていないフレンド関数が宣言された場合に警告する

en: Warn about non-virtual destructors
ja: 非仮想デストラクタに関して警告する

en: Warn about NULL being passed to argument slots marked as requiring non-NULL
ja: NULL で無いことが必要であるとマークされている引数の位置に NULL が渡された場合に警告する

en: -Wnormalized=<id|nfc|nfkc>	Warn about non-normalised Unicode strings
ja: -Wnormalized=<id|nfc|nfkc>	正準化されていないユニコード文字列に関して警告する

en: Warn if a C-style cast is used in a program
ja: C スタイルのキャストがプログラム内で使用された場合に警告する

en: Warn for obsolescent usage in a declaration
ja: 廃止された宣言方法が使用された場合に警告する

en: Warn if an old-style parameter definition is used
ja: 古いスタイルの引数宣言が使用されたときに警告する

en: Warn if a string is longer than the maximum portable length specified by the standard
ja: 標準によって指定されている移植性があるとされる最大文字列長を超える文字列がある場合に警告する

en: Warn about overloaded virtual function names
ja: オーバーロードされた仮想関数名について警告する

en: Warn about possibly missing parentheses
ja: 小括弧が無い可能性がある場合に警告する

en: Warn when converting the type of pointers to member functions
ja: ポインタからメンバ関数への型変換に関して警告する

en: Warn about function pointer arithmetic
ja: 関数ポインタの計算に関して警告する

en: Warn when a pointer is cast to an integer of a different size
ja: ポインタからサイズが異なる整数型への変換に関して警告する

en: Warn about misuses of pragmas
ja: pragma の誤用に関して警告する

en: Warn if inherited methods are unimplemented
ja: 継承されたメソッドが実装されていない場合に警告する

en: Warn about multiple declarations of the same object
ja: 同一オブジェクトの宣言が複数あれば警告する

en: Warn when the compiler reorders code
ja: コンパイラがコードを並べ替えるときに警告する

en: Warn if a selector has multiple methods
ja: セレクタが複数のメソッドを持っていれば警告する

en: Warn about possible violations of sequence point rules
ja: 副作用完了点規則を破る可能性がある場合に警告する

en: Warn about signed-unsigned comparisons
ja: 符合付き/符合無しの比較に関して警告する

en: Warn when overload promotes from unsigned to signed
ja: オーバーロードが符合無しから符合付きに格上げとなる場合に警告する

en: Warn about unprototyped function declarations
ja: プロトタイプが無い関数宣言に関して警告する

en: Warn when __sync_fetch_and_nand and __sync_nand_and_fetch built-in functions are used
ja: __sync_fetch_and_nand と __sync_nand_and_fetch 組み込み関数が使用された場合に警告する

en: Deprecated.  This switch has no effect
ja: 廃止されている。このスイッチは効果はない。

en: Warn about features not present in traditional C
ja: 伝統的な C には存在しない機能に関して警告する

en: Warn if trigraphs are encountered that might affect the meaning of the program
ja: トライグラフに遭遇し、プログラムないで意味を持つ場合に警告する

en: Warn about @selector()s without previously declared methods
ja: 前に宣言されたメソッドでない @selector() に関して警告する

en: Warn if an undefined macro is used in an #if directive
ja: #if 指示内で未定義マクロが使用された場合に警告する

en: Warn about unrecognized pragmas
ja: 認識できない pragma に関して警告する

en: Warn about unsuffixed float constants
ja: 接尾辞がない浮動小数定数に関して警告する

en: Warn about macros defined in the main file that are not used
ja: 主ファイル内で定義されているが使用されていないマクロに関して警告する

en: Warn if a caller of a function, marked with attribute warn_unused_result, does not use its return value
ja: warn_unused_result 属性が設定されている呼び出し元関数で戻り値が使用されていない場合に警告する

en: Do not warn about using variadic macros when -pedantic
ja: -pedantic を使用しているときに variadic マクロを使用している場合でも警告しない

en: Warn if a variable length array is used
ja: 可変長配列が使用されたときに警告する

en: Warn when a register variable is declared volatile
ja: レジスタ変数が volatile と宣言されたときに警告する

en: A synonym for -std=c89 (for C) or -std=c++98 (for C++)
ja: -std=c89 (C 用) または -std=c++98 (C++ 用) の別名

en: switch %qs is no longer supported
ja: %qs スイッチは既にサポートされていません

en: No longer supported
ja: 既にサポートされていません

en: Recognize the "asm" keyword
ja: "asm" 予約語を認識する

en: Recognize built-in functions
ja: 組み込み関数を認識する

en: Check the return value of new
ja: new の戻り値を検査する

en: Allow the arguments of the '?' operator to have different types
ja: '?' 演算子の引数に異なる型を取ることを許可する

en: Reduce the size of object files
ja: オブジェクトファイルのサイズを小さくする

en: no class name specified with %qs
ja: %qs にクラス名が指定されていません

en: -fconst-string-class=<name>	Use class <name> for constant strings
ja: -fconst-string-class=<name>	文字列定数用にクラス <name> を使用する

en: Does nothing.  Preserved for backward compatibility.
ja: 何もしない。後方互換性のために残されている。

en: Preprocess directives only.
ja: 前処理指示のみ行う。

en: Permit '$' as an identifier character
ja: '$' を識別子用の文字として許可する

en: Generate code to check exception specifications
ja: 例外仕様を検査するためのコードを生成する

en: -fexec-charset=<cset>	Convert all strings and character constants to character set <cset>
ja: -fexec-charset=<cset>	すべての文字列と文字定数を文字集合 <cset> に変換する

en: Permit universal character names (\u and \U) in identifiers
ja: ユニバーサル文字名 (\u and \U) を識別子内で使用することを許可する

en: -finput-charset=<cset>	Specify the default character set for source files
ja: -finput-charset=<cset>	ソースファイルのデフォルトの文字集合を指定する

en: Scope of for-init-statement variables is local to the loop
ja: for 文内で初期化した (for-init-statement) 変数のスコープをループ局所にする

en: Do not assume that standard C libraries and "main" exist
ja: 標準 C ライブラリと "main" が存在すると見なさない

en: Recognize GNU-defined keywords
ja: GNU が定義した予約語を認識する

en: Generate code for GNU runtime environment
ja: GNU 実行環境用のコードを生成する

en: Use traditional GNU semantics for inline functions
ja: インライン関数を伝統的な GNU の意味で使用する

en: -fhandle-exceptions has been renamed -fexceptions (and is now on by default)
ja: -fhandle-exceptions は -fexceptions に名前が変更されました (またデフォルトで有効になっています)

en: Assume normal C execution environment
ja: 通常の C 実行環境を前提とする

en: Export functions even if they can be inlined
ja: インラインにできる関数でもエクスポートする

en: Emit implicit instantiations of inline templates
ja: インラインテンプレートの暗黙的なインスタンス化を発行する

en: Emit implicit instantiations of templates
ja: テンプレートの暗黙的なインスタンス化を発行する

en: Inject friend functions into enclosing namespace
ja: フレンド関数を囲まれた名前空間内に入れる

en: Don't warn about uses of Microsoft extensions
ja: Microsoft 拡張の使用に関して警告しない

en: Generate code for NeXT (Apple Mac OS X) runtime environment
ja: NeXT (Apple Mac OS X) 実行環境用のコードを生成する

en: Assume that receivers of Objective-C messages may be nil
ja: Objective-C メッセージの受信側が無い (nil) かもしれないと見なす

en: Enable Objective-C exception and synchronization syntax
ja: Objective-C 例外と同期構文を有効にする

en: Enable garbage collection (GC) in Objective-C/Objective-C++ programs
ja: Objective-C/Objective-C++ プログラム内でガベージコレクション (GC) を有効にする

en: Enable Objective-C setjmp exception handling runtime
ja: Objective-C setjmp 例外処理ランタイムを有効にする

en: Conform to the Objective-C 1.0 language as implemented in GCC 4.0
ja: GCC 4.0 で実装されたように Objective-C 1.0 言語に準拠する

en: Enable OpenMP (implies -frecursive in Fortran)
ja: OpenMP を有効にする (Fortran では暗黙的に -frecursive が指定される)

en: Recognize C++ keywords like "compl" and "xor"
ja: "compl" や "xor" などの C++ 予約語を認識する

en: Look for and use PCH files even when preprocessing
ja: 前処理時でも PCH ファイルを探して使用する

en: Downgrade conformance errors to warnings
ja: 規格準拠性エラーを警告に格下げする

en: Enable Plan 9 language extensions
ja: Plan 9 言語拡張を有効にする

en: Treat the input file as already preprocessed
ja: 入力ファイルを前処理済として取り扱う

en: Enable automatic template instantiation
ja: 自動テンプレート実体化を有効にする

en: Use the same size for double as for float
ja: double と float を同じサイズとして使用する

en: Use the narrowest integer type possible for enumeration types
ja: 列挙型として可能な限り最小幅の整数型を使用する

en: Force the underlying type for "wchar_t" to be "unsigned short"
ja: "wchar_t" の元となる型を強制的に "unsigned short" とする

en: When "signed" or "unsigned" is not given make the bitfield signed
ja: "signed" または "unsigned" が与えられない場合、ビットフィールドを符号付きとする

en: Make "char" signed by default
ja: "char" をデフォルトで符号付きにする

en: Display statistics accumulated during compilation
ja: コンパイル中に蓄積された統計情報を表示する

en: Assume that values of enumeration type are always within the minimum range of that type
ja: 列挙型の値は常にその型の範囲内にあるとみなす

en: -ftabstop=<number>	Distance between tab stops for column reporting
ja: -ftabstop=<number>	列を報告用する時のタブ位置までの距離を <number> にする

en: When "signed" or "unsigned" is not given make the bitfield unsigned
ja: "signed" または "unsigned" が与えられていない場合、ビットフィールドを符号無しにする

en: Make "char" unsigned by default
ja: "char" をデフォルトで符号無しにする

en: Use __cxa_atexit to register destructors
ja: デストラクタを登録するために __cxa_atexit を使用する

en: Use __cxa_get_exception_ptr in exception handling
ja: 例外処理内で __cxa_get_exception_ptr を使用する

en: Marks all inlined methods as having hidden visibility
ja: すべてのインライン化されたメソッドが隠された可視性を持つとマークする

en: Changes visibility to match Microsoft Visual Studio by default
ja: デフォルトの可視性を Microsoft Visual Studio に適合するように変更する

en: -fwide-exec-charset=<cset>	Convert all wide strings and character constants to character set <cset>
ja: -fwide-exec-charset=<cset>	すべてのワイド文字列と文字定数を文字集合 <cset> に変換する

en: Generate a #line directive pointing at the current working directory
ja: 現在の作業ディレクトリを指す #line 指示を生成する

en: Dump declarations to a .decl file
ja: 宣言を .decl ファイルにダンプする

en: -femit-struct-debug-baseonly	Aggressive reduced debug info for structs
ja: -femit-struct-debug-baseonly	構造体用のデバッグ情報を積極的に削減する

en: -femit-struct-debug-reduced	Conservative reduced debug info for structs
ja: -femit-struct-debug-reduced	構造体用のデバッグ情報を保守的に削減する

en: -femit-struct-debug-detailed=<spec-list>	Detailed reduced debug info for structs
ja: -femit-struct-debug-detailed=<spec-list>	構造体用のデバッグ情報の削減方法を詳細に指定する

en: -idirafter <dir>	Add <dir> to the end of the system include path
ja: -idirafter <dir>	システムインクルードパスの最後に <dir> を追加する

en: -imacros <file>	Accept definition of macros in <file>
ja: -imacros <file>	<file>内にあるマクロ定義を受け付ける

en: -include <file>	Include the contents of <file> before other files
ja: -include <file>	他のファイルの前に <file> の中身をインクルードする

en: -isysroot <dir>	Set <dir> to be the system root directory
ja: -isysroot <dir>	システムルートディレクトリを <dir> に設定する

en: -isystem <dir>	Add <dir> to the start of the system include path
ja: -isystem <dir>	システムインクルードパスの先頭に <dir> を追加する

en: -iwithprefix <dir>	Add <dir> to the end of the system include path
ja: -iwithprefix <dir>	システムインクルードパスの最後に <dir> を追加する

en: -iwithprefixbefore <dir>	Add <dir> to the end of the main include path
ja: -iwithprefixbefore <dir>	主インクルードパスの最後に <dir> を追加する

en: Do not search standard system include directories (those specified with -isystem will still be used)
ja: 標準のシステムインクルードディレクトリを探査しない (-isystem で指定されたディレクトリは使用される)

en: Do not search standard system include directories for C++
ja: C++ 用の標準システムインクルードディレクトリを探査しない

en: Generate C header of platform-specific features
ja: プラットフォーム固有機能の C ヘッダを生成する

en: Remap file names when including files
ja: ファイルをインクルードするときにファイル名を再マップする

en: Conform to the ISO 1998 C++ standard
ja: ISO 1998 C++ 標準に準拠させる

en: Conform to the ISO 1998 C++ standard, with extensions that are likely to
ja: ISO 1998 C++ 標準に準拠させる。拡張も同様にする

en: Conform to the ISO 201X C standard draft (experimental and incomplete support)
ja: ISO 201X C 標準ドラフト版に準拠させる (実験的かつ不完全なサポート)

en: Conform to the ISO 1990 C standard
ja: ISO 1990 C 標準に準拠させる

en: Conform to the ISO 1999 C standard
ja: ISO 1999 C 標準に準拠させる

en: Deprecated in favor of -std=c99
ja: -std=c99 によって廃止された

en: Conform to the ISO 1998 C++ standard with GNU extensions
ja: ISO 1998 C++ 標準に GNU 拡張付きで準拠させる

en: Conform to the ISO 201X C standard draft with GNU extensions (experimental and incomplete support)
ja: ISO 201X C 標準ドラフト版に GNU 拡張付きで準拠させる (実験的かつ不完全なサポート)

en: Conform to the ISO 1990 C standard with GNU extensions
ja: ISO 1990 C 標準に GNU 拡張付きで準拠させる

en: Conform to the ISO 1999 C standard with GNU extensions
ja: ISO 1999 C 標準に GNU 拡張付きで準拠させる

en: Deprecated in favor of -std=gnu99
ja: -std=gnu99 によって廃止された

en: Conform to the ISO 1990 C standard as amended in 1994
ja: ISO 1990 C 標準 (1994年改正) に準拠させる

en: Deprecated in favor of -std=iso9899:1999
ja: -std=iso9899:1999 によって廃止された

en: Enable traditional preprocessing
ja: 伝統的な前処理を有効にする

en: -trigraphs	Support ISO C trigraphs
ja: -trigraphs	ISO C トライグラフをサポートする

en: Do not predefine system-specific and GCC-specific macros
ja: システムおよび GCC 固有のマクロを事前定義しない

en: -fgo-dump-<type>	Dump Go frontend internal information
ja: -fgo-dump-<type>	Go フロントエンドの内部情報をダンプする

en: Functions which return values must end with return statements
ja: 戻り値を返す関数は return 文で終了しなければならないこととする

en: Run the link-time optimizer in local transformation (LTRANS) mode.
ja: リンク時最適化を局所変形 (LTRANS) モードで実行する。

en: Run the link-time optimizer in whole program analysis (WPA) mode.
ja: リンク時最適化をプログラム全体分析 (WPA) モードで実行する。

en: Display this information
ja: この情報を表示する

en: --help=<class>	Display descriptions of a specific class of options.  <class> is one or more of optimizers, target, warnings, undocumented, params
ja: --help=<class>	オプションの指定したクラスの説明を表示する。<class> は optimizers、target、warnings、undocumented、params のうちの一つ以上とする

en: Alias for --help=target
ja: --help=target の別名

en: --param <param>=<value>	Set parameter <param> to value.  See below for a complete list of parameters
ja: --param <param>=<value>	パラメータ <param> を<value> に設定する。パラメータの完全な一覧は下記を参照

en: -O<number>	Set optimization level to <number>
ja: -O<number>	最適化レベルを <number> に設定する

en: Optimize for space rather than speed
ja: 速度よりもサイズを重視した最適化を行う

en: Optimize for speed disregarding exact standards compliance
ja: 標準への厳密な準拠を無視して速度に関する最適化を行う

en: This switch is deprecated; use -Wextra instead
ja: このスイッチは廃止されました。代わりに -Wextra を使用してください

en: Warn about returning structures, unions or arrays
ja: 構造体、共用体または配列を返すものに関して警告する

en: Warn if an array is accessed out of bounds
ja: 配列の範囲外にアクセスがある場合に警告する

en: Warn about inappropriate attribute usage
ja: 不適切な属性の使用法に関して警告する

en: Warn about pointer casts which increase alignment
ja: ポインタのキャストによって整列が増加する場合に警告する

en: Warn when a #warning directive is encountered
ja: #warning 指示に遭遇したときに警告する

en: Warn about uses of __attribute__((deprecated)) declarations
ja: __attribute__((deprecated)) 宣言の使用に関して警告する

en: Warn when an optimization pass is disabled
ja: 最適化過程が無効化された場合に警告する

en: Treat all warnings as errors
ja: 全ての警告をエラーとして取り扱う

en: Treat specified warning as error
ja: 指定した警告をエラーとして取り扱う

en: Print extra (possibly unwanted) warnings
ja: 余分な (望まないかもしれない) 警告を表示する

en: Exit on the first error occurred
ja: 最初のエラーが発生したときに終了する

en: -Wframe-larger-than=<number>	Warn if a function's stack frame requires more than <number> bytes
ja: -Wframe-larger-than=<number>	関数スタックフレームが <number> バイト以上要求した場合に警告する

en: Warn when an inlined function cannot be inlined
ja: インライン関数をインライン化できない場合に警告する

en: -Wlarger-than=<number>	Warn if an object is larger than <number> bytes
ja: -Wlarger-than=<number>	オブジェクトが <number> バイト以上の場合に警告する

en: Warn about functions which might be candidates for __attribute__((noreturn))
ja: 関数が __attribute__((noreturn)) の候補となりそうな場合に警告する

en: Warn about overflow in arithmetic expressions
ja: 計算式内のオーバーフローに関して警告する

en: Warn when the packed attribute has no effect on struct layout
ja: packed 属性が構造体配置に影響しない場合に警告する

en: Warn when one local variable shadows another
ja: あるローカル変数が他のものを覆い隠すときに警告する

en: Warn about code which might break strict aliasing rules
ja: 厳密な別名規約を壊す可能性があるコードに関して警告する

en: Warn about functions which might be candidates for __attribute__((const))
ja: 関数が __attribute__((const)) の候補となりそうな場合に警告する

en: Warn about functions which might be candidates for __attribute__((pure))
ja: 関数が __attribute__((pure)) の候補となりそうな場合に警告する

en: Do not suppress warnings from system headers
ja: システムヘッダからの警告を抑制しない

en: Warn if a comparison is always true or always false due to the limited range of the data type
ja: データ型の範囲制限により比較が常に true または常に false になる場合に警告する

en: Warn about uninitialized automatic variables
ja: 初期化されていない自動変数に関して警告する

en: Does nothing. Preserved for backward compatibility.
ja: 何もしない。後方互換性のために残されている。

en: Enable all -Wunused- warnings
ja: すべての -Wunused- 警告を有効にする

en: Warn when a function parameter is only set, otherwise unused
ja: 関数の仮引数が設定されているだけで、使用されていない場合に警告する

en: Warn when a variable is only set, otherwise unused
ja: 変数が設定されているだけで、使用されていない場合に警告する

en: Warn when a function is unused
ja: 関数が使用されていない場合に警告する

en: Warn when a label is unused
ja: ラベルが使用されていないときに警告する

en: Warn when a function parameter is unused
ja: 関数の仮引数が使用されていない場合に警告する

en: Warn when an expression value is unused
ja: 式の値が使用されていない場合に警告する

en: Warn when a variable is unused
ja: 変数が使用されていない場合に警告する

en: -aux-info <file>	Emit declaration information into <file>
ja: -aux-info <file>	宣言情報を <file> に発行する

en: -d<letters>	Enable dumps from specific passes of the compiler
ja: -d<letters>	コンパイラの特定の過程からのダンプを有効にする

en: -dumpbase <file>	Set the file basename to be used for dumps
ja: -dumpbase <file>	ダンプ用に使用されるファイルの基となる名前を設定する

en: -dumpdir <dir>	Set the directory name to be used for dumps
ja: -dumpdir <dir>	ダンプ用に使用されるディレクトリ名を設定する

en: Align the start of functions
ja: 関数に開始を整列する

en: Align labels which are only reached by jumping
ja: ジャンプの到達先となるラベルのみ整列する

en: Align all labels
ja: 全てのラベルを整列する

en: Align the start of loops
ja: ループの開始を整列する

en: Generate auto-inc/dec instructions
ja: 自動増加/減少命令を生成する

en: Use profiling information for branch probabilities
ja: 分岐経路推測用のプロファイル情報を利用する

en: -fcall-saved-<register>	Mark <register> as being preserved across functions
ja: -fcall-saved-<register>  <register> が関数を通じて保全されるとマークする

en: -fcall-used-<register>	Mark <register> as being corrupted by function calls
ja: -fcall-used-<register>	<register> が関数呼び出しによって変更されるとマークする

en: Save registers around function calls
ja: 関数呼び出しの前後でレジスタを保存する

en: Do not put uninitialized globals in the common section
ja: 初期化されない大域変数類を共通セクションに配置しない

en: Perform cross-jumping optimization
ja: ジャンプをまたがった最適化を行う

en: When running CSE, follow jumps to their targets
ja: CSE で動作するとき、それらのターゲットへのジャンプに追随する

en: Complex multiplication and division follow Fortran rules
ja: Fortran 規格に従った複素数の乗除算を行う

en: Place data items into their own section
ja: データ項目をそれら自身のセクションに配置する

en: -fdbg-cnt=<counter>:<limit>[,<counter>:<limit>,...]	Set the debug counter limit.
ja: -fdbg-cnt=<counter>:<limit>[,<counter>:<limit>,...]	デバッグカウンタ制限を設定する。

en: Defer popping functions args from stack until later
ja: 関数引数をスタックから pop するのを呼び出し後まで遅らせる

en: Attempt to fill delay slots of branch instructions
ja: 分岐命令の遅延スロットを使うことを試みる

en: Delete useless null pointer checks
ja: 無意味な null ポインタ検査を削除する

en: -fdump-<type>	Dump various compiler internals to a file
ja: -fdump-<type>	様々なコンパイラ内部情報をファイルにダンプする

en: -fdump-go-spec=filename	Write all declarations to file as Go code
ja: -fdump-go-spec=filename	全ての宣言を Go コードとしてファイルに書き込む

en: Suppress output of addresses in debugging dumps
ja: デバッグダンプ内でアドレスの出力を抑止する

en: Suppress output of instruction numbers, line number notes and addresses in debugging dumps
ja: デバッグダンプ内で命令番号、行番号情報およびアドレスの出力を抑止する

en: Suppress output of previous and next insn numbers in debugging dumps
ja: デバッグダンプ内で前と次の命令番号の出力を抑止する

en: Enable CFI tables via GAS assembler directives.
ja: GAS アセンブラ指示を経由して CFI 表を有効にする

en: Perform DWARF2 duplicate elimination
ja: DWARF2 重複削除を行う

en: Do not suppress C++ class debug information.
ja: C++ クラスデバッグ情報を抑止しない。

en: Enable exception handling
ja: 例外処理を有効にする

en: Assume no NaNs or infinities are generated
ja: NaN または無限大が生成されないと見なす

en: -ffixed-<register>	Mark <register> as being unavailable to the compiler
ja: -ffixed-<register>	<register> がコンパイラでは使用できないとマークする

en: Don't allocate floats and doubles in extended-precision registers
ja: 拡張精度レジスタ内に float と double を配置しない

en: Allow function addresses to be held in registers
ja: 関数アドレスをレジスタに持たせる事を許可する

en: Mark all loops as parallel
ja: 全てのループを並列としてマークする

en: Enable guessing of branch probabilities
ja: 分岐可能性の推測を有効にする

en: Process #ident directives
ja: #ident 指示を処理する

en: Do not generate .size directives
ja: .size 指示を生成しない

en: Perform indirect inlining
ja: 間接インライン化を実行する

en: Pay attention to the "inline" keyword
ja: "inline" 予約語に注意を払う

en: Integrate simple functions into their callers when code size is known to not growth
ja: コードサイズが増加しないと分かってる場合は単純な関数を呼び出し側に統合する

en: Integrate simple functions into their callers
ja: 単純な関数を呼び出し側に統合する

en: Integrate functions called once into their callers
ja: 一回だけ呼び出される関数を呼び出し側に統合する

en: -finline-limit=<number>	Limit the size of inlined functions to <number>
ja:   -finline-limit=<number> インライン関数のサイズを <number> に制限する

en: Perform structure layout optimizations based
ja: 構造体の配置を最適化に基づいて行う

en: -fira-algorithm=[CB|priority] Set the used IRA algorithm
ja: -fira-algorithm=[CB|priority] 使用する IRA アルゴリズムを設定する

en: unknown IRA algorithm %qs
ja: 不明な IRA アルゴリズム %qs です

en: -fira-region=[one|all|mixed] Set regions for IRA
ja: -fira-region=[one|all|mixed] IRA 用の範囲を設定する

en: unknown IRA region %qs
ja: 不明な IRA 範囲 %qs です

en: Use jump tables for sufficiently large switch statements
ja: 十分に大きな switch 文ではジャンプ表を使用する

en: Generate code for functions even if they are fully inlined
ja: 完全にインライン化される場合でも関数用のコードを生成する

en: Emit static const variables even if they are not used
ja: 使用されない静的定数変数であっても出力する

en: Give external symbols a leading underscore
ja: 外部シンボルの先頭に下線 (_) を付ける

en: Enable link-time optimization.
ja: リンク時最適化を有効にする

en: Report various link-time optimization statistics
ja: 様々なリンク時最適化統計情報に関して報告する

en: Set errno after built-in math functions
ja: 組み込み数学関数の後に errno をセットする

en: -fmax-errors=<number>	Maximum number of errors to report
ja: -fmax-errors=<number>	エラー報告する最大数を <number> にする

en: Report on permanent memory allocation
ja: 永続的なメモリ確保に関して報告する

en: Attempt to merge identical constants and constant variables
ja: 定数と定数変数の併合を試みる

en: Attempt to merge identical constants across compilation units
ja: コンパイル単位をまたがった同一の定数の併合を試みる

en: Attempt to merge identical debug strings across compilation units
ja: コンパイル単位をまたがった同一のデバッグ文字列の併合を試みる

en: -fmessage-length=<number>	Limit diagnostics to <number> characters per line.  0 suppresses line-wrapping
ja: -fmessage-length=<number>	一行あたりの診断メッセージ文字数を <number> に制限する。0 の場合は改行しない

en: Move loop invariant computations out of loops
ja: ループの中で変更がない計算をループの外に移動する

en: Add mudflap bounds-checking instrumentation for single-threaded program
ja: シングルスレッドプログラム用の mudflap 境界検査機構を加える

en: Add mudflap bounds-checking instrumentation for multi-threaded program
ja: マルチスレッドプログラム用の mudflap 境界検査機構を加える

en: Ignore read operations when inserting mudflap instrumentation
ja: mudflap 機構を加える時に読み取り操作を無視する

en: Use the RTL dead code elimination pass
ja: RTL 不要なコード (dead code) の除去過程を使用する

en: Use the RTL dead store elimination pass
ja: RTL 不要な記憶域 (dead store) 除去過程を使用する

en: Support synchronous non-call exceptions
ja: 同期非呼び出し例外をサポートする

en: When possible do not generate stack frames
ja: 可能な場合、スタックフレームを生成しない

en: Optimize sibling and tail recursive calls
ja: sibling 呼び出しや末尾再帰呼び出しを最適化する

en: Perform partial inlining
ja: 部分的なインライン化を行う

en: Pack structure members together without holes
ja: 構造体メンバを穴が開かないようにパックする

en: Return small aggregates in memory, not registers
ja: 小さな集合体を (レジスタではなく) メモリで返す

en: Perform loop peeling
ja: ループの展開を行う

en: Generate position-independent code if possible (large mode)
ja: 可能であれば位置非依存コードを生成する (large モード)

en: Generate position-independent code for executables if possible (large mode)
ja: 可能であれば実行可能な位置非依存コードを生成する (large モード)

en: Generate position-independent code if possible (small mode)
ja: 可能であれば胃非値非損コードを生成する (small モード)

en: Generate position-independent code for executables if possible (small mode)
ja: 可能であれば実行可能な非値非依存コードを生成する (small モード)

en: Specify a plugin to load
ja: ロードするプラグインを指定する

en: -fplugin-arg-<name>-<key>[=<value>]	Specify argument <key>=<value> for plugin <name>
ja: -fplugin-arg-<name>-<key>[=<value>]	プラグイン <name> 用に引数 <key>=<value> を指定する

en: Generate prefetch instructions, if available, for arrays in loops
ja: ループ内の配列で、可能であればプリフェッチ命令を生成する

en: -frandom-seed=<string>	Make compile reproducible using <string>
ja: -frandom-seed=<string>	<string> を使用してコンパイルを再現可能にする

en: Record gcc command line switches in the object file.
ja: オブジェクトファイル内に gcc のコマンドラインスイッチを記録する。

en: Return small aggregates in registers
ja: 小さな集合体をレジスタで返す

en: Enables a register move optimization
ja: レジスタによる移動命令の最適化を有効にする

en: Reorder basic blocks to improve code placement
ja: コード配置を改善するために基本ブロックを並べ替える

en: Reorder functions to improve code placement
ja: コード配置を改善するために関数を並べ替える

en: Add a common subexpression elimination pass after loop optimizations
ja: ループ最適化後に共通部分式を除去する過程を追加する

en: Disable optimizations that assume default FP rounding behavior
ja: デフォルトの浮動小数点丸め動作と見なせる最適化を無効にする

en: Enable scheduling across basic blocks
ja: 基本ブロックをまたがるスケジューリングを有効にする

en: Allow speculative motion of non-loads
ja: 非ロードでの不確実な動作を許可する

en: Allow speculative motion of some loads
ja: いくつかのロードでの不確実な動作を許可する

en: Allow speculative motion of more loads
ja: より多くのロードでの不確実な動作を許可する

en: -fsched-verbose=<number>	Set the verbosity level of the scheduler
ja: -fsched-verbose=<number>	スケジューラの冗長レベルを設定する

en: Reschedule instructions before register allocation
ja: レジスタ確保の前に命令を並べ直す

en: Reschedule instructions after register allocation
ja: レジスタ確保の後で命令を並べ直す

en: Run selective scheduling after reload
ja: 再ロード後に選択的スケジューリングを実行する

en: Show column numbers in diagnostics, when available.  Default on
ja: 診断内で利用可能な場合に列番号を表示する。デフォルトで有効

en: Convert floating point constants to single precision constants
ja: 浮動小数点定数を単精度定数に変換する

en: Generate discontiguous stack frames
ja: 不連続なスタックフレームを生成する

en: Split wide types into independent registers
ja: ワイド型を独立したレジスタに分割する

en: Apply variable expansion when loops are unrolled
ja: ループを展開したときに変数の展開を行う

en: -fstack-check=[no|generic|specific]	Insert stack checking code into the program
ja: -fstack-check=[no|generic|specific]	プログラム内にスタック検査コードを挿入する

en: Insert stack checking code into the program.  Same as -fstack-check=specific
ja: プログラム内にスタック検査コードを挿入する。 -fstack-check=specific と同様

en: -fstack-limit-register=<register>	Trap if the stack goes past <register>
ja: -fstack-limit-register=<register>	スタックがレジスタ <register> より後に行った場合にトラップする

en: -fstack-limit-symbol=<name>	Trap if the stack goes past symbol <name>
ja: -fstack-limit-symbol=<name>	スタックがシンボル <name> より後に行った場合にトラップする

en: Use propolice as a stack protection method
ja: スタック保護方法としてプロポリス (propolice) を使用する

en: Use a stack protection method for every function
ja: それぞれの関数に関してスタック保護方法を使用する

en: Output stack usage information on a per-function basis
ja: 関数単位でスタック使用情報を出力する

en: Assume strict aliasing rules apply
ja: 厳密な別名規則を適用するとみなす

en: Treat signed overflow as undefined
ja: 符号のオーバーフローを未定義として取り扱う

en: Check for syntax errors, then stop
ja: 構文エラーを検査して、そこで停止する

en: Create data files needed by "gcov"
ja: "gcov" で必要となるデータファイルを作成する

en: Report the time taken by each compiler pass
ja: 各コンパイル過程で費やした時間を報告する

en: -ftls-model=[global-dynamic|local-dynamic|initial-exec|local-exec]	Set the default thread-local storage code generation model
ja: -ftls-model=[global-dynamic|local-dynamic|initial-exec|local-exec]	デフォルトのスレッド局所記憶域 (TLS) コード生成モデルを設定する

en: unknown TLS model %qs
ja: 不明な TLS モデル %qs です

en: Reorder top level functions, variables, and asms
ja: トップレベルの関数、変数、アセンブラを並べ替える

en: Assume floating-point operations can trap
ja: 浮動小数点操作をトラップできると見なす

en: Trap for signed overflow in addition, subtraction and multiplication
ja: 加算、減算、乗算内での符号付きのオーバーフローをトラップする

en: Enable dead store elimination
ja: 不要な記憶域 (dead store) の除去を行う

en: Enable automatic parallelization of loops
ja: ループの自動並列化を有効にする

en: Compile whole compilation unit at a time
ja: コンパイル単位全体を一回でコンパイルする

en: Perform loop unrolling when iteration count is known
ja: 反復回数が既知のとき、ループ展開を行なう

en: Perform loop unrolling for all loops
ja: 全てのループでループ展開を行なう

en: Allow loop optimizations to assume that the loops behave in normal way
ja: ループが通常の方法で振る舞うと見なせる場合にループ最適化を許可する

en: Just generate unwind tables for exception handling
ja: 巻き戻しを行なう例外補足用テーブルを生成する

en: Perform variable tracking
ja: 変数追跡を実施する

en: Add extra commentary to assembler output
ja: 余分なコメントをアセンブラ出力に追加する

en: -fvisibility=[default|internal|hidden|protected]	Set the default symbol visibility
ja: -fvisibility=[default|internal|hidden|protected]	シンボル可視性のデフォルトを設定する

en: unrecognized visibility value %qs
ja: 認識できない可視性の値 %qs です

en: Perform whole program optimizations
ja: プログラム全体の最適化を実行する

en: Assume signed arithmetic overflow wraps around
ja: 符号付き計算オーバーフローが丸められると見なす

en: Put zero initialized data in the bss section
ja: 0 で初期化されるデータを bss セクション内に配置する

en: Generate debug information in default format
ja: デフォルト形式でデバッグ情報を生成する

en: Generate debug information in COFF format
ja: COFF 形式でデバッグ情報を生成する

en: Generate debug information in DWARF v2 (or later) format
ja: DWARF v2 (またはそれ以降) 形式でデバッグ情報を生成する

en: Generate debug information in default extended format
ja: デフォルト拡張形式でデバッグ情報を生成する

en: Generate debug information in STABS format
ja: STABS 形式でデバッグ情報を生成する

en: Generate debug information in extended STABS format
ja: 拡張 STABS 形式でデバッグ情報を生成する

en: Toggle debug information generation
ja: デバッグ情報生成の有効・無効を切り替える

en: Generate debug information in VMS format
ja: VMS 形式でデバッグ情報を生成する

en: Generate debug information in XCOFF format
ja: XCOFF 形式でデバッグ情報を生成する

en: Generate debug information in extended XCOFF format
ja: 拡張 XCOFF 形式でデバッグ情報を生成する

en: -iplugindir=<dir>	Set <dir> to be the default plugin directory
ja: -iplugindir=<dir>	デフォルトのプラグインディレクトリを <dir> に設定する

en: -o <file>	Place output into <file>
ja: -o <file>	出力を <file> に配置する

en: Enable function profiling
ja: 関数プロファイルを有効にする

en: Issue warnings needed for strict compliance to the standard
ja: 標準に厳密に準拠するために必要な警告を出力する

en: Like -pedantic but issue them as errors
ja: -pedantic と同様だが、エラーとして出力する

en: Do not display functions compiled or elapsed time
ja: コンパイルされた関数または費やした時間に関して出力しない

en: Enable verbose output
ja: 冗長な出力を有効にする

en: Display the compiler's version
ja: `コンパイラのバージョンを表示する

en: Suppress warnings
ja: 警告を抑止する

en: Create a shared library
ja: 共有ライブラリを作成する

en: Create a position independent executable
ja: 位置非依存実行可能ファイルを生成する

en: invalid use of type
ja: 無効な型の使用法です

en: floating point constant truncated to integer
ja: 浮動小数点定数が整数に切り詰められました

en: constant refers to itself
ja: 定数が自身を参照しています

en: expected numeric type
ja: 数値型が予期されます

en: expected integer or boolean type
ja: 整数または真偽型が予期されます

en: invalid operand for unary %<&%>
ja: 単項演算子 %<&%> への無効な被演算子です

en: expected pointer
ja: ポインタが予期されます

en: shift of non-integer operand
ja: 被演算子が非整数型のシフト演算です

en: shift count not unsigned integer
ja: シフト数が符号無し整数ではありません

en: negative shift count
ja: 負のシフト数です

en: object is not a method
ja: オブジェクトがメソッドではありません

en: method type does not match object type
ja: メソッド型がオブジェクト型に一致しません

en: not enough arguments
ja: 十分な引数がありません

en: too many arguments
ja: 引数が多すぎます

en: unsupported argument type to builtin function
ja: 組み込み関数へのサポートされていない引数の型です

en: argument must be a field reference
ja: 引数はフィールド参照でなければいけません

en: element types must be the same
ja: 要素の型が同じでなければいけません

en: arguments 1 and 2 have different types
ja: 引数1と引数2が異なる型を持っています

en: argument must have complex type
ja: 引数は複素数型でなければいけません

en: expected function
ja: 関数が予期されます

en: method call without object
ja: オブジェクト無しのメソッド呼び出しです

en: number of results does not match number of values
ja: 結果の数が値の数と一致しません

en: index must be integer
ja: 添え字は整数でなければいけません

en: expected interface or pointer to interface
ja: インターフェースまたはインターフェースへのポインタが予期されます

en: invalid unsafe.Pointer conversion
ja: 無効な unsafe.Pointer 変換です

en: invalid left hand side of assignment
ja: 無効な代入の左辺です

en: no object for method call
ja: メソッド呼び出し用のオブジェクトがありません

en: too many values in return statement
ja: return 文内の値が多すぎます

en: not enough values in return statement
ja: return 文に十分な値がありません

en: expected boolean expression
ja: 真偽式が予期されます

en: need explicit conversion
ja: 明示的な変換が必要です

en: cannot use type %s as type %s
ja: 型 %s を型 %s として使用できません

en: different number of parameters
ja: 引数の数が異なります

en: different parameter types
ja: 引数の型が異なります

en: different number of results
ja: 結果の数が異なります

en: different result types
ja: 結果の型が異なります

en: implicit assignment of %s%s%s hidden field %s%s%s
ja: 暗黙的な代入 %s%s%s が隠されたフィールド %s%s%s に行われます

en: need explicit conversion; missing method %s%s%s
ja: 明示的な変換が必要です。存在しないメソッド %s%s%s です

en: incompatible type for method %s%s%s
ja: メソッド %s%s%s への互換性のない型です

en: pointer to interface type has no methods
ja: インターフェース型へのポインタがメソッドを持っていません

en: type has no methods
ja: 型がメソッドを持っていません

en: ambiguous method %s%s%s
ja: 曖昧なメソッド %s%s%s です

en: missing method %s%s%s
ja: メソッド %s%s%s がありません

en: method %s%s%s requires a pointer
ja: メソッド %s%s%s にはポインタが必要です

en: %qE attribute directive ignored
ja: %qE 属性指示が無視されました

en: wrong number of arguments specified for %qE attribute
ja: %qE 属性用に間違った数の引数が指定されました

en: %qE attribute does not apply to types
ja: %qE 属性は型に適用できません

en: %qE attribute only applies to function types
ja: %qE 属性は関数型にのみ適用できます

en: type attributes ignored after type is already defined
ja: 型が既に定義されているため型属性が無視されました

en: offset outside bounds of constant string
ja: オフセットが定数文字列の境界の外にあります

en: second argument to %<__builtin_prefetch%> must be a constant
ja: %<__builtin_prefetch%> への第二引数は定数でなければいけません

en: invalid second argument to %<__builtin_prefetch%>; using zero
ja: 無効な %<__builtin_prefetch%> の第二引数です。0 を使用します

en: third argument to %<__builtin_prefetch%> must be a constant
ja: %<__builtin_prefetch%> への第三引数は定数でなければいけません

en: invalid third argument to %<__builtin_prefetch%>; using zero
ja: 無効な %<__builtin_prefetch%> の第三引数です。0 を使用します

en: too few arguments to function %<va_start%>
ja: 関数 %<va_start%> への引数が少なすぎます

en: first argument to %<va_arg%> not of type %<va_list%>
ja: %<va_arg%> の第一引数が %<va_list%> 型ではありません

note: We can, however, treat "undefined" any way we please. Call abort to encourage the user to fix the program.
en: if this code is reached, the program will abort
ja: このコードまで到達した場合、プログラムは中止されます

en: invalid argument to %<__builtin_frame_address%>
ja: %<__builtin_frame_address%> への無効な引数です

en: invalid argument to %<__builtin_return_address%>
ja: %<__builtin_return_address%> への無効な引数です

en: unsupported argument to %<__builtin_frame_address%>
ja: %<__builtin_frame_address%> へのサポートされていない引数です

en: unsupported argument to %<__builtin_return_address%>
ja: %<__builtin_return_address%> へのサポートされていない引数です

en: both arguments to %<__builtin___clear_cache%> must be pointers
ja: %<__builtin___clear_cache%> への両方の引数はポインタでなければいけません

en: %qD changed semantics in GCC 4.4
ja: %qD の意味合いは GCC 4.4 で変更になりました

note: All valid uses of __builtin_va_arg_pack () are removed during inlining.
en: %Kinvalid use of %<__builtin_va_arg_pack ()%>
ja: %K %<__builtin_va_arg_pack ()%> の無効な使用法です

note: All valid uses of __builtin_va_arg_pack_len () are removed during inlining.
en: %Kinvalid use of %<__builtin_va_arg_pack_len ()%>
ja: %K %<__builtin_va_arg_pack_len ()%> の無効な使用法です

en: %<__builtin_longjmp%> second argument must be 1
ja: %<__builtin_longjmp%> の第二引数は 1 でなければいけません

en: target format does not support infinity
ja: ターゲット形式は無限大をサポートしません

en: %<va_start%> used in function with fixed args
ja: %<va_start%> が引数の数が固定の関数内で使用されました

en: wrong number of arguments to function %<va_start%>
ja: 関数 %<va_start%> への引数の数が間違っています

note: Evidently an out of date version of <stdarg.h>; can't validate va_start's second argument, but can still work as intended.
en: %<__builtin_next_arg%> called without an argument
ja: %<__builtin_next_arg%> が引数無しで呼び出されました

en: wrong number of arguments to function %<__builtin_next_arg%>
ja: 関数 %<__builtin_next_arg%> への引数の数が間違っています

note: FIXME: Sometimes with the tree optimizers we can get the not the last argument even though the user used the last argument.  We just warn and set the arg to be the last argument so that we will get wrong-code because of it.
en: second parameter of %<va_start%> not last named argument
ja: %<va_start%> の第二引数が、最後の名前付き引数ではありません

en: undefined behaviour when second parameter of %<va_start%> is declared with %<register%> storage
ja: %<va_start%> の第二引数が %<register%> 記憶域の場合の動作は不定です

en: %Kfirst argument of %D must be a pointer, second integer constant
ja: %K %D の第一引数がポインタ、第二引数が整数定数でなければいけません

en: %Klast argument of %D is not integer constant between 0 and 3
ja: %K %D の最後の引数が 0 から 3 の間の整数定数ではありません

en: %Kattempt to free a non-heap object %qD
ja: %K ヒープではないオブジェクト %qD を free する試みです

en: %Kattempt to free a non-heap object
ja: %K ヒープではないオブジェクトを free する試みです

note: Except for passing an argument to an unprototyped function, this is a constraint violation.  When passing an argument to an unprototyped function, it is compile-time undefined; making it a constraint in that case was rejected in DR#252.
en: void value not ignored as it ought to be
ja: void の値が本来の意味通りに無視されませんでした

en: conversion to non-scalar type requested
ja: 非スカラー型への変換が要求されます

en: array %q+D assumed to have one element
ja: 配列 %q+D は一つの要素を持っていると見なされます

en: %qD is static but used in inline function %qD which is not static
ja: %qD は静的ですが、静的ではないインライン関数 %qD 内で使用されます

en: %q+D is static but declared in inline function %qD which is not static
ja: %q+D は静的ですが、静的ではないインライン関数 %qD 内で宣言されました

en: GCC supports only %u nested scopes
ja: GCC は %u 重の入れ子のスコープまでサポートします

en: label %q+D used but not defined
ja: ラベル %q+D が使用されましたが、定義されていません

en: inline function %q+D declared but never defined
ja: インライン関数 %q+D が宣言されましたが定義されていません

en: unused variable %q+D
ja: 使用されない変数 %q+D です

en: variable %qD set but not used
ja: 変数 %qD が設定されましたが使用されていません

en: originally defined here
ja: 元々はここで定義されました

en: prototype for %q+D declares more arguments than previous old-style definition
ja: %q+D 用のプロトタイプは前の古いスタイルの定義より多くの引数を宣言しています

en: prototype for %q+D declares fewer arguments than previous old-style definition
ja: %q+D 用のプロトタイプは前の古いスタイルの定義より少ない引数を宣言しています

en: previous definition of %q+D was here
ja: 前の %q+D の宣言はここです

en: previous implicit declaration of %q+D was here
ja: 前の %q+D の暗黙的な宣言はここです

en: previous declaration of %q+D was here
ja: 前の %q+D の宣言はここです

en: %q+D redeclared as different kind of symbol
ja: %q+D が異なる種類のシンボルとして再宣言されました

en: built-in function %q+D declared as non-function
ja: 組み込み関数 %q+D が非関数として宣言されました

en: declaration of %q+D shadows a built-in function
ja: %q+D の宣言が組み込み関数を隠します

en: redeclaration of enumerator %q+D
ja: 列挙型 %q+D の再宣言です

note: If types don't match for a built-in, throw away the built-in.  No point in calling locate_old_decl here, it won't print anything.
en: conflicting types for built-in function %q+D
ja: 組み込み関数 %q+D と型が競合しています

en: conflicting types for %q+D
ja: %q+D と型が競合しています

en: conflicting named address spaces (generic vs %s) for %q+D
ja: 名前付き (generic と %s) の %q+D 用アドレス空間が競合しています

en: conflicting named address spaces (%s vs generic) for %q+D
ja: 名前付き (%s と generic) の %q+D 用アドレス空間が競合しています

en: conflicting named address spaces (%s vs %s) for %q+D
ja: 名前付き (%s vs %s) の %q+D 用アドレス空間が競合しています

en: conflicting type qualifiers for %q+D
ja: %q+D 用の型修飾子が競合しています

en: redefinition of typedef %q+D with different type
ja: %q+D が異なる型で再定義されました

en: redefinition of typedef %q+D
ja: typedef %q+D が再定義されました

note: Whether there is a constraint violation for the types not being the same cannot be determined at compile time; a warning that there may be one at runtime is considered appropriate (WG14 reflector message 11743, 8 May 2009).
en: redefinition of typedef %q+D may be a constraint violation at runtime
ja: typedef %q+D の再定義は実行時に制約違反になるかもしれません

en: redefinition of %q+D
ja: %q+D が再定義されました

en: static declaration of %q+D follows non-static declaration
ja: %q+D は静的宣言の後に非静的宣言が続いています

en: non-static declaration of %q+D follows static declaration
ja: %q+D は非静的宣言の後に静的宣言が続いています

en: %<gnu_inline%> attribute present on %q+D
ja: %q+D に関して %<gnu_inline%> 属性が存在します

en: but not here
ja: しかし、ここにはありません

en: thread-local declaration of %q+D follows non-thread-local declaration
ja: %q+D のスレッド局所宣言の後に非スレッド局所宣言があります

en: non-thread-local declaration of %q+D follows thread-local declaration
ja: %q+D の非スレッド局所宣言の後にスレッド局所宣言があります

en: redeclaration of %q+D with different visibility (old visibility preserved)
ja: %q+D が異なる可視性で再定義されています (古い可視性が保護されます)

en: inline declaration of %qD follows declaration with attribute noinline
ja: %qD のインライン宣言の後に非インライン属性の宣言があります

en: declaration of %q+D with attribute noinline follows inline declaration
ja: %q+D の非インライン属性での宣言の後にインライン宣言があります

en: redefinition of parameter %q+D
ja: 仮引数 %q+D が再宣言されました

en: redundant redeclaration of %q+D
ja: %q+D の冗長な再宣言です

en: declaration of %q+D shadows previous non-variable
ja: %q+D の宣言は前の非変数を隠します

en: declaration of %q+D shadows a parameter
ja: %q+D の再宣言は仮引数を隠します

en: declaration of %q+D shadows a global declaration
ja: %q+D の宣言は大域宣言を隠します

en: declaration of %q+D shadows a previous local
ja: %q+D の再宣言は前の局所宣言を隠します

en: shadowed declaration is here
ja: 隠された宣言はここです

en: nested extern declaration of %qD
ja: 入れ子になった外部宣言 %qD です

en: implicit declaration of function %qE
ja: 関数 %qE の暗黙的な宣言です

en: incompatible implicit declaration of built-in function %qD
ja: 組み込み関数 %qD の互換性がない暗黙的な宣言です

en: incompatible implicit declaration of function %qD
ja: 関数 %qD の互換性がない暗黙的な宣言です

en: %qE undeclared here (not in a function)
ja: %qE がここでは宣言されていません (関数内ではない)

en: %qE undeclared (first use in this function)
ja: %qE が宣言されていません (この関数内での最初の使用)

en: each undeclared identifier is reported only once for each function it appears in
ja: 未宣言の識別子は出現した各関数内で一回のみ報告されます

en: label %qE referenced outside of any function
ja: ラベル %qE があらゆる関数の外側から参照されました

en: label %qD defined here
ja: ラベル %qD はここで定義されています

en: %qD declared here
ja: %qD はここで宣言されています

en: duplicate label declaration %qE
ja: 重複したラベルの宣言 %qE です

en: duplicate label %qD
ja: 重複したラベル %qD です

en: traditional C lacks a separate namespace for labels, identifier %qE conflicts
ja: 伝統的な C ではラベルを名前空間で分離できません。識別子 %qE が競合します

en: switch starts here
ja: switch がここから開始します

en: %qE defined as wrong kind of tag
ja: %qE が誤った種類のタグとして宣言されました

en: invalid use of %<restrict%>
ja: %<restrict%> の誤った使用法です

en: unnamed struct/union that defines no instances
ja: 無名構造体/共用体が、そのインスタンスを定義していません

en: useless type name in empty declaration
ja: 空の宣言内に無意味な型名があります

en: %<inline%> in empty declaration
ja: 空の宣言内に %<inline%> があります

en: %<auto%> in file-scope empty declaration
ja: ファイルスコープの空の宣言内に %<auto%> があります

en: %<register%> in file-scope empty declaration
ja: ファイルスコープの空の宣言内に %<register%> があります

en: useless storage class specifier in empty declaration
ja: 空の宣言内に無意味な記憶域クラス指定があります

en: useless %<__thread%> in empty declaration
ja: 空の宣言内に無意味な %<__thread%> があります

en: useless type qualifier in empty declaration
ja: 空の宣言内に無意味な型修飾子があります

en: empty declaration
ja: 空の宣言です

en: ISO C90 does not support %<static%> or type qualifiers in parameter array declarators
ja: ISO C90 は仮引数配列宣言内での %<static%> または型修飾子をサポートしません

en: ISO C90 does not support %<[*]%> array declarators
ja: ISO C90 は %<[*]%> 配列宣言をサポートしません

note: C99 6.7.5.2p4 A function definition isn't function prototype scope C99 6.2.1p4.
en: %<[*]%> not allowed in other than function prototype scope
ja: %<[*]%> は関数プロトタイプスコープ以外では許可されていません

en: %q+D is usually a function
ja: %q+D は通常は関数です

en: typedef %qD is initialized (use __typeof__ instead)
ja: typedef %qD が初期化されました (代わりに __typeof__ を使用してください)

en: function %qD is initialized like a variable
ja: 関数 %qD が変数のように初期化されました

note: DECL_INITIAL in a PARM_DECL is really DECL_ARG_TYPE.
en: parameter %qD is initialized
ja: 仮引数 %qD が初期化されます

note: Although C99 is unclear about whether incomplete arrays of VLAs themselves count as VLAs, it does not make sense to permit them to be initialized given that ordinary VLAs may not be initialized.
en: variable-sized object may not be initialized
ja: 可変長オブジェクトが初期化されないようです

en: variable %qD has initializer but incomplete type
ja: 変数 %qD には初期化子がありますが不完全型です

en: inline function %q+D given attribute noinline
ja: noinline 属性が与えられたインライン関数 %q+D です

en: uninitialized const member in %qT is invalid in C++
ja: %qT 内の初期化されない定数メンバは C++ では無効です

en: %qD should be initialized
ja: %qD は初期化されるべきです

en: initializer fails to determine size of %q+D
ja: 初期化子が %q+D のサイズ特定に失敗しました

en: array size missing in %q+D
ja: %q+D 内に配列のサイズがありません

en: zero or negative size array %q+D
ja: 0 または負のサイズの配列 %q+D です

en: storage size of %q+D isn%'t known
ja: %q+D の記憶域サイズが不明です

en: storage size of %q+D isn%'t constant
ja: %q+D の記憶域サイズが一定ではありません

en: ignoring asm-specifier for non-static local variable %q+D
ja: 非静的変数 %q+D 用のアセンブラ指定を無視しています

en: cannot put object with volatile field into register
ja: volatile フィールドがあるオブジェクトをレジスタに配置できません

en: uninitialized const %qD is invalid in C++
ja: 初期化されていない定数 %qD は C++ 内では無効です

en: ISO C forbids forward parameter declarations
ja: ISO C は前方仮引数宣言を禁じます

en: bit-field %qs width not an integer constant
ja: ビットフィールド %qs の幅が整数定数ではありません

en: bit-field %qs width not an integer constant expression
ja: ビットフィールド %qs の幅が整数定数式ではありません

en: negative width in bit-field %qs
ja: ビットフィールド %qs の幅が負です

en: zero width for bit-field %qs
ja: ビットフィールド %qs の幅が 0 です

en: bit-field %qs has invalid type
ja: ビットフィールド %qs が無効な型を持っています

en: type of bit-field %qs is a GCC extension
ja: ビットフィールド %qs の型は GCC 拡張です

en: width of %qs exceeds its type
ja: %qs の幅がそのサイズを超えています

en: %qs is narrower than values of its type
ja: %qs の幅はその型の値より狭いです

en: ISO C90 forbids array %qE whose size can%'t be evaluated
ja: ISO C90 はサイズを評価できない配列 %qE を禁止しています

en: ISO C90 forbids array whose size can%'t be evaluated
ja: ISO C90 はサイズが評価できない配列を禁止しています

en: ISO C90 forbids variable length array %qE
ja: ISO C90 は可変長の配列 %qE を禁止しています

en: ISO C90 forbids variable length array
ja: ISO C90 は可変長の配列を禁止しています

en: the size of array %qE can%'t be evaluated
ja: 配列 %qE のサイズを評価できません

en: the size of array can %'t be evaluated
ja: 配列のサイズを評価できません

en: variable length array %qE is used
ja: 可変長配列 %qE が使用されています

en: variable length array is used
ja: 可変長配列が使用されています

en: variably modified %qE at file scope
ja: ファイルスコープの可変 %qE です

en: variably modified field at file scope
ja: ファイルスコープの可変フィールドです

en: type defaults to %<int%> in declaration of %qE
ja: 型がデフォルトの %<int%> に %qE の宣言内でなります

en: type defaults to %<int%> in type name
ja: 型がデフォルトの %<int%> に型名内でなります

en: duplicate %<const%>
ja: 重複した %<const%> です

en: duplicate %<restrict%>
ja: 重複した %<restrict%> です

en: duplicate %<volatile%>
ja: 重複した %<volatile%> です

en: conflicting named address spaces (%s vs %s)
ja: 名前付きアドレス空間 (%s と %s) が競合しています

en: function definition declared %<auto%>
ja: 関数定義が %<auto%> と宣言されています

en: function definition declared %<register%>
ja: 関数定義が %<register%> と宣言されています

en: function definition declared %<typedef%>
ja: 関数定義が %<typedef%> と宣言されています

en: function definition declared %<__thread%>
ja: 関数定義が %<__thread%> と宣言されています

en: storage class specified for structure field %qE
ja: 構造体フィールド %qE 用に記憶域クラスが指定されています

en: storage class specified for structure field
ja: 構造体フィールド用に記憶域クラスが指定されています

en: storage class specified for parameter %qE
ja: 仮引数 %qE 用に記憶域クラスが指定されました

en: storage class specified for unnamed parameter
ja: 無名仮引数用に記憶域クラスが指定されました

en: storage class specified for typename
ja: 型名用に記憶域クラスが指定されました

en: %qE initialized and declared %<extern%>
ja: %qE が初期化され、 %<extern%> として宣言されています

en: %qE has both %<extern%> and initializer
ja: %qE が %<extern%> と初期化子の両方を持っています

en: file-scope declaration of %qE specifies %<auto%>
ja: %qE のファイルスコープ宣言は %<auto%> を指定します

en: file-scope declaration of %qE specifies %<register%>
ja: %qE のファイルスコープ宣言は %<register%> を指定します

en: nested function %qE declared %<extern%>
ja: 入れ子になった関数 %qE が %<extern%> と宣言されています

en: function-scope %qE implicitly auto and declared %<__thread%>
ja: 関数スコープの %qE は暗黙的に auto となり %<__thread%> と宣言されます

note: Only the innermost declarator (making a parameter be of array type which is converted to pointer type) may have static or type qualifiers.
en: static or type qualifiers in non-parameter array declarator
ja: 仮引数で無い配列宣言内の静的または型修飾子です

en: declaration of %qE as array of voids
ja: void の配列としての %qE の宣言です

en: declaration of type name as array of voids
ja: void の配列としての型名の宣言です

en: declaration of %qE as array of functions
ja: 関数の配列としての %qE の宣言です

en: declaration of type name as array of functions
ja: 関数の配列としての型名の宣言です

en: size of array %qE has non-integer type
ja: 配列 %qE のサイズが非整数型です

en: size of unnamed array has non-integer type
ja: 無名配列のサイズが非整数型です

en: ISO C forbids zero-size array %qE
ja: ISO C はサイズが 0 の配列 %qE を禁止しています

en: ISO C forbids zero-size array
ja: ISO C はサイズが 0 の配列を禁止しています

en: size of array %qE is negative
ja: 配列 %qE のサイズが負です

en: size of unnamed array is negative
ja: 無名配列のサイズが負です

en: size of array %qE is too large
ja: 配列 %qE のサイズが大きすぎます

en: size of unnamed array is too large
ja: 無名配列のサイズが大きすぎます

note: C99 6.7.5.2p4
en: %<[*]%> not in a declaration
ja: 宣言内にない %<[*]%> です

en: array type has incomplete element type
ja: 配列の型が不完全要素型を持っています

en: %qE declared as function returning a function
ja: %qE は関数を返す関数と宣言されています

en: type name declared as function returning a function
ja: 型名は関数を返す関数として宣言されています

en: %qE declared as function returning an array
ja: %qE は配列を返す関数として宣言されています

en: type name declared as function returning an array
ja: 型名は配列を返す関数として定義されています

en: function definition has qualified void return type
ja: 関数定義が void 戻り型の修飾子を持っています

en: type qualifiers ignored on function return type
ja: 関数戻り値の型修飾子は無視されました

en: ISO C forbids qualified function types
ja: ISO C は関数型の修飾子を禁止しています

en: %qs combined with %<auto%> qualifier for %qE
ja: %qs が %<auto%> 修飾子と %qE 用に組み合わされています

en: %qs combined with %<register%> qualifier for %qE
ja: %qs が %<register%> 修飾子と %qE 用に組み合わされています

en: %qs specified for auto variable %qE
ja: %qs が自動変数 %qE 用に指定されています

en: %qs specified for parameter %qE
ja: %qs が仮引数 %qE 用に指定されています

en: %qs specified for unnamed parameter
ja: %qs が無名仮引数用に指定されました

en: %qs specified for structure field %qE
ja: %qs が構造体フィールド %qE 用に指定されています

en: %qs specified for structure field
ja: %qs が構造体フィールド用に指定されています

en: typedef %q+D declared %<inline%>
ja: typedef %q+D が %<inline%> と宣言されています

en: ISO C forbids const or volatile function types
ja: ISO C は const や volatile の関数型を禁止しています

note: C99 6.7.2.1p8
en: a member of a structure or union cannot have a variably modified type
ja: 構造体または共用体のメンバは可変型を持つことは出来ません

en: variable or field %qE declared void
ja: 変数またはフィールド %qE が void と宣言されています

en: attributes in parameter array declarator ignored
ja: 仮引数配列宣言内の属性が無視されました

en: parameter %q+D declared %<inline%>
ja: 仮引数 %q+D が %<inline%> と宣言されています

en: field %qE declared as a function
ja: フィールド %qE が関数として宣言されています

en: field %qE has incomplete type
ja: フィールド %qE が不完全型を持っています

en: unnamed field has incomplete type
ja: 無名フィールドが不完全型を持っています

en: invalid storage class for function %qE
ja: 関数 %qE 用の無効な記憶域クラスです

en: cannot inline function %<main%>
ja: 関数 %<main%> をインラインに出来ません

en: variable previously declared %<static%> redeclared %<extern%>
ja: 前に %<static%> と宣言された変数が %<extern%> と再宣言されています

en: variable %q+D declared %<inline%>
ja: 変数 %q+D が %<inline%> と宣言されています

en: non-nested function with variably modified type
ja: 可変型の入れ子になっていない関数です

en: object with variably modified type must have no linkage
ja: 可変型のオブジェクトはリンクされてはいけません

en: function declaration isn%'t a prototype
ja: 関数宣言がプロトタイプではありません

en: parameter names (without types) in function declaration
ja: 関数宣言中に（型の無い）仮引数名があります

en: parameter %u (%q+D) has incomplete type
ja: 仮引数 %u (%q+D) が不完全型を持っています

en: parameter %u has incomplete type
ja: 仮引数 %u が不完全型を持っています

en: parameter %u (%q+D) has void type
ja: 仮引数 %u (%q+D) が void 型を持っています

en: parameter %u has void type
ja: 仮引数 %u が void 型を持っています

en: %<void%> as only parameter may not be qualified
ja: 唯一の仮引数となる %<void%> には修飾子がつきません

en: %<void%> must be the only parameter
ja: %<void%> は唯一の仮引数でなければいけません

en: parameter %q+D has just a forward declaration
ja: 仮引数 %q+D は直前に定義されています

note: The %s will be one of 'struct', 'union', or 'enum'.
en: %<%s %E%> declared inside parameter list
ja: 仮引数リスト内で %<%s %E%> が宣言されています

note: The %s will be one of 'struct', 'union', or 'enum'.
en: anonymous %s declared inside parameter list
ja: 無名 %s が仮引数リスト内で宣言されています

en: its scope is only this definition or declaration, which is probably not what you want
ja: そのスコープはこの定義または宣言のみです。これは多分希望したものではないでしょう

en: enum type defined here
ja: 列挙型がここで定義されています

en: struct defined here
ja: 構造体がここで定義されています

en: union defined here
ja: 共用体がここで定義されています

en: redefinition of %<union %E%>
ja: %<union %E%> の再定義です

en: redefinition of %<struct %E%>
ja: %<struct %E%> の再定義です

en: nested redefinition of %<union %E%>
ja: %<union %E%> の入れ子になった再定義です

en: nested redefinition of %<struct %E%>
ja: %<struct %E%> の入れ子になった再定義です

en: defining type in %qs expression is invalid in C++
ja: %qs 式内での型定義は C++ では無効です

en: declaration does not declare anything
ja: 宣言が何も宣言していません

en: ISO C99 doesn%'t support unnamed structs/unions
ja: ISO C99 は無名構造体/共用体をサポートしません

en: ISO C90 doesn%'t support unnamed structs/unions
ja: ISO C90 は無名構造体/共用体をサポートしません

en: duplicate member %q+D
ja: 重複したメンバ %q+D です

en: union has no named members
ja: 共用体に名前付きメンバがありません

en: union has no members
ja: 共用体にメンバがありません

en: struct has no named members
ja: 構造体に名前付きメンバがありません

en: struct has no members
ja: 構造体にメンバがありません

en: flexible array member in union
ja: 共用体に可変配列メンバがあります

en: flexible array member not at end of struct
ja: 構造体の最後ではない所に可変配列メンバがあります

en: flexible array member in otherwise empty struct
ja: 構造体に可変配列メンバ以外のメンバがありません

en: union cannot be made transparent
ja: 共用体を透過的にできません

en: nested redefinition of %<enum %E%>
ja: %<enum %E%> の入れ子になった再定義です

note: This enum is a named one that has been declared already.
en: redeclaration of %<enum %E%>
ja: %<enum %E%> の再定義です

en: enumeration values exceed range of largest integer
ja: 列挙値が整数の範囲の最大値を超えました

en: specified mode too small for enumeral values
ja: 指定したモードは列挙値用には小さすぎます

en: enumerator value for %qE is not an integer constant
ja: %qE 用の列挙値が整数定数ではありません

en: enumerator value for %qE is not an integer constant expression
ja: %qE の列挙値が整数定数式ではありません

en: overflow in enumeration values
ja: 列挙値がオーバーフローしました

en: ISO C restricts enumerator values to range of %<int%>
ja: ISO C は列挙値を %<int%> の範囲に制限しています

en: inline function %qD given attribute noinline
ja: 非インライン (noinline) 属性が与えられたインライン関数 %qD です

en: return type is an incomplete type
ja: 戻り値の型が不完全型です

en: return type defaults to %<int%>
ja: 戻り値の型をデフォルトの %<int%> にします

en: no previous prototype for %qD
ja: 前に %qD 用のプロトタイプがありません

en: %qD was used with no prototype before its definition
ja: %qD がプロトタイプ無しで、定義される前に使用されました

en: no previous declaration for %qD
ja: 前に %qD 用の定義がありません

en: %qD was used with no declaration before its definition
ja: %qD はその定義の前で宣言しないで使用されました

en: return type of %qD is not %<int%>
ja: %qD の戻り型が %<int%> ではありません

en: %qD is normally a non-static function
ja: %qD は通常は非静的関数です。

en: old-style parameter declarations in prototyped function definition
ja: プロトタイプ関数宣言内で古いスタイルの仮引数宣言です

en: traditional C rejects ISO C style function definitions
ja: 伝統的な C では ISO C スタイルの関数定義は拒否されます

en: parameter name omitted
ja: 仮引数名が省略されています

en: old-style function definition
ja: 古いスタイルの関数定義です

en: parameter name missing from parameter list
ja: 仮引数リストに仮引数名がありません

en: %qD declared as a non-parameter
ja: %qD は非仮引数として宣言されています

en: multiple parameters named %qD
ja: 複数の仮引数が %qD という名前です

en: parameter %qD declared with void type
ja: 仮引数 %qD が void 型で宣言されています

en: type of %qD defaults to %<int%>
ja: %qD の型をデフォルトの %<int%> にします

en: parameter %qD has incomplete type
ja: 仮引数 %qD が不完全型を持っています

en: declaration for parameter %qD but no such parameter
ja: 仮引数 %qD 用の宣言がありますが、そのような仮引数はありません

en: number of arguments doesn%'t match built-in prototype
ja: 引数の数が組み込みプロトタイプと一致しません

en: number of arguments doesn%'t match prototype
ja: 引数の数がプロトタイプと一致しません

en: prototype declaration
ja: プロトタイプ宣言です

en: argument %qD doesn%'t match built-in prototype
ja: 引数 %qD が組み込みプロトタイプと一致しません

en: argument %qD doesn%'t match prototype
ja: 引数 %qD がプロトタイプと一致しません

en: no return statement in function returning non-void
ja: 非 void を戻す関数内に return 文がありません

en: parameter %qD set but not used
ja: 仮引数 %qD が設定されましたが使用されません

note: If we get here, declarations have been used in a for loop without the C99 for loop scope.  This doesn't make much sense, so don't allow it.
en: %<for%> loop initial declarations are only allowed in C99 mode
ja: %<for%> ループ初期化宣言は C99 モード内でのみ許可されています

en: use option -std=c99 or -std=gnu99 to compile your code
ja: オプション -std=c99 または -std=gnu99 をコードコンパイル時に使用してください

en: declaration of static variable %qD in %<for%> loop initial declaration
ja: 静的変数 %qD の宣言が %<for%> ループ初期化宣言内にあります

en: declaration of %<extern%> variable %qD in %<for%> loop initial declaration
ja: %<extern%> 変数 %qD の宣言が %<for%> ループ初期化宣言内にあります

en: %<struct %E%> declared in %<for%> loop initial declaration
ja: %<struct %E%> が %<for%> ループ初期化宣言内で宣言されています

en: %<union %E%> declared in %<for%> loop initial declaration
ja: %<union %E%> が %<for%> ループ初期化宣言内で宣言されています

en: %<enum %E%> declared in %<for%> loop initial declaration
ja: %<enum %E%> が %<for%> ループ初期化宣言内で宣言されています

en: declaration of non-variable %qD in %<for%> loop initial declaration
ja: 非変数 %qD の宣言が %<for%> ループ初期化宣言内にあります

en: incompatible address space qualifiers %qs and %qs
ja: 互換性のないアドレス空間修飾子 %qs と %qs です

en: duplicate %qE
ja: %qE が重複しています

en: two or more data types in declaration specifiers
ja: 宣言指定内に二個またはそれ以上の型があります

en: %<long long long%> is too long for GCC
ja: %<long long long%> は GCC にとって長すぎます

en: ISO C90 does not support %<long long%>
ja: ISO C90 は %<long long%> をサポートしません

en: ISO C90 does not support complex types
ja: ISO C90 は複素数型をサポートしません

en: %<__int128%> is not supported for this target
ja: %<__int128%> はこのターゲットではサポートされていません

en: ISO C does not support %<__int128%> type
ja: ISO C は %<__int128%> 型をサポートしません

en: ISO C does not support decimal floating point
ja: ISO C は十進浮動小数点をサポートしません

en: fixed-point types not supported for this target
ja: 固定小数点型はこのターゲットではサポートされていません

en: ISO C does not support fixed-point types
ja: ISO C は固定小数点型をサポートしません

en: %qE is not at beginning of declaration
ja: %qE は宣言の開始ではありません

en: %<__thread%> used with %<auto%>
ja: %<__thread%> が %<auto%> と併せて使用されています

en: %<__thread%> used with %<register%>
ja: %<__thread%> が %<register%> と併せて使用されています

en: %<__thread%> used with %<typedef%>
ja: %<__thread%> が %<typedef%> と併せて使用されています

en: %<__thread%> before %<extern%>
ja: %<__thread%> が %<extern%> の前にあります

en: %<__thread%> before %<static%>
ja: %<__thread%> が %<static%> の前にあります

en: multiple storage classes in declaration specifiers
ja: 宣言指定内に複数の記憶域クラスがあります

en: %<__thread%> used with %qE
ja: %<__thread%> が %qE と併せて使用されています

en: %<_Sat%> is used without %<_Fract%> or %<_Accum%>
ja: %<_Sat%> が %<_Fract%> または %<_Accum%> 無しで使用されています

en: ISO C does not support plain %<complex%> meaning %<double complex%>
ja: ISO C は単なる %<complex%> を %<double complex%> を意味するものとしてはサポートしません

en: ISO C does not support complex integer types
ja: ISO C は複素整数型をサポートしません

en: %q+F used but never defined
ja: %q+F が使用されましたが定義されていません

en: identifier %qE conflicts with C++ keyword
ja: 識別子 %qE は C++ 予約語と競合しています

en: ISO C does not allow extra %<;%> outside of a function
ja: ISO C では関数外での余分な %<;%> を許可していません

en: unknown type name %qE
ja: 不明な型名 %qE です

en: expected declaration specifiers
ja: 宣言指定が予期されます

en: expected %<;%>, identifier or %<(%>
ja: %<;%>、識別子または %<(%> が予期されます

en: attributes may not be specified before
ja: 属性は前に指定されていないようです

en: data definition has no type or storage class
ja: データ定義が型または記憶域クラスを持っていません

en: expected %<,%> or %<;%>
ja: %<,%> または %<;%> が予期されます

note: This can appear in many cases looking nothing like a function definition, so we don't give a more specific error suggesting there was one.
en: expected %<=%>, %<,%>, %<;%>, %<asm%> or %<__attribute__%>
ja: %<=%>、%<,%>、%<;%>、%<asm%> または %<__attribute__%> が予期されます

en: ISO C forbids nested functions
ja: ISO C は入れ子になった関数を禁止しています

en: ISO C99 does not support %<_Static_assert%>
ja: ISO C99 は %<_Static_assert%> をサポートしません

en: ISO C90 does not support %<_Static_assert%>
ja: ISO C90 は %<_Static_assert%> をサポートしません

en: expected string literal
ja: 文字列リテラルが予期されます

en: expected identifier
ja: 識別子が予期されます

en: comma at end of enumerator list
ja: 列挙型リストの最後にコンマがあります

en: expected %<,%> or %<}%>
ja: %<,%> または %<}%> が予期されます

en: ISO C forbids forward references to %<enum%> types
ja: ISO C は %<enum%> 型への前方参照を禁止しています

en: expected class name
ja: クラス名が予期されます

en: extra semicolon in struct or union specified
ja: 構造体または共用体内で余分なセミコロンが指定されています

en: no semicolon at end of struct or union
ja: 構造体または共用体の最後にセミコロンがありません

en: expected specifier-qualifier-list
ja: specifier-qualifier-list が予期されます

en: ISO C forbids member declarations with no members
ja: ISO C はメンバのないメンバ宣言を禁止しています

en: expected %<,%>, %<;%> or %<}%>
ja: %<,%>、%<;%> または %<}%> が予期されます

en: expected %<:%>, %<,%>, %<;%>, %<}%> or %<__attribute__%>
ja: %<:%>、%<,%>、%<;%>、%<}%> または %<__attribute__%> が予期されます

en: %<typeof%> applied to a bit-field
ja: %<typeof%> がビットフィールドに適用されています

en: expected identifier or %<(%>
ja: 識別子または %<(%> が予期されます

en: ISO C requires a named argument before %<...%>
ja: ISO C は %<...%> の前に名前付き引数を要求します

en: expected declaration specifiers or %<...%>
ja: 宣言指定または %<...%> が予期されます

en: wide string literal in %<asm%>
ja: ワイド文字列リテラルが %<asm%> 内にあります

en: ISO C forbids empty initializer braces
ja: ISO C では空の初期化用中括弧を禁止しています

en: ISO C forbids specifying range of elements to initialize
ja: ISO C は初期化用の要素範囲指定を禁じます

en: ISO C90 forbids specifying subobject to initialize
ja: ISO C90 は初期化用に副オブジェクトを指定することを禁止してます

en: ISO C forbids label declarations
ja: ISO C はラベルの宣言を禁じます

en: expected declaration or statement
ja: 宣言または式が予期されます

en: ISO C90 forbids mixed declarations and code
ja: ISO C90 は宣言とコードの混合を禁止しています

en: expected %<}%> before %<else%>
ja: %<}%> が %<else%> の前に予期されます

en: %<else%> without a previous %<if%>
ja: %<else%> の前に %<if%> がありません

en: label at end of compound statement
ja: 複合文の最後にラベルがあります

en: expected %<:%> or %<...%>
ja: %<:%> または %<...%> が予期されます

en: a label can only be part of a statement and a declaration is not a statement
ja: ラベルは文または宣言の一部にのみなることができます。文になることとは出来ません

en: expected identifier or %<*%>
ja: 識別子または %<*%> が予期されます

note: Avoid infinite loop in error recovery: c_parser_skip_until_found stops at a closing nesting delimiter without consuming it, but here we need to consume it to proceed further.
en: expected statement
ja: 文が予期されます

en: suggest braces around empty body in an %<if%> statement
ja: %<if%> 文内の空の本体は中括弧で括ることを推奨します

en: suggest braces around empty body in an %<else%> statement
ja: %<else%> 文内の空の本体は中括弧で括ることを推奨します

en: suggest braces around empty body in %<do%> statement
ja: %<do%> 文内の空の本体は中括弧で括ることを推奨します

en: %E qualifier ignored on asm
ja: asm に関数 %E 修飾子が無視されました

en: ISO C forbids omitting the middle term of a ?: expression
ja: ISO C は中間項が省略された ?: 式を禁じます

en: traditional C rejects the unary plus operator
ja: 伝統的な C では単項プラス演算子を拒否します

en: %<sizeof%> applied to a bit-field
ja: %<sizeof%> がビットフィールドに適用されています

en: expected expression
ja: 式が予期されます

en: braced-group within expression allowed only inside a function
ja: 式内を中括弧で括ることは、関数内でのみ許可されています

en: ISO C forbids braced-groups within expressions
ja: ISO C は式内を中括弧で括ることを禁止しています

en: first argument to %<__builtin_choose_expr%> not a constant
ja: %<__builtin_choose_expr%> の第一引数が定数ではありません

en: compound literal has variable size
ja: 複合リテラルが可変サイズを持っています

en: ISO C90 forbids compound literals
ja: ISO C89 は複合リテラルを禁止しています

en: expected identifier or %<)%>
ja: 識別子または %<)%> が予期されます

en: extra semicolon in method definition specified
ja: メソッド定義内で余分なセミコロンが指定されています

en: method attributes must be specified at the end only
ja: メソッド属性を指定するのは最後のみでなければいけません

en: expected %<;%> or %<{%> after method attribute definition
ja: メソッド属性定義の後に %<;%> または %<{%> が予期されます

en: objective-c method declaration is expected
ja: objective-c メソッド定義が予期されます

en: no type or storage class may be specified here,
ja: 型または記憶域クラスがここで指定されていません、

en: unknown property attribute
ja: 不明な property 属性です

en: getter/setter attribute must be followed by %<=%>
ja: getter/setter 属性は後に %<=%> が無ければいけません

en: the %<setter%> attribute may only be specified once
ja: %<setter%> 属性は一回のみ指定できます

en: setter name must terminate with %<:%>
ja: setter 名は %<:%> で終端されなければいけません

en: the %<getter%> attribute may only be specified once
ja: %<getter%> 属性は一回のみ指定できます

en: %<#pragma omp barrier%> may only be used in compound statements
ja: %<#pragma omp barrier%> は複合文内でのみ使用できます

en: %<#pragma omp flush%> may only be used in compound statements
ja: %<#pragma omp flush%> は複合文内でのみ使用できます

en: %<#pragma omp taskwait%> may only be used in compound statements
ja: %<#pragma omp taskwait%> は複合文内でのみ使用できます

en: %<#pragma GCC pch_preprocess%> must be first
ja: %<#pragma GCC pch_preprocess%> は最初に無ければいけません

en: too many %qs clauses
ja: %qs 句が多すぎます

en: expected %<none%> or %<shared%>
ja: %<none%> または %<shared%> が予期されます

en: expected integer expression
ja: 整数式が予期されます

en: %<num_threads%> value must be positive
ja: %<num_threads%> 値は正でなければいけません

en: expected %<+%>, %<*%>, %<-%>, %<&%>, %<^%>, %<|%>, %<&&%>, or %<||%>
ja: %<+%>、%<*%>、%<-%>、%<&%>、%<^%>、%<|%>、%<&&%> または %<||%> が予期されます

en: schedule %<runtime%> does not take a %<chunk_size%> parameter
ja: スケジュール %<runtime%> は %<chunk_size%> 仮引数をとりません

en: schedule %<auto%> does not take a %<chunk_size%> parameter
ja: スケジュール %<auto%> は %<chunk_size%> 仮引数をとりません

en: invalid schedule kind
ja: `無効なスケジュールの種類です

en: expected %<#pragma omp%> clause
ja: %<#pragma omp%> 句が予期されます

en: %qs is not valid for %qs
ja: %qs は %qs 用には有効ではありません

en: invalid operator for %<#pragma omp atomic%>
ja: %<#pragma omp atomic%> 用の無効な演算子です

en: expected %<(%> or end of line
ja: %<(%> またはファイル終端 (EOF) が予期されます

en: for statement expected
ja: for 文が予期されます

en: not enough perfectly nested loops
ja: ループが完全な入れ子になっていません

en: %qD is not a variable
ja: %qD は変数ではありません

en: %qE declared %<threadprivate%> after first use
ja: %qE は最初に使用した後に %<threadprivate%> と宣言されています

en: automatic variable %qE cannot be %<threadprivate%>
ja: 自動変数 %qE は %<threadprivate%> になることは出来ません

en: %<threadprivate%> %qE has incomplete type
ja: %<threadprivate%> %qE は不完全型を持っています

en: %qD has an incomplete type
ja: %qD は不完全型を持っています

en: invalid use of void expression
ja: void 式の無効な使用法です

en: invalid use of flexible array member
ja: 可変配列メンバの無効な使用法です

en: invalid use of array with unspecified bounds
ja: 境界が指定されていない配列の無効な使用法です

en: invalid use of undefined type %<%s %E%>
ja: 未定義の型 %<%s %E%> の無効な使用法です

note: If this type has a typedef-name, the TYPE_NAME is a TYPE_DECL.
en: invalid use of incomplete typedef %qD
ja: 不完全な typedef %qD の無効な使用法です

en: function types not truly compatible in ISO C
ja: 関数型が ISO C と完全互換ではありません

en: can%'t mix operands of decimal float and vector types
ja: 十進浮動小数型とベクトル型の被演算子を混ぜることは出来ません

en: can%'t mix operands of decimal float and complex types
ja: 十進浮動小数型と複素数型の被演算子を混ぜることは出来ません

en: can%'t mix operands of decimal float and other float types
ja: 十進浮動小数型と他の浮動小数型の被演算子を混ぜることは出来ません

en: types are not quite compatible
ja: 型は全く互換がありません

en: pointer target types incompatible in C++
ja: ポインタターゲット型は C++ では互換性がありません

en: function return types not compatible due to %<volatile%>
ja: 関数の戻り型は %<volatile%> と互換性がありません

en: arithmetic on pointer to an incomplete type
ja: 不完全型へのポインタに関する計算です

en: %qT has no member named %qE
ja: %qT は %qE という名前のメンバを持っていません

en: request for member %qE in something not a structure or union
ja: 構造体または共用体ではない何かのメンバ %qE の要求です

en: dereferencing pointer to incomplete type
ja: 不完全型のポインタへの間接参照

en: dereferencing %<void *%> pointer
ja: %<void *%> ポインタの参照を解除しています

en: subscripted value is neither array nor pointer nor vector
ja: 添字が付けられた値が、配列、ポインタまたはベクトルではありません

en: array subscript is not an integer
ja: 配列の添字が整数型ではありません

en: subscripted value is pointer to function
ja: 添字が付けられた値が関数へのポインタではありません

en: ISO C forbids subscripting %<register%> array
ja: ISO C は %<register%> 配列に添字を付けることを禁止しています

en: ISO C90 forbids subscripting non-lvalue array
ja: ISO C90 は左が値でない配列に添字を付けることを禁止しています

en: enum constant defined here
ja: 列挙型定数がここで定義されています

en: called object %qE is not a function
ja: 呼び出されたオブジェクト %qE は関数ではありません

note: This situation leads to run-time undefined behavior.  We can't, therefore, simply error unless we can prove that all possible executions of the program must execute the code.
en: function called through a non-compatible type
ja: 関数が互換性のない型を通して呼び出されています

en: function with qualified void return type called
ja: 修飾子付き void 戻り型の関数が呼び出されています

en: too many arguments to method %qE
ja: メソッド %qE への引数が多すぎます

en: too many arguments to function %qE
ja: 関数 %qE への引数が多すぎます

en: declared here
ja: ここで宣言されています

en: type of formal parameter %d is incomplete
ja: 正式な %d 番目の仮引数の型が不完全です

en: passing argument %d of %qE as integer rather than floating due to prototype
ja: プロトタイプによると渡している %d 番目の %qE の引数は浮動小数型ではなく整数型としてです

en: passing argument %d of %qE as integer rather than complex due to prototype
ja: プロトタイプによると渡している %d 番目の %qE の引数は複素数型ではなく整数型としてです

en: passing argument %d of %qE as complex rather than floating due to prototype
ja: プロトタイプによると渡している %d 番目の %qE の引数は浮動小数点型ではなく複素数型としてです

en: passing argument %d of %qE as floating rather than integer due to prototype
ja: プロトタイプによると渡している %d 番目の %qE の引数は整数型ではなく浮動小数型としてです

en: passing argument %d of %qE as complex rather than integer due to prototype
ja: プロトタイプによると渡している %d 番目の %qE の引数は整数型ではなく複素数型としてです

en: passing argument %d of %qE as floating rather than complex due to prototype
ja: プロトタイプによると渡している %d 番目の %qE の引数は複素数型ではなく浮動小数型としてです

en: passing argument %d of %qE as %<float%> rather than %<double%> due to prototype
ja: プロトタイプによると渡している %d 番目の %qE の引数は %<float%> (%<double%> ではなく) としてです

en: passing argument %d of %qE as %qT rather than %qT due to prototype
ja: プロトタイプによると渡している %d 番目の %qE の引数は %qT (%qT ではなく) としてです

en: passing argument %d of %qE with different width due to prototype
ja: プロトタイプによると渡している %d 番目の %qE の引数は異なる幅です

en: passing argument %d of %qE as unsigned due to prototype
ja: プロトタイプによると渡している %d 番目の %qE の引数は符号無しとしてです

en: passing argument %d of %qE as signed due to prototype
ja: プロトタイプによると渡している %d 番目の %qE の引数は符号付きとしてです

en: implicit conversion from %qT to %qT when passing argument to function
ja: 関数へ引数を渡すときに %qT から %qT へ暗黙的に変換されます

en: too few arguments to function %qE
ja: 関数 %qE へ渡す引数が少なすぎます

en: comparison with string literal results in unspecified behavior
ja: 文字列リテラルの比較結果は不定です

en: comparison between %qT and %qT
ja: %qT と %qT の比較です

en: pointer to a function used in subtraction
ja: 関数ポインタの差を求めようとしています

en: wrong type argument to unary exclamation mark
ja: 単項感嘆符(!)への引数の型が間違っています

en: increment of enumeration value is invalid in C++
ja: 列挙値のインクリメントは C++ では無効です

en: decrement of enumeration value is invalid in C++
ja: 列挙値のデクリメントは C++ では無効です

en: ISO C does not support %<++%> and %<--%> on complex types
ja: ISO C は複素数型に関する %<++%> と %<--%> をサポートしません

en: wrong type argument to increment
ja: インクリメントする引数の型が間違っています

en: wrong type argument to decrement
ja: デクリメントする引数の型が間違っています

en: increment of pointer to unknown structure
ja: 不明な構造体へのポインタのインクリメントです

en: decrement of pointer to unknown structure
ja: 不明な構造体へのポインタのデクリメントです

en: taking address of expression of type %<void%>
ja: %<void%> 型の式のアドレスを取得しています

en: assignment of read-only location %qE
ja: 読み取り専用位置 %qE への代入です

en: increment of read-only location %qE
ja: 読み取り専用位置 %qE のインクリメントです

en: decrement of read-only location %qE
ja: 読み取り専用位置 %qE のデクリメントです

en: cannot take address of bit-field %qD
ja: ビットフィールド %qD のアドレスを取得できません

en: global register variable %qD used in nested function
ja: 帯域レジスタ変数 %qD が入れ子になった関数内で使用されています

en: register variable %qD used in nested function
ja: レジスタ変数 %qD が入れ子になった関数内で使用されています

en: address of global register variable %qD requested
ja: 大域レジスタ変数 %qD のアドレスが要求されました

en: address of register variable %qD requested
ja: レジスタ変数 %qD のアドレスが要求されました

en: ISO C forbids conditional expr with only one void side
ja: ISO C は片側だけが void となる条件式を禁止しています

en: ISO C forbids conditional expr between %<void *%> and function pointer
ja: ISO C は %<void *%> と関数ポインタ間の比較式を禁止しています

en: pointer type mismatch in conditional expression
ja: 条件式内でポインタ型が一致しません

en: pointer/integer type mismatch in conditional expression
ja: 条件式内でポインタ型と整数型が適合しません

en: type mismatch in conditional expression
ja: 条件式での型の組合わせが適合しません

en: left-hand operand of comma expression has no effect
ja: カンマ演算子の左側の式に効力がありません

en: cast specifies array type
ja: キャストが配列型を指定しています

en: cast specifies function type
ja: キャストは関数型を指定しています

en: ISO C forbids casting nonscalar to the same type
ja: ISO C は非スカラーから同じ型へのキャストを禁止しています

en: ISO C forbids casts to union type
ja: ISO C は共用体型へのキャストを禁止しています

en: cast to union type from type not present in union
ja: 共用体の中にない型から共用体型へキャストしています

en: cast from pointer to integer of different size
ja: ポインタから異なるサイズの整数へのキャストです

en: cast from function call of type %qT to non-matching type %qT
ja: 型 %qT の関数呼び出しから一致しない型 %qT へのキャストです

en: cast to pointer from integer of different size
ja: 異なるサイズの整数からポインタへのキャストです

en: ISO C forbids conversion of function pointer to object pointer type
ja: ISO C は関数ポインタからオブジェクトポインタ型への変換を禁止しています

en: ISO C forbids conversion of object pointer to function pointer type
ja: ISO C はオブジェクトのポインタから関数のポインタ型への変換を禁止しています

en: defining a type in a cast is invalid in C++
ja: キャスト内での型定義は C++ 内では無効です

en: enum conversion in assignment is invalid in C++
ja: 代入内での列挙型の変換は C++ 内では無効です

en: enum conversion when passing argument %d of %qE is invalid in C++
ja: %d 番目の %qE の引数を渡すときの列挙型の変換は C++ 内では無効です

en: enum conversion in initialization is invalid in C++
ja: 初期化内での列挙型の変換は C++ では無効です

en: enum conversion in return is invalid in C++
ja: return 内での列挙型の変換は C++ では無効です

en: ISO C prohibits argument conversion to union type
ja: ISO C では引数から共用体への変換を禁止しています

en: argument %d of %qE might be a candidate for a format attribute
ja: %d 番目の %qE の引数は format 属性の候補のようです

en: assignment left-hand side might be a candidate for a format attribute
ja: 左辺への代入は format 属性の候補のようです

en: initialization left-hand side might be a candidate for a format attribute
ja: 左辺の初期化は format 属性の候補のようです

en: return type might be a candidate for a format attribute
ja: 戻り型は format 属性の候補のようです

en: ISO C forbids assignment between function pointer and %<void *%>
ja: ISO C は関数のポインタと %<void *%> 間の代入を禁止しています

en: ISO C forbids initialization between function pointer and %<void *%>
ja: ISO C は関数ポインタと %<void *%> 間の初期化を禁止しています

en: ISO C forbids return between function pointer and %<void *%>
ja: ISO C は関数ポインタと %<void *%> の間の戻りを禁止しています

en: pointer targets in passing argument %d of %qE differ in signedness
ja: %d 番目の %qE の引数を渡すときのポインタの先の符号が異なります

en: pointer targets in assignment differ in signedness
ja: 代入でのポインタの先の符号が異なります

en: pointer targets in initialization differ in signedness
ja: 初期化でのポインタの先の符号が異なります

en: pointer targets in return differ in signedness
ja: 戻りでのポインタの先の符号が異なります

en: passing argument %d of %qE from incompatible pointer type
ja: 互換性のないポインタ型から %d 番目の %qE の引数に渡しています

en: assignment from incompatible pointer type
ja: 互換性のないポインタ型からの代入です

en: initialization from incompatible pointer type
ja: 互換性のないポインタ型からの初期化です

en: return from incompatible pointer type
ja: 互換性のないポインタ型からの戻りです

note: ??? This should not be an error when inlining calls to unprototyped functions.
en: invalid use of non-lvalue array
ja: 非左辺値配列の無効な使用です

en: passing argument %d of %qE makes pointer from integer without a cast
ja: %d 番目の %qE の引数へ渡すときに整数からキャスト無しにポインタを作成しています

en: assignment makes pointer from integer without a cast
ja: 代入で整数からキャスト無しにポインタを作成しています

en: initialization makes pointer from integer without a cast
ja: 初期化で整数からキャスト無しにポインタを作成しています

en: return makes pointer from integer without a cast
ja: 戻りで整数からキャスト無しにポインタを作成しています

en: passing argument %d of %qE makes integer from pointer without a cast
ja: passing argument %d 番目の %qE の引数を渡すときにポインタからキャスト無しに整数を作成しています

en: assignment makes integer from pointer without a cast
ja: 代入でポインタからキャスト無しに整数を作成しています

en: initialization makes integer from pointer without a cast
ja: 初期化でポインタからキャスト無しに整数を作成しています

en: return makes integer from pointer without a cast
ja: 戻りでポインタからキャスト無しに整数を作成しています

en: incompatible type for argument %d of %qE
ja: %d 番目の %qE の引数用の互換性がない型です

en: incompatible types when assigning to type %qT from type %qT
ja: 型 %qT への型 %qT からの代入時に互換性のない型です

en: incompatible types when initializing type %qT using type %qT
ja: 型 %qT を型 %qT を使用して初期化時に互換性のない型です

en: incompatible types when returning type %qT but %qT was expected
ja: 型 %qT を戻すときに互換性のない型です。型 %qT が予期されます

en: traditional C rejects automatic aggregate initialization
ja: 伝統的な C では自動集約初期化を拒否します

en: (near initialization for %qs)
ja: (%qs 用の初期化付近)

en: array initialized from parenthesized string constant
ja: 小括弧で括られた文字列定数で配列が初期化されています

en: initialization of a flexible array member
ja: 可変配列メンバを初期化しています

en: char-array initialized from wide string
ja: ワイド文字列から char 配列が初期化されています

en: wide character array initialized from non-wide string
ja: 非ワイド文字列でワイド文字配列が初期化されています

en: wide character array initialized from incompatible wide string
ja: 互換性のないワイド文字列でワイド文字配列が初期化されています

en: array of inappropriate type initialized from string constant
ja: 適切でない型の配列が文字列定数で初期化されています

en: array initialized from non-constant array expression
ja: 配列が非定数配列式で初期化されています

en: initializer element is not constant
ja: 初期化子の要素が定数ではありません

en: initializer element is not a constant expression
ja: 初期化子の要素が定数式ではありません

en: initializer element is not computable at load time
ja: 初期化子の要素がロード時に計算出来ません

en: invalid initializer
ja: 無効な初期化子です

en: extra brace group at end of initializer
ja: 初期化子の終わりに余分なブレースのグループ

en: missing braces around initializer
ja: 初期化子の周りに中括弧がありません

en: braces around scalar initializer
ja: スカラー初期化子が中括弧で囲まれています

en: initialization of flexible array member in a nested context
ja: 入れ子になった文脈内で可変配列メンバを初期化しています

en: missing initializer
ja: 初期化子がありません

en: empty scalar initializer
ja: 空のスカラー初期化子です

en: extra elements in scalar initializer
ja: スカラー初期化子内に余分な要素があります

en: field name not in record or union initializer
ja: レコードや共用体初期化子にフィールド名がありません

en: nonconstant array index in initializer
ja: 初期化子内に非定数の配列インデックスがあります

en: array index in initializer exceeds array bounds
ja: 初期化子内の配列インデックスが配列の境界を超えました

en: empty index range in initializer
ja: 初期化子内に空の範囲インデックスがあります

en: array index range in initializer exceeds array bounds
ja: 初期化子の範囲インデックスが配列の境界を超えました

en: unknown field %qE specified in initializer
ja: 初期化子内で不明なフィールド %qE が指定されています

en: initialized field with side-effects overwritten
ja: 初期化されたフィールドが副作用で上書きされます

en: initialized field overwritten
ja: 初期化されたフィールドが上書きされます

en: excess elements in char array initializer
ja: char 配列初期化子内の要素が多すぎます

en: excess elements in struct initializer
ja: 構造体初期化子内の要素が多すぎます

en: excess elements in union initializer
ja: 共用体初期化子内の要素が多すぎます

en: traditional C rejects initialization of unions
ja: 伝統的な C では共用体の初期化を拒否します

en: excess elements in array initializer
ja: 配列初期化子内の要素が多すぎます

en: excess elements in vector initializer
ja: ベクトル初期化子内の要素が多すぎます

en: excess elements in scalar initializer
ja: スカラー初期化子内の要素が多すぎます

en: ISO C forbids %<goto *expr;%>
ja: ISO C は %<goto *expr;%> を禁止しています

en: function declared %<noreturn%> has a %<return%> statement
ja: %<noreturn%> と宣言されている関数が %<return%> 文を持っています

en: %<return%> with no value, in function returning non-void
ja: 非 void を戻す関数内に値が無い %<return%> があります

en: %<return%> with a value, in function returning void
ja: void を戻す関数内に値が有る %<return%> があります

en: ISO C forbids %<return%> with expression, in function returning void
ja: ISO C は void を戻す関数内で、式をがある %<return%> を禁止しています

en: function returns address of local variable
ja: 関数が局所変数のアドレスを返します

en: switch quantity not an integer
ja: switch の内容が整数ではありません

en: %<long%> switch expression not converted to %<int%> in ISO C
ja: ISO C では %<long%> による switch 文は %<int%> による switch に変換されます

en: case label is not an integer constant expression
ja: case ラベルは整数定数式に出来ません

en: case label not within a switch statement
ja: switch 文の外にある case ラベルです

en: %<default%> label not within a switch statement
ja: switch 文の外にある %<default%> ラベルです

en: suggest explicit braces to avoid ambiguous %<else%>
ja: %<else%> が曖昧になることを避けるために明示的に中括弧で括ることを推奨します

en: break statement not within loop or switch
ja: ループまたは switch 文の外にある break 文です

en: continue statement not within a loop
ja: ループの外にある continue 文です

en: break statement used with OpenMP for loop
ja: OpenMP のループ用に break 文が使用されています

en: statement with no effect
ja: 効果がない文です

en: expression statement has incomplete type
ja: 式の中の文に不完全型があります

en: right shift count is negative
ja: 右シフト回数が負です

en: right shift count >= width of type
ja: 右シフト回数 >= 型の幅となっています

en: left shift count is negative
ja: 左シフト回数が負です

en: left shift count >= width of type
ja: 左シフト回数 >= 型の幅となっています

en: comparing floating point with == or != is unsafe
ja: 浮動小数点の比較で == や != を使うのは安全ではありません

en: ISO C forbids comparison of %<void *%> with function pointer
ja: ISO C は %<void *%> と関数ポインタの比較を禁止しています

en: comparison of distinct pointer types lacks a cast
ja: 型が全く異なるポインタの比較でキャストを欠いています

en: comparison between pointer and integer
ja: ポインタと整数との比較を行なっています

en: comparison of complete and incomplete pointers
ja: 完全なポインタと不完全なポインタとの比較です

en: ISO C forbids ordered comparisons of pointers to functions
ja: ISO C 関数ポインタの順序比較を禁じます

en: ordered comparison of pointer with null pointer
ja: NULL ポインタがあるポインタの順序比較です

en: ordered comparison of pointer with integer zero
ja: 整数 0 とポインタとの順序比較です

en: used array that cannot be converted to pointer where scalar is required
ja: スカラーが必要な場所にポインタに変換できない配列が使用されています

en: used struct type value where scalar is required
ja: スカラーが必要な場所で構造体型の値が使用されています

en: used union type value where scalar is required
ja: スカラーが必要な場所で共用体型の値が使用されています

en: %qE has invalid type for %<reduction%>
ja: %qE は %<reduction%> 用の無効な型を持っています

en: %qE has invalid type for %<reduction(%s)%>
ja: %qE は %<reduction(%s)%> 用の無効な型を持っています

en: %qE must be %<threadprivate%> for %<copyin%>
ja: %qE は %<threadprivate%> (%<copyin%> 用として) でなければいけません

en: %qE is not a variable in clause %qs
ja: %qE は句 %qs 内では変数ではありません

en: %qE appears more than once in data clauses
ja: %qE がデータ句内で二回以上出現しています

en: %qE is not a variable in clause %<firstprivate%>
ja: %qE は %<firstprivate%> 句内では変数ではありません

en: %qE is not a variable in clause %<lastprivate%>
ja: %qE は %<lastprivate%> 句内では変数ではありません

en: %qE is predetermined %qs for %qs
ja: %qE は %qs (%qs 用) として前もって決められています

en: function call has aggregate value
ja: 関数呼び出しが集合体の値を持っています

en: size of variable %q+D is too large
ja: 変数 %q+D のサイズが大きすぎます

en: stack protector not protecting local variables: variable length buffer
ja: スタック防護機能が局所変数を防護していません: 可変長バッファ変数です

en: stack protector not protecting function: all local arrays are less than %d bytes long
ja: スタック防護機能が関数を防護していません: 全ての局所配列が %d バイト以下です

en: verify_flow_info failed
ja: verify_flow_info に失敗しました

en: %s does not support redirect_edge_and_branch
ja: %s は redirect_edge_and_branch をサポートしていません

en: %s does not support can_remove_branch_p
ja: %s は can_remove_branch_p をサポートしていません

en: %s does not support redirect_edge_and_branch_force
ja: %s は redirect_edge_and_branch_force をサポートしていません

en: %s does not support split_block
ja: %s は support split_block をサポートしていません

en: %s does not support move_block_after
ja: %s は move_block_after をサポートしていません

en: %s does not support delete_basic_block
ja: %s は delete_basic_block をサポートしていません

en: %s does not support split_edge
ja: %s は split_edge をサポートしていません

en: %s does not support create_basic_block
ja: %s は create_basic_block をサポートしていません

en: %s does not support can_merge_blocks_p
ja: %s は can_merge_blocks_p をサポートしていません

en: %s does not support predict_edge
ja: %s は predict_edge をサポートしていません

en: %s does not support predicted_by_p
ja: %s は predicted_by_p をサポートしていません

en: %s does not support merge_blocks
ja: %s は merge_blocks をサポートしていません

en: %s does not support make_forwarder_block
ja: %s は make_forwarder_block をサポートしていません

en: %s does not support can_duplicate_block_p
ja: %s は can_duplicate_block_p をサポートしていません

en: %s does not support duplicate_block
ja: %s は duplicate_block をサポートしていません

en: %s does not support block_ends_with_call_p
ja: %s は block_ends_with_call_p をサポートしていません

en: %s does not support block_ends_with_condjump_p
ja: %s は block_ends_with_condjump_p をサポートしていません

en: %s does not support flow_call_edges_add
ja: %s は flow_call_edges_add をサポートしていません

en: size of loop %d should be %d, not %d
ja: ループ %d のサイズは %d であるべきです。%d ではありません

en: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK is missing for block %d
ja: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK がブロック %d にありません

en: number of bb notes in insn chain (%d) != n_basic_blocks (%d)
ja: 命令連鎖中の bb の数 (%d) が n_basic_blocks (%d) と違います

en: verify_cgraph_node failed
ja: verify_cgraph_node に失敗しました

en: %<externally_visible%> attribute have effect only on public objects
ja: %<externally_visible%> 属性は公開オブジェクトに関してのみ効果があります

en: nodes with unreleased memory found
ja: メモリを解放していないノードが見つかりました

en: LTO support has not been enabled in this configuration
ja: `この設定内では LTO サポートが有効になっていません

en: unknown demangling style '%s'
ja: 不明な名前復元 (demangle) スタイル '%s' です

en: %s terminated with signal %d [%s]%s
ja: %s シグナル %d [%s]%s で終了させられました

en: cannot find 'ldd'
ja: 'ldd' が見つかりません

en: cannot convert to a pointer type
ja: ポインタ型へ変換できません

en: pointer value used where a floating point value was expected
ja: 浮動小数点数があるべき箇所で、ポインタ値が使われました

en: aggregate value used where a float was expected
ja: 浮動小数点型があるべき箇所で、集合体の値が使われました

en: conversion to incomplete type
ja: 不完全型への変換です

en: can%'t convert between vector values of different size
ja: 異なるサイズのベクトル値の間での変換はできません

en: aggregate value used where an integer was expected
ja: 整数型があるべき箇所で、集合体の値が使われました

en: pointer value used where a complex was expected
ja: 複素数型があるべき箇所で、ポインタ値が使われました

en: aggregate value used where a complex was expected
ja: 複素数型があるべき箇所で、集合体の値が使われました

en: can%'t convert value to a vector
ja: 値をベクトルへ変換できません

en: aggregate value used where a fixed-point was expected
ja: 固定小数点型があるべき箇所で、集合体の値が使われました

en: %qs is not a gcov data file
ja: %qs は gcov データファイルではありません

en: %qs is version %q.*s, expected version %q.*s
ja: %qs はバージョン %q.*s ですが、予期されるバージョンは %q.*s です

en: %qs has overflowed
ja: %qs がオーバーフローしました

en: cannot open %s
ja: %s を開けません

en: error writing %qs
ja: %qs へ書き込み中にエラーが発生しました

en: %qs is not a valid option to the preprocessor
ja: %qs は前処理の有効なオプションではありません

en: too many input files
ja: 入力ファイルが多すぎます

en: common symbol debug info is not structured as symbol+offset
ja: 共通シンボルでバッグ情報がシンボル+オフセットの構造になっていません

en: in %s, at %s:%d
ja: %s 内、位置 %s:%d

en: DW_LOC_OP %s not implemented
ja: DW_LOC_OP %s は実装されていません

en: invalid rtl sharing found in the insn
ja: 命令内に無効な rtl 共有が見つかりました

en: shared rtx
ja: 共有 rtx

en: internal consistency failure
ja: 内部一貫性がありません

en: ICE: emit_insn used where emit_jump_insn needed:
ja: ICE: emit_insn が emit_jump_insn が必要な場所で使用されました:

en: abort in %s, at %s:%d
ja: %s内、位置 %s で中断しました:%d

en: argument of %<__builtin_eh_return_regno%> must be constant
ja: %<__builtin_eh_return_regno%> の引数は定数でなければいけません

en: __builtin_eh_return not supported on this target
ja: __builtin_eh_return はこのターゲットではサポートされていません

en: region_array is corrupted for region %i
ja: 領域 %i 用の region_array が破損しています

en: lp_array is corrupted for lp %i
ja: %i 用の lp_array が破損しています

en: outer block of region %i is wrong
ja: 領域 %i の外部ブロックが間違っています

en: negative nesting depth of region %i
ja: 領域 %i の入れ子の深さが負です

en: region of lp %i is wrong
ja: lp %i の領域が間違っています

en: region_array does not match region_tree
ja: region_array が region_tree と適合しません

en: lp_array does not match region_tree
ja: lp_array が region_tree と適合しません

en: verify_eh_tree failed
ja: verify_eh_tree に失敗しました

en: stack limits not supported on this target
ja: スタック制限はこのターゲットでは実装されていません

en: mis-aligned access used for structure member
ja: 構造体メンバ用に整列されていないアクセスが使用されました

en: mis-aligned access used for structure bitfield
ja: 構造体ビットフィールド用に整列されていないアクセスが使用されました

en: invalid argument %qs to -fdebug-prefix-map
ja: -fdebug-prefix-map への無効な引数 %qs です

en: the frame size of %wd bytes is larger than %wd bytes
ja: フレームサイズ (%wd バイト) が %wd バイトより大きいです

en: could not open final insn dump file %qs: %m
ja: 最終命令ダンプファイル %qs が開けません: %m

en: could not close final insn dump file %qs: %m
ja: 最終命令ダンプファイル %qs を閉じられません: %m

en: large fixed-point constant implicitly truncated to fixed-point type
ja: 大きな固定小数定数が暗黙的に固定整数型に切り詰められました

en: comparison is always %d due to width of bit-field
ja: ビットフィールド幅のため、比較が常に %d になります

en: comparison is always %d
ja: 比較が常に %d となります

en: total size of local objects too large
ja: 局所オブジェクトの総サイズが大きすぎます

en: impossible constraint in %<asm%>
ja: %<asm%> 内で制約を行うことは出来ません

en: variable %q+D might be clobbered by %<longjmp%> or %<vfork%>
ja: 変数 %q+D が %<longjmp%> または %<vfork%> によって破壊されるかもしれません

en: argument %q+D might be clobbered by %<longjmp%> or %<vfork%>
ja: 引数 %q+D が %<longjmp%> または %<vfork%> によって破壊されるかもしれません

en: function returns an aggregate
ja: 関数が集合体を返します

en: unused parameter %q+D
ja: 仮引数 %q+D が未使用です

en: specs %%include syntax malformed after %ld characters
ja: specs の %%include 構文の %ld 文字以降の形式に誤りがあります

en: specs %%rename syntax malformed after %ld characters
ja: specs の %%rename 構文の %ld 文字以降の形式に誤りがあります

en: specs %s spec was not found to be renamed
ja: spec ファイル %s に名前を変更する spec が見つかりませんでした

en: specs unknown %% command after %ld characters
ja: spec ファイル中の %ld 文字の後に不明な %% コマンド

en: specs file malformed after %ld characters
ja: %ld 文字の後におかしな spec ファイル

en: spec file has no spec for linking
ja: spec ファイルにリンクに関する spec がありません

en: system path %qs is not absolute
ja: システムパス %qs が絶対パスではありません

en: -pipe not supported
ja: -pipe は実装されていません

en: pex_init failed: %m
ja: pex_init に失敗しました: %m

en: failed to get exit status: %m
ja: 終了ステータスの取得に失敗しました: %m

en: failed to get process times: %m
ja: プロセス時間の取得に失敗しました: %m

en: %s (program %s)
ja: %s (プログラム %s)

en: unrecognized command line option %qs
ja: 認識できないコマンドラインオプション %qs です

en: %qs is an unknown -save-temps option
ja: %qs は不明な -save-temps オプションです

en: -pipe ignored because -save-temps specified
ja: -save-temps が指定されたため、-pipe は無視されました

en: %<-x %s%> after last input file has no effect
ja: 最後の入力ファイル以降の %<-x %s%> は効果がありません

en: unable to locate default linker script %qs in the library search paths
ja: ライブラリ探索パス内にデフォルトリンカスクリプト %qs の位置確認ができません

en: switch %qs does not start with %<-%>
ja: スイッチ %qs が %<-%> で開始されていません

en: could not open temporary response file %s
ja: 一時応答ファイル %s を開けませんでした

en: could not write to temporary response file %s
ja: 一時応答ファイル %s に書き込むことが出来ませんでした

en: could not close temporary response file %s
ja: 一時応答ファイル %s を閉じることが出来ませんでした

en: spec %qs invalid
ja: spec %qs が無効です

en: spec %qs has invalid %<%%0%c%>
ja: spec %qs に無効な %<%%0%c%> があります

en: spec %qs has invalid %<%%W%c%>
ja: spec %qs に無効な %<%%W%c%> があります

en: spec %qs has invalid %<%%x%c%>
ja: spec %qs に無効な %<%%x%c%> があります

note: Catch the case where a spec string contains something like '%{foo:%*}'.  i.e. there is no * in the pattern on the left hand side of the :.
en: spec failure: %<%%*%> has not been initialized by pattern match
ja: spec 失敗: %<%%*%> はパターンマッチによって初期化されていません

en: use of obsolete %%[ operator in specs
ja: spec 内で廃止された %%[ 演算子が使用されています

en: spec failure: unrecognized spec option %qc
ja: spec 失敗: 認識できない spec オプション %qc です

en: unknown spec function %qs
ja: 不明な spec 関数 %qs です

en: error in args to spec function %qs
ja: spec 関数 %qs の引数内でエラーが発生しました

en: malformed spec function name
ja: 間違った形式の spec 関数名です

note: )
en: no arguments for spec function
ja: spec 関数用の引数がありません

en: malformed spec function arguments
ja: 間違った形式の spec 関数引数です

en: braced spec %qs is invalid at %qc
ja: 忠括弧で括られた spec %qs は無効です(位置 %qc)

en: braced spec body %qs is invalid
ja: 忠括弧で括られた spec 本体 %qs は無効です

en: %s: could not determine length of compare-debug file %s
ja: %s:比較デバッグファイル %s の長さを決定することが出来ません

en: %s: -fcompare-debug failure (length)
ja: %s: -fcompare-debug 失敗です (長さ)

en: %s: could not open compare-debug file %s
ja: %s: 比較デバッグファイル %s を開くことが出来ません

en: %s: -fcompare-debug failure
ja: %s: -fcompare-debug 失敗です

en: atexit failed
ja: atexit に失敗しました

en: spec failure: more than one arg to SYSROOT_SUFFIX_SPEC
ja: spec 失敗: SYSROOT_SUFFIX_SPEC に二個以上の引数があります

en: spec failure: more than one arg to SYSROOT_HEADERS_SUFFIX_SPEC
ja: spec 失敗: SYSROOT_HEADERS_SUFFIX_SPEC に二個以上の引数があります

en: unrecognized option %<-%s%>
ja: 認識できないオプション %<-%s%> です

note: The error status indicates that only one set of fixed headers should be built.
en: not configured with sysroot headers suffix
ja: システムルートヘッダ接尾辞付きで設定されていません

en: no input files
ja: 入力ファイルがありません

en: cannot specify -o with -c, -S or -E with multiple files
ja: 複数ファイルがあるときに -o と -c、-S または -E を併せて指定できません

en: %s: %s compiler not installed on this system
ja: %s: %s コンパイラはこのシステムにインストールされていません

en: recompiling with -fcompare-debug
ja: -fcompare-debug 付きで再コンパイルしています

en: during -fcompare-debug recompilation
ja: -fcompare-debug 再コンパイルの間

en: comparing final insns dumps
ja: 最終命令ダンプを比較しています

en: %s: linker input file unused because linking not done
ja: %s: リンクが完了しなかったのでリンカの入力ファイルは使われませんでした

en: language %s not recognized
ja: 言語 %s は認識できません

en: multilib spec %qs is invalid
ja: multilib spec %qs は無効です

en: environment variable %qs not defined
ja: 環境変数 %qs が定義されていません

en: invalid version number %qs
ja: 無効なバージョン番号 %qs です

en: too few arguments to %%:version-compare
ja: %%:version-compare への引数が少なすぎます

en: too many arguments to %%:version-compare
ja: %%:version-compare への引数が多すぎます

en: unknown operator %qs in %%:version-compare
ja: 不明な演算子 %qs が %%:version-compare 内にあります

en: too many arguments to %%:compare-debug-dump-opt
ja: %%:compare-debug-dump-opt への引数が多すぎます

en: too many arguments to %%:compare-debug-self-opt
ja: %%:compare-debug-self-opt への引数が多すぎます

en: too few arguments to %%:compare-debug-auxbase-opt
ja: %%:compare-debug-auxbase-opt への引数が少なすぎます

en: too many arguments to %%:compare-debug-auxbase-opt
ja: %%:compare-debug-auxbase-opt への引数が多すぎます

en: argument to %%:compare-debug-auxbase-opt does not end in .gk
ja: %%:compare-debug-auxbase-opt への引数が .gk で終了していません

en: %s: %d basic blocks and %d registers
ja: %s: %d 個の基本ブロックおよび %d 個のレジスタ

en: can%'t write PCH file: %m
ja: PCH ファイルを書き込めません: %m

en: can%'t get position in PCH file: %m
ja: PCH ファイルの位置を取得できません: %m

en: can%'t read PCH file: %m
ja: PCH ファイルを読み込めません: %m

en: had to relocate PCH
ja: PCH を再配置しなければいけませんでした

en: open /dev/zero: %m
ja: /dev/zero を開きます: %m

en: can%'t write PCH file
ja: PCH ファイルを書き込めません

en: can%'t seek PCH file: %m
ja: PCH ファイルを探査 (seek) 出来ません: %m

en: using result of function returning %<void%>
ja: %<void%> を返す関数の結果を使用しています

en: gimplification failed
ja: gimplification に失敗しました

en: could not close Go dump file: %m
ja: Go ダンプファイルを閉じられません: %m

en: could not open Go dump file %qs: %m
ja: Go ダンプファイル %qs を開けません: %m

en: can%'t open %s: %m
ja: %s を開けません: %m

en: can%'t open %s for writing: %m
ja: %s を書き込み用に開けません: %m

en: the file is not in OpenScop format
ja: ファイルは OpenScop 形式ではありません

en: the language is not recognized
ja: 言語が認識できません

en: can%'t open %s for reading: %m
ja: %s を読み込み用に開けません: %m

en: original type declared here
ja: 元の型はここで宣言されました

en: type of field declared here
ja: フィールドの型はここで宣言されました

en: optimization options not supported yet
ja: 最適化オプションはまだサポートされていません

en: %qD has already been defined
ja: %qD は既に定義されています

en: previously defined here
ja: 前はここで定義されました

en: type of %qD does not match original declaration
ja: %qD の型は元の宣言と一致しません

en: alignment of %qD is bigger than original declaration
ja: %qD の整列は元の宣言より大きいです

en: previously declared here
ja: 前はここで宣言されました

en: variable %qD redeclared as function
ja: 変数 %qD が関数として再宣言されました

en: function %qD redeclared as variable
ja: 関数 %qD が変数として再宣言されました

en: invalid entry to OpenMP structured block
ja: OpenMP 構造化ブロックへの無効なエントリです

note: Otherwise, be vague and lazy, but efficient.
en: invalid branch to/from an OpenMP structured block
ja: OpenMP 構造化ブロックへ/からの無効な分岐です

en: command line option %qs is not supported by this configuration
ja: コマンドラインオプション %qs はこの設定ではサポートされていません

en: missing argument to %qs
ja: %qs への引数がありません

en: argument to %qs should be a non-negative integer
ja: %qs への引数は非負整数であるべきです

en: unrecognized argument in option %qs
ja: オプション %qs 内で認識できない引数です

en: valid arguments to %qs are: %s
ja: %qs への有効な引数は次の通りです: %s

note: Eventually this should become a hard error IMO.
en: command line option %qs is valid for %s but not for %s
ja: コマンドラインオプション %qs は %s 用としては有効ですが、%s 用としては有効ではありません

en: unrecognized command line option "%s"
ja: 認識できないコマンドラインオプション "%s" です

en: unrecognized command line option %<-fdump-%s%>
ja: 認識できないコマンドラインオプション %<-fdump-%s%> です

en: plugin support is disabled; configure with --enable-plugin
ja: プラグインサポートは無効です。--enable-plugin を付けて configure を行ってください

en: unrecognized register name %qs
ja: 認識できないレジスタ名 %qs です

en: argument %qs to %<-femit-struct-debug-detailed%> not recognized
ja: %<-femit-struct-debug-detailed%> への引数 %qs は認識できません

en: argument %qs to %<-femit-struct-debug-detailed%> unknown
ja: %<-femit-struct-debug-detailed%> への引数 %qs は不明です

en: -freorder-blocks-and-partition does not support unwind info on this architecture
ja: -freorder-blocks-and-partition はこのアーキテクチャ上では巻き戻し (unwind) 情報をサポートしません

en: -freorder-blocks-and-partition does not work on this architecture
ja: -freorder-blocks-and-partition はこのアーキテクチャ上では動作しません

en: -fira-algorithm=CB does not work on this architecture
ja: -fira-algorithm=CB はこのアーキテクチャ上では動作しません

en: only one -flto-partition value can be specified
ja: -flto-partition の値は一つのみ指定できます

en: %<-fsplit-stack%> is not supported by this compiler configuration
ja: このコンパイラ設定では %<-fsplit-stack%> はサポートされていません

en: unrecognized include_flags 0x%x passed to print_specific_help
ja: print_specific_help へ認識できない include_flags 0x%x が渡されました

en: --help argument %q.*s is ambiguous, please be more specific
ja: --help 引数 %q.*s は曖昧です。より特定してください

en: unrecognized argument to --help= option: %q.*s
ja: --help= オプションへの認識できない引数です: %q.*s

en: structure alignment must be a small power of two, not %d
ja: 構造体の整列は %d ではなく、小さな二の累乗でなければいけません

en: unknown stack check parameter "%s"
ja: 不明なスタック検査パラメータ "%s" です

en: dwarf version %d is not supported
ja: DWARF バージョン %d はサポートされていません

en: %s: --param arguments should be of the form NAME=VALUE
ja: %s: --param 引数は NAME=VALUE の形式であるべきです

en: invalid --param value %qs
ja: 無効な --param の値 %qs です

en: target system does not support debug output
ja: ターゲットシステムはデバッグ出力をサポートしていません

en: debug format "%s" conflicts with prior selection
ja: デバッグ形式 "%s" は前の選択と競合しています

en: unrecognised debug output level "%s"
ja: 認識できないでバッグ出力レベル "%s" です

en: debug output level %s is too high
ja: デバッグ出力レベル %s は高すぎます

en: getting core file size maximum limit: %m
ja: コアファイルサイズ最大制限を取得しています: %m

en: setting core file size limit to maximum: %m
ja: コアファイルサイズ制限を最大へ設定しています: %m

en: unrecognized gcc debugging option: %c
ja: 認識できない gcc デバッグオプションです: %c

en: -Werror=%s: no option -%s
ja: -Werror=%s: オプション -%s はありません

en: minimum value of parameter %qs is %u
ja: パラメータ %qs の最小値は %u です

en: maximum value of parameter %qs is %u
ja: パラメータ %qs の最大値は %u です

note: If we didn't find this parameter, issue an error message.
en: invalid parameter %qs
ja: 無効なパラメータ %qs です

en: malformed option -fplugin-arg-%s (multiple '=' signs)
ja: 間違った形式のオプション -fplugin-arg-%s です (複数の '=' 符号があります)

en: malformed option -fplugin-arg-%s (missing -<key>[=<value>])
ja: 間違った形式のオプション -fplugin-arg-%s です (-<key>[=<value>] がありません)

en: plugin %s should be specified before -fplugin-arg-%s in the command line
ja: プラグイン %s はコマンドライン内の -fplugin-arg-%s より前で指定されるべきです

en: unknown callback event registered by plugin %s
ja: プラグイン %s によって不明なコールバックイベントが登録されました

en: plugin %s registered a null callback function for event %s
ja: プラグイン %s はイベント %s 用に NULL コールバック関数を登録しました

en: cannot load plugin %s
    %s
ja: プラグイン %s をロードできません
    %s

en: plugin %s is not licensed under a GPL-compatible license
    %s
ja: プラグイン %s は GPL に適合したライセンスではありません
    %s

en: cannot find %s in plugin %s
    %s
ja: %s がプラグイン %s 内に見つかりません
    %s

en: fail to initialize plugin %s
ja: プラグイン %s の初期化に失敗しました

en: -iplugindir <dir> option not passed from the gcc driver
ja: -iplugindir <dir> オプションが gcc ドライバから渡されませんでした

en: corrupted profile info: run_max * runs < sum_max
ja: 破損したプロファイル情報: run_max * runs < sum_max です

en: corrupted profile info: sum_all is smaller than sum_max
ja: 破損したプロファイル情報: sum_all が sum_max より小さいです

en: correcting inconsistent profile data
ja: 一貫性のないプロファイルデータを訂正しています

en: output constraint %d must specify a single register
ja: 出力制約 %d は単一レジスタを指定しなければいけません

en: output operand %d must use %<&%> constraint
ja: 出力被演算子 %d は %<&%> 制約を使用しなければいけません

en: can%'t use %qs as a call-saved register
ja: %qs を呼び出しで保存されるレジスタとして使用できません

en: can%'t use %qs as a call-used register
ja: %qs を呼び出しで使用されるレジスタとして使用できません

en: can%'t use %qs as a fixed register
ja: %qs を固定レジスタとして使用できません

en: unknown register name: %s
ja: 不明なレジスタ名です: %s

en: stack register used for global register variable
ja: 大域レジスタ変数用にスタックレジスタが使用されました

en: global register variable follows a function definition
ja: 大域レジスタ変数が関数定義に続いてあります

en: register used for two global register variables
ja: レジスタが二つの大域レジスタ変数として使われました

en: call-clobbered register used for global register variable
ja: 呼び出しで破壊されるレジスタが大域レジスタ変数として使用されました

en: cannot reload integer constant operand in %<asm%>
ja: %<asm%> 内で整数定数被演算子を再ロードできません

en: impossible register constraint in %<asm%>
ja: %<asm%> 内でレジスタ制約は不可能です

en: %<&%> constraint used with no register class
ja: %<&%> 制約がレジスタクラス無しで使用されました

en: inconsistent operand constraints in an %<asm%>
ja: %<asm%> 内の被演算子制約に一貫性がありません

en: %<asm%> operand has impossible constraints
ja: %<asm%> 被演算子が不可能な制約を持っています

en: frame size too large for reliable stack checking
ja: フレームサイズが大きすぎて、スタック検査が信頼できなくなります

en: try reducing the number of local variables
ja: ローカル変数の数を削減してみてください

en: can%'t find a register in class %qs while reloading %<asm%>
ja: クラス %qs 内のレジスタを %<asm%> 再ロード中に見つけられません

en: %<asm%> operand constraint incompatible with operand size
ja: %<asm%> 被演算子制約が被演算子サイズと互換性がありません

en: output operand is constant in %<asm%>
ja: 出力被演算子が %<asm%> 内の定数です

en: RTL check: expected elt %d type '%c', have '%c' (rtx %s) in %s, at %s:%d
ja: RTL 検査: elt %d 型は '%c' のはずなのに '%c' (rtx %s, %s 中)です (%s:%d)

en: RTL check: expected elt %d type '%c' or '%c', have '%c' (rtx %s) in %s, at %s:%d
ja: RTL 検査: elt %d 型は '%c' か '%c' のはずなのに '%c' (rtx %s, %s 中) です (%s:%d)

en: RTL check: access of elt %d of vector with last elt %d in %s, at %s:%d
ja: RTL check: ベクトルの elt %d を最後の elt %d (%s 中)と一緒にアクセスします (%s:%d)

en: output operand constraint lacks %<=%>
ja: 出力被演算子制約に %<=%> がありません

en: output constraint %qc for operand %d is not at the beginning
ja: 出力制約 %qc (被演算子 %d 用) が先頭にありません

en: operand constraint contains incorrectly positioned %<+%> or %<=%>
ja: 被演算子制約に正しくない位置にある %<+%> または %<=%> が含まれます

en: %<%%%> constraint used with last operand
ja: %<%%%> 制約が最後の被演算子で使用されました

en: matching constraint not valid in output operand
ja: 一致制約は出力被演算子内では有効ではありません

en: input operand constraint contains %qc
ja: 入力被演算子制約に %qc が含まれます

en: matching constraint references invalid operand number
ja: 一致制約が無効な被演算子番号を参照しています

en: invalid punctuation %qc in constraint
ja: 無効な句読点 %qc が制約内にあります

en: matching constraint does not allow a register
ja: 一致制約はレジスタでは許可されていません

en: unknown register name %qs in %<asm%>
ja: 不明なレジスタ名 %qs が %<asm%> 内にあります

en: PIC register clobbered by %qs in %<asm%>
ja: PIC レジスタが %qs によって %<asm%> 内で破壊されます

en: more than %d operands in %<asm%>
ja: %d 個より多い被演算子が %<asm%> 内にあります

en: output number %d not directly addressable
ja: 出力番号 %d は直接アドレス指定できません

en: asm operand %d probably doesn%'t match constraints
ja: asm 被演算子 %d は制約に適合しない可能性があります

en: duplicate asm operand name %qs
ja: 重複した asm 被演算子名 %qs です

en: missing close brace for named operand
ja: 名前付き非演算子用の閉じる中括弧がありません

en: undefined named operand %qs
ja: 未定義の名前付き非演算子 %qs です

en: value computed is not used
ja: 計算された値が使用されません

en: type size can%'t be explicitly evaluated
ja: 型のサイズが明示的に評価できません

en: variable-size type declared outside of any function
ja: 可変サイズ型が関数の外側で宣言されました

en: size of %q+D is %d bytes
ja: %q+D のサイズは %d バイトです

en: size of %q+D is larger than %wd bytes
ja: %q+D のサイズは %wd バイトより大きいです

en: packed attribute causes inefficient alignment for %q+D
ja: %q+D の packed 属性は 非効率な整列の原因となりま

en: packed attribute is unnecessary for %q+D
ja: packed 属性は %q+D には必要ありません

en: offset of packed bit-field %qD has changed in GCC 4.4
ja: packed ビットフィールド %qD のオフセットは GCC 4.4 で変更されています

en: packed attribute causes inefficient alignment for %qE
ja: packed 属性は %qE の非効率な整列の原因となります

en: packed attribute is unnecessary for %qE
ja: packed 属性は %qE には必要ありません

en: packed attribute causes inefficient alignment
ja: packed 属性は非効率な整列の原因となります

en: packed attribute is unnecessary
ja: packed 属性は必要ありません

en: alignment of array elements is greater than element size
ja: 配列要素の整列が要素のサイズより大きいです

en: __builtin_saveregs not supported by this target
ja: __builtin_saveregs はこのターゲットではサポートされていません

en: nested functions not supported on this target
ja: 入れ子になった関数はこのターゲットではサポートされていません

en: target attribute is not supported on this machine
ja: target 属性はこのマシン上ではサポートされていません

en: #pragma GCC target is not supported for this machine
ja: #pragma GCC target はこのマシン用にはサポートされていません

en: ld returned %d exit status
ja: ld はステータス %d で終了しました

en: %q+F declared %<static%> but never defined
ja: %q+F が %<static%> と宣言されましたが定義されていません

en: %q+D defined but not used
ja: %q+D が定義されましたが使用されません

en: -frecord-gcc-switches is not supported by the current target
ja: -frecord-gcc-switches は現在のターゲットではサポートされていません

en: -fstack-usage not supported for this target
ja: -fstack-usage はこのターゲットではサポートされていません

en: this target does not support %qs
ja: このターゲットでは %qs はサポートされていません

en: instruction scheduling not supported on this target machine
ja: 命令スケジューリングはこのターゲットマシンではサポートされません

en: this target machine does not have delayed branches
ja: このターゲットマシンは遅延分岐を持っていません

en: -f%sleading-underscore not supported on this target machine
ja: -f%sleading-underscore はこのターゲットマシンではサポートされません

en: target system does not support the "%s" debug format
ja: ターゲットシステムは "%s" デバッグ形式をサポートしません

en: variable tracking requested, but useless unless producing debug info
ja: 変数追跡が要求されましたが、デバッグ情報を生成しない限り意味がありません

en: variable tracking requested, but not supported by this debug format
ja: 変数追跡が要求されましたが、このデバッグ形式ではサポートされていません

en: -ffunction-sections not supported for this target
ja: -ffunction-sections はこのターゲットではサポートされていません

en: -fdata-sections not supported for this target
ja: -fdata-sections はこのターゲットではサポートされていません

en: -ffunction-sections disabled; it makes profiling impossible
ja: -ffunction-sections が無効です。これによりプロファイルが不可能になります

en: -fprefetch-loop-arrays not supported for this target
ja: -fprefetch-loop-arrays はこのターゲットではサポートされていません

en: -fprefetch-loop-arrays not supported for this target (try -march switches)
ja: -fprefetch-loop-arrays はこのターゲットではサポートされていません (-march スイッチを試してください)

en: -fprefetch-loop-arrays is not supported with -Os
ja: -fprefetch-loop-arrays を -Os と併せて使用することはサポートされていません

en: -fassociative-math disabled; other options take precedence
ja: -fassociative-math は無効です。他のオプションが優先して使用されます

en: -fstack-protector not supported for this target
ja: -fstack-protector はこのターゲットではサポートされていません

en: unwind tables currently require a frame pointer for correctness
ja: 巻き戻し (unwind) 表は現在のところ訂正用のフレームポインタを必要とします

en: error writing to %s: %m
ja: %s への書き込み中にエラーが発生しました: %m

en: error closing %s: %m
ja: %s を閉じているときにエラーが発生しました: %m

en: constant not recomputed when ADDR_EXPR changed
ja: ADDR_EXPR が変更されたときに定数が再計算されません

en: side effects not recomputed when ADDR_EXPR changed
ja: ADDR_EXPR が変更されたときに副作用が計算されません

en: INDIRECT_REF in gimple IL
ja: INDIRECT_REF が gimple IL 内にあります

en: invalid first operand of MEM_REF
ja: MEM_REF の無効な第一被演算子です

en: invalid offset operand of MEM_REF
ja: MEM_REF の無効なオフセット被演算子です

en: non-integral used in condition
ja: 条件内で非整数が使用されました

en: invalid conditional operand
ja: 無効な条件被演算子です

en: invalid position or size operand to BIT_FIELD_REF
ja: BIT_FIELD_REF への無効な位置またはサイズ被演算子です

en: integral result type precision does not match field size of BIT_FIELD_REF
ja: 整数結果の型精度が BIT_FIELD_REF のフィールドサイズに適合しません

en: mode precision of non-integral result does not match field size of BIT_FIELD_REF
ja: 非整数結果のモード精度が BIT_FIELD_REF のフィールドサイズに適合しません

en: invalid reference prefix
ja: 無効な参照接頭辞です

en: invalid operand to plus/minus, type is a pointer
ja: プラス/マイナスへの無効な被演算子です。型がポインタです

en: invalid operand to pointer plus, first operand is not a pointer
ja: ポインタ加算への無効な被演算子です。第一被演算子がポインタではありません

en: invalid operand to pointer plus, second operand is not an integer with type of sizetype
ja: ポインタ加算への無効な被演算子です。第二被演算子が整数でも型サイズでもありません

en: invalid operand in indirect reference
ja: 間接参照内で無効な被演算子です

en: invalid operands to array reference
ja: 配列参照への無効な被演算子です

en: type mismatch in array reference
ja: 配列参照内で型不一致です

en: type mismatch in array range reference
ja: 配列範囲参照内で型不一致です

en: type mismatch in real/imagpart reference
ja: 実部/虚部参照内で型不一致です

en: invalid address operand in MEM_REF
ja: MEM_REF 内で無効なアドレス被演算子です

en: invalid offset operand in MEM_REF
ja: MEM_REF 内で無効なオフセット被演算子です

en: invalid address operand in in TARGET_MEM_REF
ja: TARGET_MEM_REF 内で無効なアドレス被演算子です

en: invalid offset operand in TARGET_MEM_REF
ja: TARGET_MEM_REF 内で無効なオフセット被演算子です

en: invalid function in gimple call
ja: gimple 呼び出し内で無効な関数です

en: non-function in gimple call
ja: gimple 呼び出し内で非関数です

en: invalid LHS in gimple call
ja: gimple 呼び出し内で無効な LHS です

en: invalid conversion in gimple call
ja: gimple 呼び出し内で無効な変換ですcall

en: invalid argument to gimple call
ja: gimple 呼び出しへの無効な引数です

en: invalid operands in gimple comparison
ja: gimple 比較内で無効な被演算子です

en: type mismatch in comparison expression
ja: 比較式内で型不一致です

en: invalid operand in unary operation
ja: 単項演算子内で無効な被演算子です

en: invalid types in nop conversion
ja: nop 変換内で無効な型です

en: invalid types in address space conversion
ja: アドレス空間変換内で無効な型です

en: invalid types in fixed-point conversion
ja: 固定小数変換内で無効な型です

en: invalid types in conversion to floating point
ja: 浮動小数点への変換内で無効な型です

en: invalid types in conversion to integer
ja: 整数への変換内で無効な型です

en: invalid operands in binary operation
ja: 二進演算内で無効な被演算子です

en: type mismatch in complex expression
ja: 複素数式内で型不一致です

en: type mismatch in shift expression
ja: シフト式内で型不一致です

en: type mismatch in vector shift expression
ja: ベクトルシフト式内で型不一致です

en: invalid non-vector operands to vector valued plus
ja: ベクトル値加算への無効な非ベクトル被演算子です

en: invalid (pointer) operands to plus/minus
ja: プラス/マイナスへの無効な (ポインタ) 被演算子です

en: type mismatch in pointer plus expression
ja: ポインタ加算式内で型不一致です

en: type mismatch in binary truth expression
ja: 二進真偽式内で型不一致です

en: type mismatch in binary expression
ja: 二進式内で型不一致です

en: invalid operand in unary expression
ja: 単項演算式内で無効な被演算子です

en: type mismatch in address expression
ja: アドレス式内で型不一致です

en: invalid COND_EXPR in gimple assignment
ja: gimple 代入内で無効な COND_EXPR です

en: invalid operand in return statement
ja: return 文内で無効な被演算子です

en: invalid conversion in return statement
ja: return 文内で無効な変換です

en: goto destination is neither a label nor a pointer
ja: goto の先がラベルでもポインタでもありません

en: invalid operand to switch statement
ja: switch 文への無効な被演算子です

en: invalid PHI result
ja: 無効な PHI 結果です

en: invalid PHI argument
ja: 無効な PHI 引数です

en: incompatible types in PHI argument %u
ja: PHI 引数 %u 内で互換性のない型です

en: invalid comparison code in gimple cond
ja: gimple 条件内で無効な比較コードです

en: invalid labels in gimple cond
ja: gimple 条件内で無効なラベルです

en: verify_gimple failed
ja: verify_gimple に失敗しました

en: invalid function in call statement
ja: call 文内で無効な関数です

en: in statement
ja: 式内

en: statement marked for throw, but doesn%'t
ja: 文が throw とマークされていますが、 throw しません

en: dead STMT in EH table
ja: EH 表内に不要な (dead) STMT があります

en: gimple_bb (phi) is set to a wrong basic block
ja: gimple_bb (phi) が間違った基本ブロックに設定されています

en: missing PHI def
ja: PHI 定義がありません

en: PHI argument is not a GIMPLE value
ja: PHI 引数が GIMPLE 値ではありません

en: invalid GIMPLE statement
ja: 無効な GIMPLE 文です

en: gimple_bb (stmt) is set to a wrong basic block
ja: gimple_bb (stmt) が間違った基本ブロックに設定されています

en: incorrect entry in label_to_block_map
ja: label_to_block_map 内に間違ったエントリがあります

en: verify_stmts failed
ja: verify_stmts に失敗しました

en: nonlocal label
ja: 非局所ラベル

en: label
ja: ラベル

en: explicit goto at end of bb %d
ja: 明示的な goto が基本ブロック %d の末尾にあります

en: %<noreturn%> function does return
ja: %<noreturn%> 関数が戻り (return) ます

en: control reaches end of non-void function
ja: 制御が非 void 関数の終りに到達しました

en: ignoring return value of %qD, declared with attribute warn_unused_result
ja: warn_unused_result 属性付きで宣言されている %qD の戻り値を無視しています

en: ignoring return value of function declared with attribute warn_unused_result
ja: warn_unused_result 属性付きで宣言されている関数の戻り値を無視しています

en: could not open dump file %qs: %m
ja: ダンプファイル %qs を開けませんでした: %m

en: ignoring unknown option %q.*s in %<-fdump-%s%>
ja: 不明なオプション %q.*s (%<-fdump-%s%> 内) を無視しています

en: function %q+F can never be copied because it receives a non-local goto
ja: 関数 %q+F は非局所 goto を受け取るため決して複製されません

en: function %q+F can never be copied because it saves address of local label in a static variable
ja: 関数 %q+F は静的変数内の局所ラベルのアドレスを保存するため、決して複写されません

en: function %q+F can never be inlined because it uses alloca (override using the always_inline attribute)
ja: 関数 %q+F は alloca を使用しているため決してインライン化されません (always_inline 属性を上書きします)

en: function %q+F can never be inlined because it uses setjmp
ja: 関数 %q+F は setjmp を使用しているため決してインライン化されません

en: function %q+F can never be inlined because it uses variable argument lists
ja: 関数 %q+F は可変引数リストを使用しているため決してインライン化されません

en: function %q+F can never be inlined because it uses setjmp-longjmp exception handling
ja: 関数 %q+F は setjmp-longjmp 例外処理を使用しているため決してインライン化されません

en: function %q+F can never be inlined because it uses non-local goto
ja: 関数 %q+F は非局所 goto を使用しているため決してインライン化されません

en: function %q+F can never be inlined because it uses __builtin_return or __builtin_apply_args
ja: 関数 %q+F は __builtin_return または __builtin_apply_args を使用しているため決してインライン化されません

en: function %q+F can never be inlined because it is suppressed using -fno-inline
ja: 関数 %q+F は -fno-inline を使用して抑止されているため決してインライン化されません

en: function %q+F can never be inlined because it uses attributes conflicting with inlining
ja: 関数 %q+F はインライン化と競合する属性を使用しているため決してインライン化されません

en: inlining failed in call to %q+F: %s
ja: %q+F 呼び出しのインライン化に失敗しました: %s

en: called from here
ja: ここから呼び出されました

en: mudflap checking not yet implemented for ARRAY_RANGE_REF
ja: mudflap 検査は ARRAY_RANGE_REF 用にはまだ実装されていません

en: mudflap cannot track %qE in stub function
ja: mudflap はスタブ関数内の %qE を追跡できません

en: mudflap cannot track unknown size extern %qE
ja: mudflap は不明なサイズの外部 (extern) %qE を追跡できません

en: mudflap: this language is not supported
ja: mudflap: この言語はサポートされていません

en: size of return value of %q+D is %u bytes
ja: %q+D の戻り値のサイズが %u バイトです

en: size of return value of %q+D is larger than %wd bytes
ja: %q+D の戻り値のサイズが %wd バイトより大きいです

en: SSA corruption
ja: SSA が破損しています

en: unimplemented functionality
ja: 未実装の機能です

en: %qD may be used uninitialized in this function
ja: %qD はこの関数内初期化されずに使用されるかもしれません

en: expected an SSA_NAME object
ja: SSA_NAME オブジェクトが予期されます

en: type mismatch between an SSA_NAME and its symbol
ja: SSA_NAME とそのシンボル間で型が一致しません

en: found a virtual definition for a GIMPLE register
ja: GIMPLE レジスタ用の仮想定義が見つかりました

en: virtual SSA name for non-VOP decl
ja: 非 VOP 宣言用の仮想 SSA 名です

en: found a real definition for a non-register
ja: 非レジスタ用の実定義が見つかりました

en: RESULT_DECL should be read only when DECL_BY_REFERENCE is set
ja: RESULT_DECL は DECL_BY_REFERENCE が設定されている時は読み取り専用です

en: SSA_NAME created in two different blocks %i and %i
ja: SSA_NAME が二個の異なるブロック %i と %i で作成されました

en: SSA_NAME_DEF_STMT is wrong
ja: SSA_NAME_DEF_STMT が間違っています

en: missing definition
ja: 定義がありません

en: SSA_NAME_OCCURS_IN_ABNORMAL_PHI should be set
ja: SSA_NAME_OCCURS_IN_ABNORMAL_PHI が設定されているべきです

en: no immediate_use list
ja: immediate_use リストがありません

en: statement makes a memory store, but has no VDEFS
ja: 文はメモリ記憶域を作成しますが、VDEFS がありません

en: statement has VDEF operand not in defs list
ja: 文は VDEF 被演算子を持っていますが、定義リスト内にありません

en: statement has VDEF but no VUSE operand
ja: 文は VDEF を持っていますが VUSE 被演算子がありません

en: VDEF and VUSE do not use the same symbol
ja: VDEF と VUSE が同じシンボルを使用していません

en: statement has VUSE operand not in uses list
ja: 文は VUSE 被演算子を持っていますが、使用リスト内にありません

en: number of operands and imm-links don%'t agree in statement
ja: 文内で被演算子の数と imm-links が一致しません

en: verify_ssa failed
ja: verify_ssa に失敗しました

en: %qD was declared here
ja: %qD はここで定義されています

en: %qD is used uninitialized in this function
ja: %qD はこの関数内で初期化されずに使用されています

en: array subscript is outside array bounds
ja: 配列の添字が配列境界の外にあります

en: array subscript is above array bounds
ja: 配列の添字が配列の境界を上回っています

en: array subscript is below array bounds
ja: 配列の添字が配列の境界を下回っています

en: comparison always false due to limited range of data type
ja: データ型の範囲制限により比較が常に偽 (false) となります

en: comparison always true due to limited range of data type
ja: データ型の範囲制限により比較が常に真 (true) となります

en: assuming signed overflow does not occur when simplifying %</%> or %<%%%> to %<>>%> or %<&%>
ja: %</%> または %<%%%> を %<>>%> または %<&%> へ単純化するときに符号のオーバーフローが発生しないと見なしています

en: assuming signed overflow does not occur when simplifying %<abs (X)%> to %<X%> or %<-X%>
ja: %<abs (X)%> を %<X%> または %<-X%> へ単純化するときに符号のオーバーフローが発生しないと見なしています

en: ignoring attributes applied to %qT after definition
ja: 定義した後に %qT に適用される属性を無視しています

en: %q+D already declared with dllexport attribute: dllimport ignored
ja: %q+D は既に dllexport 属性と宣言されています: dllimport は無視されます

en: %q+D redeclared without dllimport attribute after being referenced with dll linkage
ja: %q+D は dll からの参照後に dllimport 属性無しで再宣言されました

en: %q+D redeclared without dllimport attribute: previous dllimport ignored
ja: %q+D は dllimport 属性無しで再宣言されました: 前の dllimport は無視されます

en: %qE attribute ignored
ja: %qE 属性は無視されました

en: inline function %q+D declared as  dllimport: attribute ignored
ja: インライン関数 %q+D は dllimport として宣言されました: 属性が無視されました

en: function %q+D definition is marked dllimport
ja: 関数 %q+D 定義は dllimport としてマークされています

en: variable %q+D definition is marked dllimport
ja: 変数 %q+D 定義は dllimport としてマークされています

en: external linkage required for symbol %q+D because of %qE attribute
ja: シンボル %q+D 用に外部リンクが要求されます (%qE 属性のため)

en: %qE implies default visibility, but %qD has already been declared with a different visibility
ja: %qE は暗黙的にデフォルトの可視性となりますが、%qD は既に異なる可視性として宣言されています

en: arrays of functions are not meaningful
ja: 関数の配列は意味がありません

en: function return type cannot be function
ja: 関数の返す型が関数であってはなりません

en: %qD is deprecated (declared at %s:%d): %s
ja: %qD は廃止されました (宣言位置 %s:%d): %s

en: %qD is deprecated (declared at %s:%d)
ja: %qD は廃止されました (宣言位置 %s:%d)

en: %qE is deprecated (declared at %s:%d): %s
ja: %qE は廃止されました (宣言位置 %s:%d): %s

en: %qE is deprecated (declared at %s:%d)
ja: %qE は廃止されました (宣言位置 %s:%d)

en: type is deprecated (declared at %s:%d): %s
ja: 型は廃止されました (宣言位置 %s:%d): %s

en: type is deprecated (declared at %s:%d)
ja: 型は廃止されました (宣言位置 %s:%d)

en: %qE is deprecated: %s
ja: %qE は廃止されました: %s

en: %qE is deprecated
ja: %qE は廃止されました

en: type is deprecated: %s
ja: 型は廃止されました: %s

en: type is deprecated
ja: 型は廃止されました

en: verify_histograms failed
ja: verify_histograms に失敗しました

en: correcting inconsistent value profile: %s profiler overall count (%d) does not match BB count (%d)
ja: 一貫性がない値を持つプロファイルを修正しています: %s プロファイルの総合計数 (%d) は BB 数 (%d) と一致しません

en: corrupted value profile: %s profiler overall count (%d) does not match BB count (%d)
ja: 破損した値のプロファイルです: %s プロファイルの総合計数 (%d) は BB 数 (%d) と一致しません

en: variable tracking size limit exceeded with -fvar-tracking-assignments, retrying without
ja: 変数追跡サイズ制限が -fvar-tracking-assignments を超過しています。-fvar-tracking-assignments 無しで再度試みています

en: variable tracking size limit exceeded
ja: 変数追跡サイズ制限が超過しました

en: %+D causes a section type conflict
ja: %+D によりセクション型が競合します

en: alignment of %q+D is greater than maximum object file alignment.  Using %d
ja: %q+D の整列がオブジェクトファイルの整列の最大値より大きいです。%d を使用します

en: register name not specified for %q+D
ja: レジスタ名が %q+D 用に指定されていません

en: invalid register name for %q+D
ja: 無効な %q+D 用のレジスタ名です

en: data type of %q+D isn%'t suitable for a register
ja: %q+D のデータ型がレジスタに適合しません

en: register specified for %q+D isn%'t suitable for data type
ja: %q+D 用に指定されたレジスタがデータ型に適合しません

en: global register variable has initial value
ja: 大域レジスタ変数が初期値を持っています

en: optimization may eliminate reads and/or writes to register variables
ja: 最適化によりレジスタ変数の読み込み/書き込みが削除されるかもしれません

en: register name given for non-register variable %q+D
ja: 非レジスタ変数 %q+D 用にレジスタ名が与えられました

en: global destructors not supported on this target
ja: 大域デストラクタはこのターゲットではサポートされていません

en: global constructors not supported on this target
ja: 大域コンストラクタはこのターゲットではサポートされていません

en: thread-local COMMON data not implemented
ja: スレッド局所 COMMON データは実装されていません

en: requested alignment for %q+D is greater than implemented alignment of %wu
ja: 要求された %q+D 用の整列は実装されている整列 %wu より大きいです

en: initializer for integer/fixed-point value is too complicated
ja: 整数/固定小数用の初期化子が複雑すぎます

en: initializer for floating value is not a floating constant
ja: 浮動小数点数の初期設定子の値が、浮動小数点定数ではありません

en: invalid initial value for member %qE
ja: メンバ %qE 用の無効な初期値です

en: weak declaration of %q+D must precede definition
ja: %q+D の弱い (weak) 宣言は定義の前に無ければ行けません

en: weak declaration of %q+D after first use results in unspecified behavior
ja: %q+D の弱い (weak) 宣言が最初に使用された後に行われていますが、この結果は不定です

en: weak declaration of %q+D must be public
ja: %q+D の弱い (weak) 宣言は公開 (public) でなければいけません

en: weak declaration of %q+D not supported
ja: %q+D の弱い (weak) 宣言はサポートされていません

en: only weak aliases are supported in this configuration
ja: 弱い別名のみこの設定ではサポートされています

en: weakref is not supported in this configuration
ja: 弱い参照はこの設定ではサポートされていません

en: ifunc is not supported in this configuration
ja: ifunc はこの設定ではサポートされていません

en: %q+D aliased to undefined symbol %qE
ja: %q+D が未定義シンボル %qE の別名となっています

en: %q+D aliased to external symbol %qE
ja: %q+D が外部シンボル %qE の別名となっています

en: weakref %q+D must have static linkage
ja: 弱い参照 %q+D は静的リンクされなければいけません

en: alias definitions not supported in this configuration
ja: この設定では別名定義はサポートされていません

en: visibility attribute not supported in this configuration; ignored
ja: 可視性属性はこの設定ではサポートされていません。無視されました

en: %qD is not defined outside of function scope
ja: %qD は関数スコープの外側で定義されていません

en: string length %qd is greater than the length %qd ISO C%d compilers are required to support
ja: 文字列長 %qd は長さ %qd (ISO C%d コンパイラでサポートが要求される長さ) より長いです

en: overflow in constant expression
ja: 定数式内でオーバーフローしました

en: integer overflow in expression
ja: 式内で整数がオーバーフローしました

en: floating point overflow in expression
ja: 式内で浮動小数点数がオーバーフローしました

en: fixed-point overflow in expression
ja: 式内で固定小数点数がオーバーフローしました

en: vector overflow in expression
ja: 式内でベクトルがオーバーフローしました

en: complex integer overflow in expression
ja: 式内で複素整数がオーバーフローしました

en: complex floating point overflow in expression
ja: 式内で複素浮動小数点数がオーバーフローしました

en: logical %<or%> applied to non-boolean constant
ja: 論理 %<or%> が非真偽定数に適用されています

en: logical %<and%> applied to non-boolean constant
ja: 論理 %<and%> が非真偽定数に適用されています

en: logical %<and%> of mutually exclusive tests is always false
ja: 相互に排他的な値の論理 %<and%> 演算は常に偽 (false) となります

en: first argument of %q+D should be %<int%>
ja: %q+D の第一引数は %<int%> であるべきです

en: second argument of %q+D should be %<char **%>
ja: %q+D の第二引数は %<char **%> であるべきです

en: third argument of %q+D should probably be %<char **%>
ja: %q+D の第三引数は %<char **%> とすべきでしょう

en: %q+D takes only zero or two arguments
ja: %q+D は 0 個または 2 個の引数のみとります

en: conversion to %qT from boolean expression
ja: 真偽式から %qT への変換です

en: negative integer implicitly converted to unsigned type
ja: 負の整数が暗黙的に符号無し型に変換されました

en: conversion of unsigned constant value to negative integer
ja: 符号無し定数値から負の整数への変換です

en: conversion to %qT alters %qT constant value
ja: %qT への変換は %qT 定数値を変更します

en: conversion to %qT from %qT may change the sign of the result
ja: %qT への %qT からの変換は結果の符号が変更になるかもしれません

en: conversion to %qT from %qT may alter its value
ja: %qT への %qT からの変換はその値が変更になるかもしれません

en: large integer implicitly truncated to unsigned type
ja: 大きな整数が暗黙に符合無し型に切り詰められました

en: overflow in implicit constant conversion
ja: 暗黙の定数変換でオーバーフローしました

en: operation on %qE may be undefined
ja: %qE に関する演算は定義されていません

en: case label does not reduce to an integer constant
ja: case ラベルを整数定数に還元できません

en: case label value is less than minimum value for type
ja: case ラベルの値がその型の最小値より小さいです

en: case label value exceeds maximum value for type
ja: case ラベルの値がその型の最大値を超えています

en: lower value in case label range less than minimum value for type
ja: case ラベル範囲の下部の値が型の最小値より小さいです

en: upper value in case label range exceeds maximum value for type
ja: case ラベル範囲の上部の値が型の最大値より大きいです

en: GCC cannot support operators with integer types and fixed-point types that have too many integral and fractional bits together
ja: GCC は、整数型と固定小数点型の演算子で、整数部と小数部のビット数が非常に多いものをサポートできません

en: invalid operands to binary %s (have %qT and %qT)
ja: 二項演算子 %s への無効な被演算子です (%qT と %qT)

en: comparison is always false due to limited range of data type
ja: データ型の範囲制限によって、比較が常に false となります

en: comparison is always true due to limited range of data type
ja: データ型の範囲制限によって、比較が常に true となります

en: comparison of unsigned expression >= 0 is always true
ja: 符合無しの式 >= 0 という比較は常に true です

en: comparison of unsigned expression < 0 is always false
ja: 符合無しの式 < 0 という比較は常に false です

en: pointer of type %<void *%> used in arithmetic
ja: %<void *%> 型のポインタが計算内で使用されています

en: pointer to a function used in arithmetic
ja: 関数へのポインタが計算内で使用されています

en: pointer to member function used in arithmetic
ja: メンバ関数へのポインタが計算内で使用されています

en: the address of %qD will always evaluate as %<true%>
ja: %qD のアドレスは常に %<true%> と評価されます

en: suggest parentheses around assignment used as truth value
ja: 真偽値として使われる代入のまわりでは、丸括弧の使用をお勧めします

en: invalid application of %<sizeof%> to a function type
ja: %<sizeof%> を関数型へ適用することは無効です

en: invalid application of %qs to a void type
ja: %qs をvoid 型へ適用することは無効です

en: invalid application of %qs to incomplete type %qT
ja: %qs を不完全型 %qT へ適用することは無効です

en: %<__alignof%> applied to a bit-field
ja: %<__alignof%> がビットフィールドに適用されています

en: cannot disable built-in function %qs
ja: 組み込み関数 %qs を無効に出来ません

en: pointers are not permitted as case values
ja: case の値としてポインタは許可されていません

en: range expressions in switch statements are non-standard
ja: switch 文内での範囲式は非標準です

en: empty range specified
ja: 空の範囲が指定されました

en: duplicate (or overlapping) case value
ja: 重複している (または重なり合っている) case の値です

en: this is the first entry overlapping that value
ja: これが重なり合っている値の最初の項目です

en: duplicate case value
ja: 重複した case の値です

en: previously used here
ja: 前にここで使われました

en: multiple default labels in one switch
ja: 一つの switch に複数の default ラベルがあります

en: this is the first default label
ja: これが最初の default ラベルです

en: case value %qs not in enumerated type
ja: case 値 %qs は列挙型ではありません

en: case value %qs not in enumerated type %qT
ja: case 値 %qs は列挙型 %qT ではありません

en: switch missing default case
ja: default の case が無い switch です

en: enumeration value %qE not handled in switch
ja: 列挙値 %qE は switch 内で取り扱われません

en: taking the address of a label is non-standard
ja: ラベルのアドレスを取得することは非標準です

en: %qE attribute ignored for field of type %qT
ja: %qE 属性は %qT 型のフィールド用としては無視されます

en: %qE attribute conflicts with attribute %s
ja: %qE 属性は %s 属性と競合します

en: %qE attribute has no effect on unit local functions
ja: %qE 属性はユニット局所関数に関しては効果がありません

en: %qE attribute have effect only on public objects
ja: %qE 属性は公開オブジェクトに関してのみ効果があります

en: destructor priorities are not supported
ja: デストラクタのプロパティはサポートされません

en: constructor priorities are not supported
ja: コンストラクタのプロパティはサポートされません

en: destructor priorities from 0 to %d are reserved for the implementation
ja: 0 から %d までのデストラクタの優先度は実装によって予約されています

en: constructor priorities from 0 to %d are reserved for the implementation
ja: 0 から %d までのコンストラクタの優先度は実装によって予約されています

en: destructor priorities must be integers from 0 to %d inclusive
ja: デストラクタの優先度は 0 から %d までに含まれる整数でなければいけません

en: constructor priorities must be integers from 0 to %d inclusive
ja: コンストラクタの優先度は 0 から %d までに含まれる整数でなければいけません

en: unknown machine mode %qE
ja: 不明なマシンモード %qE です

en: specifying vector types with __attribute__ ((mode)) is deprecated
ja: ベクトル型を __attribute__ ((mode)) で指定することは廃止されています

en: use __attribute__ ((vector_size)) instead
ja: 代わりに __attribute__ ((vector_size)) を使用してください

en: unable to emulate %qs
ja: %qs をエミュレートできません

en: invalid pointer mode %qs
ja: 無効なポインタモード %qs です

en: signedness of type and machine mode %qs don%'t match
ja: 型の符号とマシンモード %qs が適合しません

en: no data type for mode %qs
ja: モード %qs 用のデータ型がありません

en: cannot use mode %qs for enumeral types
ja: モード %qs を列挙型用に使用できません

en: mode %qs applied to inappropriate type
ja: モード %qs が適切でない型に適用されています

en: section attribute cannot be specified for local variables
ja: section 属性は局所変数用には指定できません

en: section of %q+D conflicts with previous declaration
ja: %q+D のセクションが前の宣言と競合しています

en: section of %q+D cannot be overridden
ja: %q+D のセクションは上書きできません

en: section attribute not allowed for %q+D
ja: セクション属性は %q+D 用には許可されていません

en: section attributes are not supported for this target
ja: セクション属性はこのターゲットでは実装されていません

en: requested alignment is not a constant
ja: 要求された整列が定数ではありません

en: requested alignment is not a power of 2
ja: 要求された整列が 2 の累乗ではありません

en: requested alignment is too large
ja: 要求された整列が大きすぎます

en: alignment may not be specified for %q+D
ja: %q+D 用の整列が指定されていないようです

en: alignment for %q+D was previously specified as %d and may not be decreased
ja: %q+D 用の整列は前に %d として指定されていて、減らすことは出来ません

en: alignment for %q+D must be at least %d
ja: %q+D 用の整列は最低 %d でなければいけません

en: inline function %q+D cannot be declared weak
ja: インライン関数 %q+D を弱いとして宣言できません

en: indirect function %q+D cannot be declared weak
ja: 間接関数 %q+D を弱いとして宣言できません

en: %q+D defined both normally and as %qE attribute
ja: %q+D が通常と %qE 属性との両方で定義されています

en: weak %q+D cannot be defined %qE
ja: 弱い %q+D は %qE として定義できません

en: attribute %qE argument not a string
ja: 属性 %qE の引数が文字列ではありません

en: indirect function %q+D cannot be declared weakref
ja: 間接関数 %q+D は弱い参照として宣言できません

en: weakref attribute must appear before alias attribute
ja: 弱い参照属性は別名属性より前に出現しなければいけません

en: %qE attribute ignored on non-class types
ja: %qE 属性は非クラス型に関しては無視されます

en: %qE attribute ignored because %qT is already defined
ja: %qE 属性は %qT が既に定義されているため無視されます

en: visibility argument not a string
ja: 可視性の引数が文字列ではありません

en: %qE attribute ignored on types
ja: %qE 属性は型に関しては無視されます

en: visibility argument must be one of "default", "hidden", "protected" or "internal"
ja: 可視性の引数は "default"、"hidden"、"protected" または "internal" のうち一つでなければいけません

en: %qD redeclared with different visibility
ja: %qD が別の可視性で再宣言されました

en: %qD was declared %qs which implies default visibility
ja: %qD は %qs として宣言されていて、暗黙的にデフォルトの可視性になります

en: tls_model argument not a string
ja: tls_model の引数が文字列ではありません

en: tls_model argument must be one of "local-exec", "initial-exec", "local-dynamic" or "global-dynamic"
ja: tls_model の引数は "local-exec"、"initial-exec"、"local-dynamic" または "global-dynamic" のうちの一つでなければいけません

en: %qE attribute applies only to functions
ja: %qE 属性は関数にのみ適用できます

en: can%'t set %qE attribute after definition
ja: 定義の後に %qE 属性を設定できません

en: alloc_size parameter outside range
ja: alloc_size パラメータが範囲外です

en: deprecated message is not a string
ja: 廃止された (deprecated) メッセージが文字列ではありません

en: %qE attribute ignored for %qE
ja: %qE 属性は %qE 用としては無視されます

en: invalid vector type for attribute %qE
ja: %qE 属性用としては無効なベクトル型です

en: vector size not an integral multiple of component size
ja: ベクトルのサイズが要素のサイズの整数倍ではありません

en: zero vector size
ja: ベクトルのサイズが 0 です

en: number of components of the vector not a power of two
ja: ベクトルの要素の数が 2 の累乗ではありません

en: %qE attribute requires prototypes with named arguments
ja: %qE 属性は名前付き引数があるプロトタイプが必要です

en: bad option %s to optimize attribute
ja: 最適化属性への間違ったオプション %s です

en: bad option %s to pragma attribute
ja: pragma 属性への間違ったオプション %s です

en: not enough arguments to function %qE
ja: 関数 %qE へ十分な引数がありません

en: non-floating-point argument in call to function %qE
ja: 関数 %qE の呼び出し内に非浮動小数点引数があります

en: non-floating-point arguments in call to function %qE
ja: 関数 %qE の呼び出し内に非浮動小数点引数があります

en: non-const integer argument %u in call to function %qE
ja: %u 番目の引数が非定数整数の関数呼び出し %qE があります

en: cannot apply %<offsetof%> to static data member %qD
ja: %<offsetof%> を静的データメンバ %qD へ適用できません

en: cannot apply %<offsetof%> when %<operator[]%> is overloaded
ja: %<offsetof%> は %<operator[]%> がオーバーロードされているときには適用できません

en: cannot apply %<offsetof%> to a non constant address
ja: 一定ではないアドレスへ %<offsetof%> を適用できません

en: attempt to take address of bit-field structure member %qD
ja: ビットフィールドである構造体のメンバ %qD のアドレスを取得しようとする試みです

en: assignment of member %qD in read-only object
ja: 読み取り専用オブジェクト内のメンバ %qD への代入です

en: increment of member %qD in read-only object
ja: 読み取り専用オブジェクト内のメンバ %qD のインクリメントです

en: decrement of member %qD in read-only object
ja: 読み取り専用オブジェクト内のメンバ %qD のデクリメントです

en: member %qD in read-only object used as %<asm%> output
ja: 読み取り専用オブジェクト内のメンバ %qD が %<asm%> の出力として使用されています

en: assignment of read-only member %qD
ja: 読み取り専用メンバ %qD への代入です

en: increment of read-only member %qD
ja: 読み取り専用メンバ %qD のインクリメントです

en: decrement of read-only member %qD
ja: 読み取り専用メンバ %qD のデクリメントです

en: read-only member %qD used as %<asm%> output
ja: 読み取り専用メンバ %qD が %<asm%> の出力として使用されています

en: assignment of read-only variable %qD
ja: 読み取り専用変数 %qD への代入です

en: increment of read-only variable %qD
ja: 読み取り専用変数 %qD のインクリメントです

en: decrement of read-only variable %qD
ja: 読み取り専用変数 %qD のデクリメントです

en: read-only variable %qD used as %<asm%> output
ja: 読み取り専用変数 %qD が %<asm%> の出力として使用されています

en: assignment of read-only parameter %qD
ja: 読み取り専用パラメータ %qD への代入です

en: increment of read-only parameter %qD
ja: 読み取り専用パラメータ %qD のインクリメントです

en: decrement of read-only parameter %qD
ja: 読み取り専用パラメータ %qD のデクリメントです

en: read-only parameter %qD use as %<asm%> output
ja: 読み取り専用パラメータ %qD が %<asm%> の出力として使用されています

en: assignment of read-only named return value %qD
ja: 読み取り専用名前付き戻り値 %qD への代入です

en: increment of read-only named return value %qD
ja: 読み取り専用名前付き戻り値 %qD のインクリメントです

en: decrement of read-only named return value %qD
ja: 読み取り専用名前付き戻り値 %qD のデクリメントです

en: read-only named return value %qD used as %<asm%>output
ja: 読み取り専用名前付き戻り値 %qD が %<asm%> の出力として使用されています

en: assignment of function %qD
ja: 関数 %qD への代入です

en: increment of function %qD
ja: 関数 %qD のインクリメントです

en: decrement of function %qD
ja: 関数 %qD のデクリメントです

en: function %qD used as %<asm%> output
ja: 関数 %qD が %<asm%> の出力として使用されています

en: read-only location %qE used as %<asm%> output
ja: 読み取り専用位置 %qE が %<asm%> の出力として使用されています

en: lvalue required as left operand of assignment
ja: 代入の左側の被演算子として左辺値が必要です

en: lvalue required as increment operand
ja: インクリメントの被演算子として左辺値が必要です

en: lvalue required as decrement operand
ja: デクリメントの被演算子として左辺値が必要です

en: lvalue required as unary %<&%> operand
ja: 単項 %<&%> の被演算子として左辺値が必要です

en: lvalue required in asm statement
ja: アセンブラ文内に左辺値が必要です

en: invalid type argument (have %qT)
ja: 無効な型の引数です (%qT 型です)

en: invalid type argument of unary %<*%> (have %qT)
ja: 単項演算子 %<*%> の無効な型の引数です (%qT 型です)

en: invalid type argument of %<->%> (have %qT)
ja: %<->%> の無効な型の引数です (%qT 型です)

en: invalid type argument of implicit conversion (have %qT)
ja: 暗黙的な変換の無効な型の引数です (%qT 型です)

en: size of array is too large
ja: 配列のサイズが大きすぎます

en: array subscript has type %<char%>
ja: 配列の添字が %<char%> 型です

en: suggest parentheses around %<+%> inside %<<<%>
ja: %<<<%> 内にある %<+%> の周りに小括弧を付けることを推奨します

en: suggest parentheses around %<-%> inside %<<<%>
ja: %<<<%> 内にある %<-%> の周りに小括弧を付けることを推奨します

en: suggest parentheses around %<+%> inside %<>>%>
ja: %<>>%> 内にある %<+%> の周りに小括弧を付けることを推奨します

en: suggest parentheses around %<-%> inside %<>>%>
ja: %<>>%> 内にある %<-%> の周りに小括弧を付けることを推奨します

en: suggest parentheses around %<&&%> within %<||%>
ja: %<||%> 内にある %<&&%> の周りに小括弧を付けることを推奨します

en: suggest parentheses around arithmetic in operand of %<|%>
ja: %<|%> の被演算子内にある計算の周りに小括弧を付けることを推奨します

en: suggest parentheses around comparison in operand of %<|%>
ja: %<|%> の被演算子内にある比較の周りに小括弧を付けることを推奨します

en: suggest parentheses around operand of %<!%> or change %<|%> to %<||%> or %<!%> to %<~%>
ja: %<!%> の被演算子の周りに小括弧を付ける、または %<|%> から %<||%> へ変更する、または %<!%> から %<~%> へ変更することを推奨します

en: suggest parentheses around arithmetic in operand of %<^%>
ja: %<^%> の被演算子内にある計算の周りに小括弧を付けることを推奨します

en: suggest parentheses around comparison in operand of %<^%>
ja: %<^%> の被演算子内にある比較の周りに小括弧を付けることを推奨します

en: suggest parentheses around %<+%> in operand of %<&%>
ja: %<&%> の被演算子内にある %<+%> の周りに小括弧を付けることを推奨します

en: suggest parentheses around %<-%> in operand of %<&%>
ja: %<&%> の被演算子内にある %<-%> の周りに小括弧を付けることを推奨します

en: suggest parentheses around comparison in operand of %<&%>
ja: %<&%> の被演算子内にある比較の周りに小括弧を付けることを推奨します

en: suggest parentheses around operand of %<!%> or change %<&%> to %<&&%> or %<!%> to %<~%>
ja: %<!%> の被演算子の周りに小括弧を付ける、または %<&%> から %<&&%> へ変更する、または %<!%> から %<~%> へ変更することを推奨します

en: suggest parentheses around comparison in operand of %<==%>
ja: %<==%> の被演算子内にある比較の周りに小括弧を付けることを推奨します

en: suggest parentheses around comparison in operand of %<!=%>
ja: %<!=%> の被演算子内にある比較の周りに小括弧を付けることを推奨します

en: comparisons like %<X<=Y<=Z%> do not have their mathematical meaning
ja: %<X<=Y<=Z%> のような比較は数学と同じような意味にはなりません

en: label %q+D defined but not used
ja: ラベル %q+D が定義されていますが使用されていません

en: label %q+D declared but not defined
ja: ラベル %q+D が宣言されましたが定義されていません

en: division by zero
ja: ゼロ除算が発生しました

en: comparison between types %qT and %qT
ja: 型 %qT と %qT の間での比較です

en: comparison between signed and unsigned integer expressions
ja: 符合付きと符合無しの整数式の間での比較です

en: comparison of promoted ~unsigned with constant
ja: ~で反転された格上げ符合無し型と定数との比較です

en: comparison of promoted ~unsigned with unsigned
ja: ~で反転された符合無し型と符合無し型との比較です

en: format string has invalid operand number
ja: 書式文字列が無効な被演算子数を持っています

en: function does not return string type
ja: 関数が文字列型を返しません

en: format string argument is not a string type
ja: 書式文字列引数が文字列型ではありません

en: found a %<%s%> reference but the format argument should be a string
ja: %<%s%> 参照が見つかりましたが、書式引数は文字列であるべきです

en: found a %qT but the format argument should be a string
ja: %qT 型が見つかりましたが書式引数は文字列であるべきです

en: format argument should be a %<%s%> reference but a string was found
ja: 書式引数は %<%s%> への参照であるべきですが、文字列が見つかりました

en: format argument should be a %<%s%> reference
ja: 書式引数は %<%s%> への参照であるべきです

en: unrecognized format specifier
ja: 認識できない書式指定です

en: %qE is an unrecognized format function type
ja: %qE は認識できない書式関数型です

en: %<...%> has invalid operand number
ja: %<...%> に無効な被演算子数があります

en: function might be possible candidate for %qs format attribute
ja: 関数が %qs 書式属性の候補である可能性があります

en: missing $ operand number in format
ja: 書式内に $ の被演算子番号がありません

en: %s does not support %%n$ operand number formats
ja: %s は %%n$ 被演算子番号書式をサポートしません

en: operand number out of range in format
ja: 被演算子番号が書式の範囲外です

en: format argument %d used more than once in %s format
ja: %d 番目の書式引数が %s 書式内で二回以上使用されています

en: $ operand number used after format without operand number
ja: $ 被演算子番号が被演算子番号が無い書式の後に使用されています

en: format argument %d unused before used argument %d in $-style format
ja: $-スタイル書式内の %d 番目の引数が、後にある %d 番目の引数が使用されたにも関わらず使用されていません

en: format not a string literal, format string not checked
ja: 書式が文字列リテラルではありません。書式文字列は検査されません

en: format not a string literal and no format arguments
ja: 書式が文字列リテラルでは無く、かつ書式引数ではありません

en: format not a string literal, argument types not checked
ja: 書式が文字列リテラルではありません。引数の型は検査されません

en: too many arguments for format
ja: 書式への引数が多すぎます

en: unused arguments in $-style format
ja: $-スタイルの書式で未使用の引数があります

en: zero-length %s format string
ja: 長さが 0 の %s 書式文字列です

en: format is a wide character string
ja: 書式がワイド文字列です

en: unterminated format string
ja: 終端されていない書式文字列です

en: spurious trailing %<%%%> in format
ja: 書式内に誤った %<%%%> が最後にあります

en: repeated %s in format
ja: 書式内に %s の繰り返しがあります

en: missing fill character at end of strfmon format
ja: strfmon 書式の最後に詰め文字がありません

en: zero width in %s format
ja: %s 書式の幅が 0 です

en: empty left precision in %s format
ja: %s 書式の左精度が空です

en: empty precision in %s format
ja: %s 書式の精度が空です

en: %s does not support the %qs %s length modifier
ja: %s は %qs %s 長さ修飾子をサポートしません

en: conversion lacks type at end of format
ja: 書式の最後に型変換がありません

en: unknown conversion type character %qc in format
ja: 書式内に不明な型変換文字 %qc があります

en: unknown conversion type character 0x%x in format
ja: 書式内に不明な型変換文字 0x%x があります

en: %s does not support the %<%%%c%> %s format
ja: %s は %<%%%c%> %s 書式をサポートしません

en: %s used with %<%%%c%> %s format
ja: %s が %<%%%c%> %s 書式と併せて使用されています

en: %s does not support %s
ja: %s は %s をサポートしません

en: %s does not support %s with the %<%%%c%> %s format
ja: %s は %s と %<%%%c%> %s 書式を併せて使用することをサポートしません

en: %s ignored with %s and %<%%%c%> %s format
ja: %s は %s と %<%%%c%> %s 書式を併せて使用しているため無視されます

en: %s ignored with %s in %s format
ja: %s は %s を %s 書式で使用しているため無視されます

en: use of %s and %s together with %<%%%c%> %s format
ja: %s と %s を %<%%%c%> %s 書式で一緒に使用しています

en: use of %s and %s together in %s format
ja: %s と %s を %s 書式で一緒に使用しています

en: %<%%%c%> yields only last 2 digits of year in some locales
ja: %<%%%c%> はいくつかのロケールでは年の下二桁のみを表します

en: %<%%%c%> yields only last 2 digits of year
ja: %<%%%c%> は年の下二桁のみを表します

note: The end of the format string was reached.
en: no closing %<]%> for %<%%[%> format
ja: %<%%[%> 書式用の閉じる %<]%> がありません

en: use of %qs length modifier with %qc type character
ja: %qs 長さ修飾子を %qc 型変換文字で使用しています

en: %s does not support the %<%%%s%c%> %s format
ja: %s は %<%%%s%c%> %s 書式をサポートしません

en: operand number specified with suppressed assignment
ja: 被演算子番号が代入の抑制と共に使われています

en: operand number specified for format taking no argument
ja: 被演算子番号が引数を取らない書式で指定さています

en: embedded %<\0%> in format
ja: 書式内に %<\0%> が組み込まれています

en: writing through null pointer (argument %d)
ja: NULL ポインタを通して書き込んでいます (第 %d 引数)

en: reading through null pointer (argument %d)
ja: NULL ポインタを通して読み込んでいます (第 %d 引数)

en: writing into constant object (argument %d)
ja: 定数オブジェクトに書き込んでいます (第 %d 引数)

en: extra type qualifiers in format argument (argument %d)
ja: 書式引数内に余分な型修飾子があります (第 %d 引数)

en: %s %<%s%.*s%> expects argument of type %<%s%s%>, but argument %d has type %qT
ja: %s %<%s%.*s%> は引数の型が %<%s%s%> であると予期されますが、第 %d 引数の型は %qT です

en: %s %<%s%.*s%> expects a matching %<%s%s%> argument
ja: %s %<%s%.*s%> は対応した %<%s%s%> 引数が予期されます

en: %s %<%s%.*s%> expects argument of type %<%T%s%>, but argument %d has type %qT
ja: %s %<%s%.*s%> は引数の型が %<%T%s%> であると予期されますが、第 %d 引数の型は %qT です

en: %s %<%s%.*s%> expects a matching %<%T%s%> argument
ja: %s %<%s%.*s%> は対応した %<%T%s%> 引数が予期されます

en: %<__gcc_host_wide_int__%> is not defined as a type
ja: %<__gcc_host_wide_int__%> が型として定義されていません

en: %<__gcc_host_wide_int__%> is not defined as %<long%> or %<long long%>
ja: %<__gcc_host_wide_int__%> が %<long%> または %<long long%> として定義されていません

en: %<locus%> is not defined as a type
ja: %<locus%> が型として定義されていません

en: %<location_t%> is not defined as a type
ja: %<location_t%> が型として定義されていません

en: %<tree%> is not defined as a type
ja: %<tree%> が型として定義されていません

en: %<tree%> is not defined as a pointer type
ja: %<tree%> がポインタ型として定義されていません

en: args to be formatted is not %<...%>
ja: 書式解釈される引数が %<...%> ではありません

en: strftime formats cannot format arguments
ja: strftime 書式は引数を書式解釈できません

en: badly nested C headers from preprocessor
ja: 前処理から間違って入れ子になっている C ヘッダです

en: ignoring #pragma %s %s
ja: #pragma %s %s を無視します

note: ... or not.
en: stray %<@%> in program
ja: プログラム内に逸脱した %<@%> があります

en: stray %qs in program
ja: プログラム内に逸脱した %qs があります

en: missing terminating %c character
ja: 終端の %c 文字がありません

en: stray %qc in program
ja: プログラム内に逸脱した %qc があります

en: stray %<\%o%> in program
ja: プログラム内に逸脱した %<\%o%> があります

en: this decimal constant is unsigned only in ISO C90
ja: この十進定数は ISO C90 内でのみ符号無しです

en: this decimal constant would be unsigned in ISO C90
ja: この十進定数は ISO C90 ではおそらく符号無しです

en: integer constant is too large for %<unsigned long%> type
ja: 整数定数が %<unsigned long%> 型に対して大きすぎます

en: unsuffixed float constant
ja: 接尾辞がない浮動小数定数です

en: unsupported non-standard suffix on floating constant
ja: 浮動小数定数に関するサポートされていない非標準の接尾辞です

en: non-standard suffix on floating constant
ja: 浮動小数定数に関する非標準の接尾辞です

en: floating constant exceeds range of %qT
ja: 浮動小数定数が %qT の範囲を超えています

en: floating constant truncated to zero
ja: 浮動小数定数が 0 に切り詰められました

en: repeated %<@%> before Objective-C string
ja: Objective-C 文字列の前に連続した %<@%> があります

en: unsupported non-standard concatenation of string literals
ja: サポートされていない非標準の文字列リテラルの連結です

en: traditional C rejects string constant concatenation
ja: 伝統的な C では文字列定数の連結を拒否します

en: %qE is not initialized
ja: %qE は初期化されていません

en: missing increment expression
ja: インクリメント式がありません

en: invalid increment expression
ja: 無効なインクリメント式です

en: -I- specified twice
ja: -I- が二回指定されました

en: obsolete option -I- used, please use -iquote instead
ja: 廃止あれたオプション -I- が使用されています。代わりに -iquote を使用してください

en: -Werror=normalized=: set -Wnormalized=nfc
ja: -Werror=normalized=: -Wnormalized=nfc を設定します

en: argument %qs to %<-Wnormalized%> not recognized
ja: %<-Wnormalized%> への引数 %qs が認識できません

en: output filename specified twice
ja: 出力ファイル名が二回指定されています

en: -fno-gnu89-inline is only supported in GNU99 or C99 mode
ja: -fno-gnu89-inline は GNU99 または C99 モードでのみサポートされます

en: -Wformat-y2k ignored without -Wformat
ja: -Wformat-y2k は無視されました (-Wformat がありません)

en: -Wformat-extra-args ignored without -Wformat
ja: -Wformat-extra-args は無視されました (-Wformat がありません)

en: -Wformat-zero-length ignored without -Wformat
ja: -Wformat-zero-length は無視されました (-Wformat がありません)

en: -Wformat-nonliteral ignored without -Wformat
ja: -Wformat-nonliteral は無視されました (-Wformat がありません)

en: -Wformat-contains-nul ignored without -Wformat
ja: -Wformat-contains-nul は無視されました (-Wformat がありません)

en: -Wformat-security ignored without -Wformat
ja: -Wformat-security は無視されました (-Wformat がありません)

en: opening output file %s: %m
ja: 出力ファイル %s を開いています: %m

en: too many filenames given.  Type %s --help for usage
ja: 与えられたファイル名が多すぎます。使用法に関しては %s --help を参照してください

en: opening dependency file %s: %m
ja: 依存関係ファイル %s を開いています: %m

en: closing dependency file %s: %m
ja: 依存関係ファイル %s を開いています: %m

en: when writing output to %s: %m
ja: 出力を %s へ書き込み中です: %m

en: to generate dependencies you must specify either -M or -MM
ja: 依存関係を生成するためには -M または -MM のいずれかを指定しなければいけません

en: -MG may only be used with -M or -MM
ja: -MG は -M または -MM と併せてのみ使用できます

en: -fdirectives-only is incompatible with -Wunused_macros
ja: -fdirectives-only は -Wunused_macros と併用できません

en: -fdirectives-only is incompatible with -traditional
ja: -fdirectives-only は -traditional と併用できません

en: too late for # directive to set debug directory
ja: デバッグディレクトリを設定する # 指示が遅すぎます

en: can%'t create precompiled header %s: %m
ja: 前処理済ヘッダ %s を作成できません: %m

en: can%'t write to %s: %m
ja: %s へ書き込めません: %m

en: %qs is not a valid output file
ja: %qs は有効な出力ファイルではありません

en: can%'t write %s: %m
ja: %s へ書き込めません: %m

en: can%'t seek in %s: %m
ja: %s 内で探査 (seek) できません: %m

en: can%'t read %s: %m
ja: %s を読み込めません: %m

en: pch_preprocess pragma should only be used with -fpreprocessed
ja: pch_preprocess pragma は -fpreprocessed と併せてのみ使用するべきです

en: use #include instead
ja: 代わりに #include を使用してください

en: %s: couldn%'t open PCH file: %m
ja: %s: PCH ファイルを開けませんでした: %m

en: use -Winvalid-pch for more information
ja: 詳細については -Winvalid-pch を使用してください

en: %s: PCH file was invalid
ja: %s: PCH ファイルが無効です

en: #pragma pack (pop) encountered without matching #pragma pack (push)
ja: #pragma pack (pop) で対応する #pragma pack (push) が無いものに遭遇しました

en: #pragma pack(pop, %E) encountered without matching #pragma pack(push, %E)
ja: #pragma pack(pop, %E) で対応する #pragma pack(push, %E) が無いものに遭遇しました

en: missing %<(%> after %<#pragma pack%> - ignored
ja: %<#pragma pack%> の後に %<(%> がありません - 無視されました

en: invalid constant in %<#pragma pack%> - ignored
ja: %<#pragma pack%> 内で無効な定数です - 無視されました

en: malformed %<#pragma pack%> - ignored
ja: 間違った形式の %<#pragma pack%> です - 無視されました

en: malformed %<#pragma pack(push[, id][, <n>])%> - ignored
ja: 間違った形式の %<#pragma pack(push[, id][, <n>])%> です - 無視されました

en: malformed %<#pragma pack(pop[, id])%> - ignored
ja: 間違った形式の %<#pragma pack(pop[, id])%> です - 無視されました

en: unknown action %qE for %<#pragma pack%> - ignored
ja: 不明なアクション %qE (%<#pragma pack%> 用) です - 無視されました

en: junk at end of %<#pragma pack%>
ja: %<#pragma pack%> の末尾にゴミがあります

en: #pragma pack has no effect with -fpack-struct - ignored
ja: #pragma pack は -fpack-struct と併せて使用しても効果がありません - 無視されました

en: alignment must be a small power of two, not %d
ja: 整列は %d ではなく、小さな二の累乗の数でなければいけません

en: malformed #pragma weak, ignored
ja: 間違った形式の #pragma weak です。無視されました

en: junk at end of %<#pragma weak%>
ja: %<#pragma weak%> の末尾にゴミがあります

en: malformed #pragma redefine_extname, ignored
ja: 間違った形式の #pragma redefine_extname です。無視されました

en: junk at end of %<#pragma redefine_extname%>
ja: %<#pragma redefine_extname%> の末尾にゴミがあります

en: #pragma redefine_extname ignored due to conflict with previous rename
ja: #pragma redefine_extname は前の名前変更と競合するため無視されました

en: #pragma redefine_extname ignored due to conflict with previous #pragma redefine_extname
ja: #pragma redefine_extname は前の #pragma redefine_extname と競合するため無視されました

en: malformed #pragma extern_prefix, ignored
ja: 間違った形式の #pragma extern_prefix です。無視されました

en: junk at end of %<#pragma extern_prefix%>
ja: %<#pragma extern_prefix%> の末尾にゴミがあります

en: #pragma extern_prefix not supported on this target
ja: #pragma extern_prefix はこのターゲットではサポートされていません

en: asm declaration ignored due to conflict with previous rename
ja: アセンブラ宣言は前の名前変更と競合するため無視されました

en: #pragma redefine_extname ignored due to conflict with __asm__ declaration
ja: #pragma redefine_extname は __asm__ 宣言と競合するため無視されました

en: #pragma GCC visibility push() must specify default, internal, hidden or protected
ja: #pragma GCC visibility push() は default、internal、hidden または protected を指定しなければいけません

en: #pragma GCC visibility must be followed by push or pop
ja: #pragma GCC visibility には push または pop を続けなければいけません

en: no matching push for %<#pragma GCC visibility pop%>
ja: %<#pragma GCC visibility pop%> に対応する push がありません

en: missing %<(%> after %<#pragma GCC visibility push%> - ignored
ja: %<#pragma GCC visibility push%> の後に %<(%> がありません - 無視されました

en: malformed #pragma GCC visibility push
ja: 誤った形式の #pragma GCC visibility push です

en: junk at end of %<#pragma GCC visibility%>
ja: %<#pragma GCC visibility%> の末尾にゴミがあります

en: missing [error|warning|ignored] after %<#pragma GCC diagnostic%>
ja: %<#pragma GCC diagnostic%> の後に [error|warning|ignored] がありません

en: expected [error|warning|ignored|push|pop] after %<#pragma GCC diagnostic%>
ja: %<#pragma GCC diagnostic%> の後に [error|warning|ignored|push|pop] が予期されます

en: missing option after %<#pragma GCC diagnostic%> kind
ja: %<#pragma GCC diagnostic%> 類の後にオプションがありません

en: unknown option after %<#pragma GCC diagnostic%> kind
ja: %<#pragma GCC diagnostic%> の後に不明なオプションです

en: #pragma GCC option is not allowed inside functions
ja: #pragma GCC option は関数内では許可されていません

en: %<#pragma GCC option%> is not a string
ja: %<#pragma GCC option%> が文字列ではありません

en: %<#pragma GCC target (string [,string]...)%> does not have a final %<)%>
ja: %<#pragma GCC target (string [,string]...)%> に最後の %<)%> がありません

en: #pragma GCC target string... is badly formed
ja: #pragma GCC target string... の形式に間違いがあります

en: #pragma GCC optimize is not allowed inside functions
ja: #pragma GCC optimize は関数内では許可されていません

en: %<#pragma GCC optimize%> is not a string or number
ja: %<#pragma GCC optimize%> が文字列または番号ではありません

en: %<#pragma GCC optimize (string [,string]...)%> does not have a final %<)%>
ja: %<#pragma GCC optimize (string [,string]...)%> に最後の %<)%> がありません

en: #pragma GCC optimize string... is badly formed
ja: #pragma GCC optimize string... の形式に間違いがあります

en: junk at end of %<#pragma push_options%>
ja: %<#pragma push_options%> の末尾にゴミがあります

en: junk at end of %<#pragma pop_options%>
ja: %<#pragma pop_options%> の末尾にゴミがあります

en: %<#pragma GCC pop_options%> without a corresponding %<#pragma GCC push_options%>
ja: %<#pragma GCC pop_options%> に対応した %<#pragma GCC push_options%> がありません

en: junk at end of %<#pragma reset_options%>
ja: %<#pragma reset_options%> の末尾にゴミがあります

en: expected a string after %<#pragma message%>
ja: %<#pragma message%> の後に文字列が予期されます

en: malformed %<#pragma message%>, ignored
ja: 間違った形式の %<#pragma message%> です。無視されました

en: junk at end of %<#pragma message%>
ja: %<#pragma message%> の末尾にゴミがあります

en: malformed %<#pragma %s%>, ignored
ja: 間違った形式の %<#pragma %s%> です。無視されました

en: junk at end of %<#pragma %s%>
ja: %<#pragma %s%> の末尾にゴミがあります

en: %<#pragma STDC FLOAT_CONST_DECIMAL64%> is not supported for C++
ja: %<#pragma STDC FLOAT_CONST_DECIMAL64%> は C++ 用にはサポートされていません

en: %<#pragma STDC FLOAT_CONST_DECIMAL64%> is not supported on this target
ja: %<#pragma STDC FLOAT_CONST_DECIMAL64%> はこのターゲットではサポートされていません

en: ISO C does not support %<#pragma STDC FLOAT_CONST_DECIMAL64%>
ja: ISO C は %<#pragma STDC FLOAT_CONST_DECIMAL64%> をサポートしません

en: wrong type argument to %s
ja: %s への間違った型の引数です

en: too many #pragma options align=reset
ja: #pragma options align=reset が多すぎます

en: malformed '#pragma options', ignoring
ja: 間違った形式の '#pragma options' です。無視されました

en: junk at end of '#pragma options'
ja: '#pragma options' の末尾にゴミがあります

en: malformed '#pragma options align={mac68k|power|reset}', ignoring
ja: 間違った形式の '#pragma options align={mac68k|power|reset}' です。無視されました

en: missing '(' after '#pragma unused', ignoring
ja: '#pragma unused' の後に '(' がありません。無視されました

en: missing ')' after '#pragma unused', ignoring
ja: '#pragma unused' の後に ')' がありません。無視されました

en: junk at end of '#pragma unused'
ja: '#pragma unused' の末尾にゴミがあります

en: malformed '#pragma ms_struct', ignoring
ja: 間違った形式の '#pragma ms_struct' です。無視されました

en: malformed '#pragma ms_struct {on|off|reset}', ignoring
ja: 間違った形式の '#pragma ms_struct {on|off|reset}' です。無視されました

en: junk at end of '#pragma ms_struct'
ja: '#pragma ms_struct' の末尾にゴミがあります

en: unknown value %qs of -mmacosx-version-min
ja: -mmacosx-version-min の不明な値 %qs です

en: sysctl for kern.osversion failed: %m
ja: kern.osversion の sysctl に失敗しました: %m

en: couldn%'t understand kern.osversion %q.*s
ja: kern.osversion %q.*s を解釈できません

en: failed to open temporary file %s for LTO output
ja: LTO 出力用一時ファイル %s を開くのに失敗しました

en: %qE 2.95 vtable-compatibility attribute applies only when compiling a kext
ja: %qE 2.95 vtable-compatibility 属性は kext をコンパイルするときのみ適用されます

en: %qE 2.95 vtable-compatibility attribute applies only to C++ classes
ja: %qE 2.95 vtable-compatibility 属性は C++ クラスへのみ適用されます

en: internal and protected visibility attributes not supported in this configuration; ignored
ja: 現在の設定では internal および protected visibility 属性はサポートされません。無視されました

en: failed to open temporary file %s with LTO output
ja: LTO 出力の一時ファイル %s を開くのに失敗しました

en: -mdynamic-no-pic overrides -fpic or -fPIC
ja: -mdynamic-no-pic は -fpic または -fPIC を上書きします

en: built-in function %qD requires the %<-mconstant-cfstrings%> flag
ja: 組み込み関数 %qD は %<-mconstant-cfstrings%> フラグを要求します

en: built-in function %qD takes one argument only
ja: 組み込み関数 %qD は単一の引数をとります

en: CFString literal is missing
ja: CFString リテラルがありません

en: CFString literal expression is not a string constant
ja: CFString リテラル式が文字列定数ではありません

en: %s in CFString literal
ja: CFString リテラル内に %s があります

en: malformed %<#pragma align%>, ignoring
ja: 間違った形式の %<#pragma align%> です。無視しています

en: invalid alignment for %<#pragma align%>, ignoring
ja: %<#pragma align%> への無効な引数です。無視しています

en: %<#pragma align%> must appear before the declaration of %D, ignoring
ja: %<#pragma align%> は %D の前に現れなければいけません。無視しています

en: malformed %<#pragma align%>
ja: 間違った形式の %<#pragma align%> です

en: junk at end of %<#pragma align%>
ja: %<#pragma align%> の末尾にゴミがあります

en: malformed %<#pragma init%>, ignoring
ja: 間違った形式の %<#pragma init%> です。無視しています

en: malformed %<#pragma init%>
ja: 間違った形式の %<#pragma init%> です

en: junk at end of %<#pragma init%>
ja: %<#pragma init%> の末尾にゴミがあります

en: malformed %<#pragma fini%>, ignoring
ja: 間違った形式の %<#pragma fini%> です。無視しています

en: malformed %<#pragma fini%>
ja: 間違った形式の %<#pragma fini%> です

en: junk at end of %<#pragma fini%>
ja: %<#pragma fini%> の末尾にゴミがあります

en: ignoring %<#pragma align%> for explicitly aligned %q+D
ja: 明示的に整列されている %q+D 用の %<#pragma align%> を無視しています

en: PIC is only supported for RTPs
ja: PIC は RTP 用にのみサポートされています

note: Mach-O supports 'weak imports', and 'weak definitions' in coalesced sections.  machopic_select_section ensures that weak variables go in coalesced sections.  Weak aliases (or any other kind of aliases) are not supported.  Weak symbols that aren't visible outside the .s file are not supported.
en: alias definitions not supported in Mach-O; ignored
ja: 別名定義は Mach-O ではサポートされていません。無視されました

note: No profiling.
en: profiler support for VxWorks
ja: VxWorks 用のプロファイルサポート

en: bad value %qs for -mtls-size switch
ja: -mtls-size スイッチ用の間違った値 %qs です

en: -f%s ignored for Unicos/Mk (not supported)
ja: Unicos/Mk 用としては -f%s は無視されました (サポートされていません)

en: -mieee not supported on Unicos/Mk
ja: -mieee は Unicos/Mk 上ではサポートされていません

en: -mieee-with-inexact not supported on Unicos/Mk
ja: -mieee-with-inexact は Unicos/Mk 上ではサポートされていません

en: bad value %qs for -mtrap-precision switch
ja: -mtrap-precision スイッチ用の間違った値 %qs です

en: bad value %qs for -mfp-rounding-mode switch
ja: -mfp-rounding-mode スイッチ用の間違った値 %qs です

en: bad value %qs for -mfp-trap-mode switch
ja: -mfp-trap-mode スイッチ用の間違った値 %qs です

en: bad value %qs for -mcpu switch
ja: -mcpu スイッチ用の間違った値 %qs です

en: bad value %qs for -mtune switch
ja: -mtune スイッチ用の間違った値 %qs です

en: trap mode not supported on Unicos/Mk
ja: Unicos/Mk 上ではトラップモードはサポートされていません

en: fp software completion requires -mtrap-precision=i
ja: 浮動小数点ソフトウェア補完には -mtrap-precision=i が必要です

en: rounding mode not supported for VAX floats
ja: VAX 浮動小数では丸めモードはサポートされていません

en: trap mode not supported for VAX floats
ja: VAX 浮動小数ではトラップモードはサポートされていません

en: 128-bit long double not supported for VAX floats
ja: 128 ビット long double は VAX 浮動小数用にはサポートされていません

en: L%d cache latency unknown for %s
ja: L%d キャッシュレイテンシは %s にとって不明です

en: bad value %qs for -mmemory-latency
ja: -mmemory-latency 用の間違った値 %qs です

en: bad builtin fcode
ja: 間違った組み込み fcode です

en: argument of %qE attribute is not a string constant
ja: %qE 属性の引数が文字列定数ではありません

en: argument of %qE attribute is not "ilink1" or "ilink2"
ja: %qE 属性の引数が "ilink1" または "ilink2" ではありません

en: bad value (%s) for %s switch
ja: 間違った値 (%s) が %s スイッチ用に指定されています

en: switch -mcpu=%s conflicts with -march=%s switch
ja: -mcpu=%s スイッチが -march=%s スイッチと競合しています

en: invalid __fp16 format option: -mfp16-format=%s
ja: 無効な __fp16 書式オプションです: -mfp16-format=%s

en: invalid ABI option: -mabi=%s
ja: 無効な ABI オプションです: -mabi=%s

en: target CPU does not support ARM mode
ja: ターゲット CPU は ARM モードをサポートしていません

en: target CPU does not support interworking
ja: ターゲット CPU は ARM/Thumb 相互利用をサポートしていません

en: target CPU does not support THUMB instructions
ja: ターゲット CPU は Thumb 命令をサポートしていません

en: enabling backtrace support is only meaningful when compiling for the Thumb
ja: バックトレースサポートの有効化は Thumb 用にコンパイルしたときのみ意味があります

en: enabling callee interworking support is only meaningful when compiling for the Thumb
ja: 呼び出し先 ARM/Thumb 相互利用有効化は Thumb 用にコンパイルしたときのみ意味があります

en: -mapcs-stack-check incompatible with -mno-apcs-frame
ja: -mapcs-stack-check と -mno-apcs-frame は併用できません

en: -fpic and -mapcs-reent are incompatible
ja: -fpic と -mapcs-reent は併用できません

en: APCS reentrant code not supported.  Ignored
ja: APCS 再入可能コードはサポートされていません。無視されました

en: -g with -mno-apcs-frame may not give sensible debugging
ja: -g に -mno-apcs-frame をつけると、きめ細かなデバッグはできないでしょう

en: iwmmxt requires an AAPCS compatible ABI for proper operation
ja: iwmmxt は適切な操作用に AAPCS 互換 ABI を必要とします

en: iwmmxt abi requires an iwmmxt capable cpu
ja: iwmmxt ABI は iwmmxt 機能がある CPU を必要とします

en: invalid floating point emulation option: -mfpe=%s
ja: 無効な浮動小数点エミュレーションオプションです: -mfpe=%s

en: invalid floating point option: -mfpu=%s
ja: 無効な浮動小数点オプションです: -mfpu=%s

en: invalid floating point abi: -mfloat-abi=%s
ja: 無効な浮動小数点 ABI です: -mfloat-abi=%s

en: FPA is unsupported in the AAPCS
ja: FPA は AAPCS 内ではサポートされていません

en: AAPCS does not support -mcaller-super-interworking
ja: AAPCS は -mcaller-super-interworking をサポートしません

en: AAPCS does not support -mcallee-super-interworking
ja: AAPCS は -mcallee-super-interworking をサポートしません

en: iWMMXt and hardware floating point
ja: iWMMXt およびハードウェア浮動小数点

en: __fp16 and no ldrh
ja: __fp16 かつ ldrh 無し

en: -mfloat-abi=hard and VFP
ja: -mfloat-abi=hard および VFP

en: invalid thread pointer option: -mtp=%s
ja: 無効なスレッドポインタオプションです: -mtp=%s

en: can not use -mtp=cp15 with 16-bit Thumb
ja: -mtp=cp15 を 16 ビット Thumb で使用できません

en: structure size boundary can only be set to %s
ja: 構造体サイズ境界は %s にのみ設定できます

en: RTP PIC is incompatible with Thumb
ja: RTP PIC は Thumb では使用できません

en: RTP PIC is incompatible with -msingle-pic-base
ja: RTP PIC は -msingle-pic-base と併用できません

en: -mpic-register= is useless without -fpic
ja: -mpic-register= は -fpic をつけないと役に立ちません

en: unable to use '%s' for PIC register
ja: PIC レジスタ用に '%s' を使用できません

en: -freorder-blocks-and-partition not supported on this architecture
ja: -freorder-blocks-and-partition はこのアーキテクチャ上ではサポートされていません

en: Thumb-1 hard-float VFP ABI
ja: Thumb-1 ハードウェア浮動小数 VFP ABI

en: %qE attribute only applies to functions
ja: %qE 属性は関数へのみ適用されます

en: unable to compute real location of stacked parameter
ja: スタックに積まれた仮引数の実際の位置を計算できません

en: argument must be a constant
ja: 引数は定数でなければいけません

note: @@@ better error message
en: selector must be an immediate
ja: セレクタは即値でなければなりません

note: @@@ better error message
en: mask must be an immediate
ja: マスクは即値でなければなりません

en: no low registers available for popping high registers
ja: 高位レジスタを pop する為に使用できる低位レジスタがありません

en: interrupt Service Routines cannot be coded in Thumb mode
ja: 割り込みサービスルーチンを Thumb モードでコード化することはできません

en: the mangling of %<va_list%> has changed in GCC 4.4
ja: %<va_list%> の名前符号化 (mangle) 方法は GCC 4.4 で変更されました

en: initialized variable %q+D is marked dllimport
ja: 初期化された変数 %q+D は dllimport とマークされています

en: static variable %q+D is marked dllimport
ja: 静的変数 %q+D が dllimport とマークされています

en: 'builtin_return_address' contains only 2 bytes of address
ja: 'builtin_return_address' がアドレスの 2 バイトのみ含んでいます

en: pointer offset from symbol maybe incorrect
ja: シンボルからのポインタオフセットが間違っているようです

en: accessing data memory with program memory address
ja: プログラムメモリアドレスとしてデータメモリをアクセスしています

en: accessing program  memory with data memory address
ja: データメモリアドレスとしてプログラムメモリをアクセスしています

en: %qs appears to be a misspelled interrupt handler
ja: %qs は綴りが間違った割り込みハンドラのように見えます

en: %qs appears to be a misspelled signal handler
ja: %qs は綴りが間違ったシグナルハンドラのように見えます

en: only initialized variables can be placed into program memory area
ja: 初期化された変数のみプログラムメモリ領域内に配置できます

en: only uninitialized variables can be placed in the .noinit section
ja: 初期化されていない変数のみ .noinit セクション内に配置できます

en: MCU %qs supported for assembler only
ja: MCU %qs はアセンブラのみ用にサポートされています

en: -mshared-library-id=%s is not between 0 and %d
ja: -mshared-library-id=%s が 0 から %d の間ではありません

en: -mcpu=%s is not valid
ja: -mcpu=%s が無効です

en: -mshared-library-id= specified without -mid-shared-library
ja: -mshared-library-id= が -mid-shared-library 無しで指定されました

en: can%'t use multiple stack checking methods together
ja: 複数のスタック検査方法は併用できません

en: cannot specify both -msep-data and -mid-shared-library
ja: -msep-data と -mid-shared-library は併用できません

en: -mmulticore can only be used with BF561
ja: -mmulticore は BF561 でのみ使用できます

en: -mcorea should be used with -mmulticore
ja: -mcorea は -mmulticore と併せて使用するべきです

en: -mcoreb should be used with -mmulticore
ja: -mcoreb は -mmulticore と併せて使用するべきです

en: -mcorea and -mcoreb can%'t be used together
ja: -mcorea と -mcoreb は併用できません

en: multiple function type attributes specified
ja: 複数の関数型属性が指定されています

en: can%'t apply both longcall and shortcall attributes to the same function
ja: 同一の関数に longcall と shortcall 属性を両方適用することは出来ません

en: %qE attribute only applies to variables
ja: %qE は変数にのみ適用できます

en: %qE attribute cannot be specified for local variables
ja: %qE 属性は局所変数用には指定できません

en: invalid use of ':' modifier
ja: ':' 修飾子の無効な使用方法です

en: internal error: bad register: %d
ja: 内部エラー: 間違ったレジスタです: %d

en: unknown cc_attr value
ja: 不明な cc_attr 値です

note: If we get here, the caller got its initial tests wrong.
en: internal error: cris_side_effect_mode_ok with bad operands
ja: 内部エラー: 間違った被演算子を持つ cris_side_effect_mode_ok です

en: -max-stackframe=%d is not usable, not between 0 and %d
ja: -max-stackframe=%d が使用できません。 0 と %d の間ではありません

en: unknown CRIS version specification in -march= or -mcpu= : %s
ja: -march= または -mcpu= 内で不明な CRIS バージョン指定があります: %s

en: unknown CRIS cpu version specification in -mtune= : %s
ja: -mtune= 内に不明な CRIS CPU バージョン指定があります: %s

en: -fPIC and -fpic are not supported in this configuration
ja: -fPIC および -fpic はこの設定ではサポートされていません

en: stackframe too big: %d bytes
ja: スタックフレームが大きすぎます: %d バイト

en: expand_binop failed in movsi got
ja: movsi got 内で expand_binop に失敗しました

en: emitting PIC operand, but PIC register isn%'t set up
ja: PIC 被演算子を発行していますが、 PIC レジスタが設定されていません

note: Node: Caller Saves (no definitions) Node: Function entry See cris.c for TARGET_ASM_FUNCTION_PROLOGUE and TARGET_ASM_FUNCTION_EPILOGUE. Node: Profiling
en: no FUNCTION_PROFILER for CRIS
ja: CRIS 用の FUNCTION_PROFILER がありません

en: profiler support for CRX
ja: CRX 用のプロファイルサポート

en: invalid IACC argument
ja: 無効な IACC 引数です

en: %qs expects a constant argument
ja: %qs には定数引数が予期されます

en: constant argument out of range for %qs
ja: %qs 用の定数引数が範囲外です

en: media functions are not available unless -mmedia is used
ja: メディア関数は -mmedia が使用されない限り利用できません

en: this media function is only available on the fr500
ja: このメディア関数は fr500 上でのみ利用できます

en: this media function is only available on the fr400 and fr550
ja: このメディア関数は fr400 と fr550 上でのみ利用できます

en: this builtin function is only available on the fr405 and fr450
ja: この組み込み関数は fr405 と fr450 上でのみ利用できます

en: this builtin function is only available on the fr500 and fr550
ja: この組み込み関数は fr500 と fr550 上でのみ利用できます

en: this builtin function is only available on the fr450
ja: この組み込み関数は fr450 上でのみ利用できます

en: -ms2600 is used without -ms
ja: -ms2600 が -ms 無しで使用されています

en: -mn is used without -mh or -ms
ja: -mn が -mh または -ms 無しで使用されています

en: can%'t extend PCH file: %m
ja: PCH ファイルを拡張できません: %m

en: can%'t set position in PCH file: %m
ja: PCH ファイル内で位置を設定できません: %m

en: %stune=x86-64%s is deprecated; use %stune=k8%s or %stune=generic%s instead as appropriate
ja: %stune=x86-64%s は廃止されました。代わりに %stune=k8%s または %stune=generic%s の適切な方を使用してください

en: code model %s does not support PIC mode
ja: コードモデル %s は PIC モードをサポートしません

en: code model %qs not supported in the %s bit mode
ja: コードモデル %qs は %s ビットモード内ではサポートされません

en: %i-bit mode not compiled in
ja: %i ビットモードが使用できるようにコンパイルされていません

en: CPU you selected does not support x86-64 instruction set
ja: 選択した CPU は x86-64 命令セットをサポートしていません

en: %sregparm%s is ignored in 64-bit mode
ja: %sregparm%s は 64 ビットモードでは無視されます

en: %sregparm=%d%s is not between 0 and %d
ja: %sregparm=%d%s が 0 と %d の間ではありません

en: %salign-loops%s is obsolete, use -falign-loops%s
ja: %salign-loops%s は廃止予定です。-falign-loops%s を使用してください

en: %salign-loops=%d%s is not between 0 and %d
ja: %salign-loops=%d%s が 0 と %d の間ではありません

en: %salign-jumps%s is obsolete, use -falign-jumps%s
ja: %salign-jumps%s は廃止予定です。-falign-jumps%s を使用してください

en: %salign-functions%s is obsolete, use -falign-functions%s
ja: %salign-functions%s は廃止予定です。-falign-functions%s を使用してください

en: %sbranch-cost=%d%s is not between 0 and 5
ja: %sbranch-cost=%d%s が 0 と 5 の間ではありません

en: %slarge-data-threshold=%d%s is negative
ja: %slarge-data-threshold=%d%s が負です

en: pc%d is not valid precision setting (32, 64 or 80)
ja: pc%d は有効な精度設定 (32、64 または 80) ではありません

en: %srtd%s is ignored in 64bit mode
ja: %srtd%s は 64 ビットモードでは無視されます

en: %spreferred-stack-boundary%s is not supported for this target
ja: %spreferred-stack-boundary%s はこのターゲットではサポートされていません

en: %spreferred-stack-boundary=%d%s is not between %d and %d
ja: %spreferred-stack-boundary=%d%s が %d と %d の間ではありません

en: -mincoming-stack-boundary=%d is not between %d and 12
ja: -mincoming-stack-boundary=%d が %d と 12 の間ではありません

en: %ssseregparm%s used without SSE enabled
ja: %ssseregparm%s が SSE が有効ではない状態で使用されています

en: SSE instruction set disabled, using 387 arithmetics
ja: SSE 命令セットが無効になっています。 387 数値演算を使用します

en: 387 instruction set disabled, using SSE arithmetics
ja: 387 命令セットが無効になっています。SSE 数値演算を使用します

en: -mno-fentry isn%'t compatible with SEH
ja: -mno-fentry は SEH と互換性がありません

en: attribute(target("%s")) is unknown
ja: attribute(target("%s")) が不明です

en: option("%s") was already specified
ja: option("%s") は既に指定されています

en: fastcall and regparm attributes are not compatible
ja: fastcall と regparm 属性は併用できません

en: regparam and thiscall attributes are not compatible
ja: regparam と thiscall 属性は併用できません

en: %qE attribute requires an integer constant argument
ja: %qE 属性には整数定数引数が必要です

en: argument to %qE attribute larger than %d
ja: %qE 属性への引数が %d より大きいです

en: fastcall and cdecl attributes are not compatible
ja: fastcall と cdecl 属性は併用できません

en: fastcall and stdcall attributes are not compatible
ja: fastcall と stdcall 属性は併用できません

en: fastcall and thiscall attributes are not compatible
ja: fastcall と thiscall 属性は併用できません

en: stdcall and cdecl attributes are not compatible
ja: stdcall と cdecl 属性は併用できません

en: stdcall and fastcall attributes are not compatible
ja: stdcall と fastcall 属性は併用できません

en: stdcall and thiscall attributes are not compatible
ja: stdcall と thiscall 属性は併用できません

en: cdecl and thiscall attributes are not compatible
ja: cdecl と thiscall 属性は併用できません

en: %qE attribute is used for none class-method
ja: %qE 属性が非クラスメソッド用に使用されています

en: calling %qD with attribute sseregparm without SSE/SSE2 enabled
ja: SSE/SSE2 が有効でない状態で sseregparm 属性付きの %qD を呼び出しています

en: calling %qT with attribute sseregparm without SSE/SSE2 enabled
ja: SSE/SSE2 が有効でない状態で sseregparm 属性付きの %qT を呼び出しています<

en: ms_hook_prologue is not compatible with nested function
ja: ms_hook_prologue は入れ子になった関数と両立できません

en: the ABI of passing struct with a flexible array member has changed in GCC 4.4
ja: 可変長配列メンバを持つ構造体を渡す ABI は GCC 4.4 で変更になっています

en: the ABI of passing union with long double has changed in GCC 4.4
ja: long double を持つ共用体を渡す ABI は GCC 4.4 で変更になっています

en: the ABI of passing structure with complex float member has changed in GCC 4.4
ja: 複素浮動小数メンバを持つ構造体を渡す ABI は GCC 4.4 で変更になっています

en: SSE register return with SSE disabled
ja: SSE が無効の状態で SSE レジスタを戻して (return) います

en: SSE register argument with SSE disabled
ja: SSE が無効の状態で SSE レジスタ引数があります

en: x87 register return with x87 disabled
ja: x87 が無効な状態で x87 レジスタを戻して (return) います

en: SSE vector argument without SSE enabled changes the ABI
ja: SSE が有効でない状態での SSE ベクトル引数は ABI を変更します

en: MMX vector argument without MMX enabled changes the ABI
ja: MMX が有効でない状態での MMX ベクトル引数は ABI を変更します

en: The ABI for passing parameters with %d-byte alignment has changed in GCC 4.6
ja: %d バイト整列の仮引数を渡す ABI は GCC 4.6 で変更になっています

en: SSE vector return without SSE enabled changes the ABI
ja: SSE が有効でない状態での SSE ベクトル戻し (return) は ABI を変更します

en: MMX vector return without MMX enabled changes the ABI
ja: MMX が有効でない状態での MMX ベクトル戻し (return) は ABI を変更します

en: %<-fsplit-stack%> currently only supported on GNU/Linux
ja: %<-fsplit-stack%> は現在のところ GNU/Linux 上でのみサポートされています

en: %<-fsplit-stack%> requires assembler support for CFI directives
ja: %<-fsplit-stack%> はアセンブラが CFI 指示をサポートしている必要があります

en: ms_hook_prologue attribute isn%'t compatible with -mfentry for 32-bit
ja: ms_hook_prologue 属性は 32 ビット用の -mfentry と併用できません

en: last argument must be an immediate
ja: 最後の引数は即値でなければいけません

en: the fifth argument must be a 8-bit immediate
ja: 第五引数は 8 ビット即値でなければいけません

en: the third argument must be a 8-bit immediate
ja: 第三引数は 8 ビット即値でなければいけません

en: the last argument must be a 4-bit immediate
ja: 最後の引数は 4 ビット即値でなければいけません

en: the last argument must be a 2-bit immediate
ja: 最後の引数は 2 ビット即値でなければいけません

en: the last argument must be a 1-bit immediate
ja: 最後の引数は 1 ビット即値でなければいけません

en: the last argument must be a 5-bit immediate
ja: 最後の引数は 5 ビット即値でなければいけません

en: the next to last argument must be an 8-bit immediate
ja: 最後の引数の前の引数は 8 ビット即値でなければいけません

en: the last argument must be an 8-bit immediate
ja: 最後の引数は 8 ビット即値でなければいけません

en: the last argument must be a 32-bit immediate
ja: 最後の引数は 32 ビット即値でなければいけません

en: %qE needs isa option %s
ja: %qE は isa オプション %s が必要です

en: %qE attribute only available for 32-bit
ja: %qE 属性は 32 ビットでのみ使用できます

en: argument to %qE attribute is neither zero, nor one
ja: %qE 属性への引数が 0 でも 1 でもありません

en: %qE attribute only available for 64-bit
ja: %qE 属性は 64 ビットでのみ使用できます

en: ms_abi and sysv_abi attributes are not compatible
ja: ms_abi と sysv_abi 属性は互換性がありません

en: %qE incompatible attribute ignored
ja: 互換性がない %qE 属性は無視されました

en: vector permutation requires vector constant
ja: ベクトル順列はベクトル定数である必要があります

en: invalid vector permutation constant
ja: 無効なベクトル順列定数です

en: vector permutation (%d %d)
ja: ベクトル順列 (%d %d)

en: vector permutation (%d %d %d %d)
ja: ベクトル順列 (%d %d %d %d)

en: vector permutation (%d %d %d %d %d %d %d %d)
ja: ベクトル順列 (%d %d %d %d %d %d %d %d)

en: vector permutation (%d %d %d %d %d %d %d %d %d %d %d %d %d %d %d %d)
ja: ベクトル順列 (%d %d %d %d %d %d %d %d %d %d %d %d %d %d %d %d)

en: %qE attribute applies only to initialized variables with external linkage
ja: %qE 属性は外部リンクされている初期化された変数にのみ適用できます

en: %q+D:'selectany' attribute applies only to initialized objects
ja: %q+D:'selectany' 属性は初期化されたオブジェクトにのみ適用できます

en: %q+D causes a section type conflict
ja: %q+D はセクション型の競合の原因となります

en: -fPIC ignored for target (all code is position independent)
ja: -fPIC はターゲットでは無視されます (全てのコード配置非依存です)

en: -f%s ignored for target (all code is position independent)
ja: -f%s はターゲットでは無視されます (全てのコードは位置非依存です)

en: -mbnu210 is ignored (option is obsolete)
ja: -mbnu210 は無視されます (オプションは廃止されています)

en: ms-bitfields not supported for objc
ja: ms-bitfields は objc 用にはサポートされていません

note: Don't allow flag_pic to propagate since invalid relocations will result otherwise.
en: -fPIC and -fpic are not supported for this target
ja: -fPIC and -fpic はこのターゲットではサポートされていません

en: malformed #pragma builtin
ja: 間違った形式の #pragma builtin です

en: invalid argument of %qE attribute
ja: %qE 属性の無効な引数です

en: an address area attribute cannot be specified for local variables
ja: アドレス領域属性は局所変数用には指定できません

en: address area of %q+D conflicts with previous declaration
ja: %q+D  のアドレス領域は前の宣言と競合しています

en: address area attribute cannot be specified for functions
ja: アドレス領域属性は関数用には指定できません

en: %qE attribute requires a string constant argument
ja: %qE 属性は文字列定数引数を必要とします

en: value of -mfixed-range must have form REG1-REG2
ja: -mfixed-range の値は REG1-REG2 形式でなければいけません

en: %s-%s is an empty range
ja: %s-%s が空の範囲です

en: bad value %<%s%> for -mtls-size= switch
ja: -mtls-size= スイッチ用の間違った値 %<%s%> です

en: bad value %<%s%> for -mtune= switch
ja: -mtune= スイッチ用の間違った値 %<%s%> です

en: version attribute is not a string
ja: version 属性が文字列ではありません

en: gp_offset (%ld) or end_offset (%ld) is less than zero
ja: gp_offset (%ld) または end_offset (%ld) が 0 より小さいです

en: argument %qd is not a constant
ja: 引数 %qd が定数ではありません

en: PRINT_OPERAND_ADDRESS, null pointer
ja: PRINT_OPERAND_ADDRESS, null ポインタ

en: PRINT_OPERAND: Unknown punctuation '%c'
ja: PRINT_OPERAND: 不明な句読点 '%c'

en: PRINT_OPERAND null pointer
ja: PRINT_OPERAND NULL ポインタ

en: junk at end of #pragma GCC memregs [0..16]
ja: #pragma GCC memregs [0..16] の末尾にゴミがあります

en: #pragma GCC memregs must precede any function decls
ja: #pragma GCC memregs は全ての関数宣言の前になければいけません

en: #pragma GCC memregs takes a number [0..16]
ja: #pragma GCC memregs は数値 [0..16] をとります

en: junk at end of #pragma ADDRESS
ja: #pragma ADDRESS の末尾にゴミがあります

en: %qE attribute is not supported for R8C target
ja: %qE 属性は R8C ターゲット用にはサポートされていません

note: The argument must be a constant integer.
en: %qE attribute argument not an integer constant
ja: %qE 属性の引数が整数定数ではありません

en: %qE attribute argument should be between 18 to 255
ja: %qE 属性の引数は 18 から 255 の間であるべきです

en: %<bank_switch%> has no effect on non-interrupt functions
ja: %<bank_switch%> は非割り込み関数では効果がありません

en: %<fast_interrupt%> attribute directive ignored
ja: %<fast_interrupt%> 属性指示は無視されました

en: invalid argument of %qs attribute
ja: %qs 属性の引数が無効です

en: -f%s ignored for 68HC11/68HC12 (not supported)
ja: -f%s は 68HC11/68HC12 用としては無視されました (サポートされません)

en: %<trap%> and %<far%> attributes are not compatible, ignoring %<far%>
ja: %<trap%> と %<far%> 属性は併用できません。%<far%> を無視しています

en: %<trap%> attribute is already used
ja: %<trap%> は既に使用されています

en: -mcpu=%s conflicts with -march=%s
ja: -mcpu=%s が -march=%s と競合しています

en: -mpcrel -fPIC is not currently supported on selected cpu
ja: -mpcrel -fPIC は選択した CPU 上では現在のところサポートされていません

en: -falign-labels=%d is not supported
ja: -falign-labels=%d はサポートされていません

en: -falign-loops=%d is not supported
ja: -falign-loops=%d はサポートされていません

en: multiple interrupt attributes not allowed
ja: 複数の割り込み属性は許可されていません

en: interrupt_thread is available only on fido
ja: interrupt_thread は fido 上でのみ使用出来ます

en: stack limit expression is not supported
ja: スタック制限式はサポートされていません

en: junk at end of #pragma io_volatile
ja: #pragma io_volatile の末尾にゴミがあります

en: #pragma io_volatile takes only on or off
ja: #pragma io_volatile は on または off のいずれかのみをとります

en: invalid coprocessor register range
ja: 無効なコプロセッサレジスタ範囲です

en: invalid coprocessor register %qE
ja: 無効なコプロセッサレジスタ %qE です

en: malformed coprocessor register
ja: 間違った形式のコプロセッサレジスタです

en: junk at end of #pragma GCC coprocessor width
ja: #pragma GCC coprocessor width の末尾にゴミがあります

en: #pragma GCC coprocessor width takes only 32 or 64
ja: #pragma GCC coprocessor width は 32 または 64 のみをとります

en: #pragma GCC coprocessor subclass letter must be in [ABCD]
ja: #pragma GCC coprocessor subclass の文字は [ABCD] のどれかでなければいけません

en: #pragma GCC coprocessor subclass '%c' already defined
ja: #pragma GCC coprocessor subclass '%c' は既に定義されています

en: malformed #pragma GCC coprocessor subclass
ja: 間違った形式の #pragma GCC coprocessor subclass です

en: malformed #pragma disinterrupt
ja: 間違った形式の #pragma disinterrupt です

en: malformed #pragma GCC coprocessor
ja: 間違った形式の #pragma GCC coprocessor です

en: coprocessor not enabled
ja: コプロセッサが有効ではありません

en: unknown #pragma GCC coprocessor %E
ja: 不明な #pragma GCC coprocessor %E です

en: malformed #pragma call
ja: 間違った形式の #pragma call です

en: -fpic is not supported
ja: -fpic はサポートされていません

en: -fPIC is not supported
ja: -fPIC はサポートされていません

en: only one of -ms and -mm may be given
ja: -ms と -mm のうち一つだけ指定できます

en: only one of -ms and -ml may be given
ja: -ms と -ml のうち一つだけ指定できます

en: only one of -mm and -ml may be given
ja: -mm と -ml のうち一つだけ指定できます

en: only one of -ms and -mtiny= may be given
ja: -ms と -mtiny= のうち一つだけ指定できます

en: only one of -mm and -mtiny= may be given
ja: -mm と -mtiny= のうち一つだけ指定できます

en: -mclip currently has no effect without -mminmax
ja: -mclip は現在のところ -mminmax が無い場合には効果がありません

en: -mc= must be -mc=tiny, -mc=near, or -mc=far
ja: -mc= は -mc=tiny、-mc=near または -mc=far でなければいけません

en: unusual TP-relative address
ja: 通常ではない TP 関連アドレスです

en: unconvertible operand %c %qs
ja: 変換できない被演算子 %c %qs です

en: address region attributes not allowed with auto storage class
ja: アドレス範囲 (address region) 属性は自動記憶域クラスでは許可されていません

en: address region attributes on pointed-to types ignored
ja: 型を指しているアドレス範囲 (address region) 属性は無視されました

en: %qE attribute only applies to variables and functions
ja: %qE 属性は変数および関数へのみ適用できます

en: duplicate address region attribute %qE in declaration of %qE on line %d
ja: 重複したアドレス範囲 (address region) 属性 %qE が宣言 %qE (%d 行) 内にあります

en: cannot inline interrupt function %qE
ja: 割り込み関数 %qE をインライン化できません

en: interrupt function must have return type of void
ja: 割り込み関数の戻り型は void でなければいけません

en: interrupt function must have no arguments
ja: 割り込み関数は引数無しでなければいけません

en: %qE attribute allows only an integer constant argument
ja: %qE 属性は整数定数引数のみ許可されています

en: %qE attribute only applies to functions, not %s
ja: %qE 属性は関数へのみ適用出来ます。%s へは適用できません

en: to describe a pointer to a VLIW function, use syntax like this:
ja: VLIW 関数へのポインタを記述するためには次のような構文を使用してください:

en: to describe an array of VLIW function pointers, use syntax like this:
ja: VLIW 関数ポインタの配列を記述するためには次のような構文を使用してください:

en: VLIW functions are not allowed without a VLIW configuration
ja: VLIW 関数は VLIW 設定外では許可されていません

en: "#pragma disinterrupt %s" not used
ja: "#pragma disinterrupt %s" が使用されていません

en: __io address 0x%x is the same for %qE and %qE
ja: __io address 0x%x が %qE と %qE 用で同一です

en: variable %s (%ld bytes) is too large for the %s section (%d bytes)
ja: 変数 %s (%ld バイト) は %s セクション (%d バイト) 用には大きすぎます

en: variable %D of type %<io%> must be uninitialized
ja: %<io%> 型の変数 %D を初期化してはいけません

en: variable %D of type %<cb%> must be uninitialized
ja: %<cb%> 型の変数 %D を初期化してはいけません

en: %qs is not available in VLIW functions
ja: %qs は VLIW 関数内では使用出来ません

en: %qs is not available in non-VLIW functions
ja: %qs は非 VLIW 関数内では使用出来ません

en: argument %d of %qE must be in the range %d...%d
ja: %d 番目の %qE の引数は %d...%d の範囲でなければいけません

en: argument %d of %qE must be a multiple of %d
ja: %d 番目の %qE の引数は %d の倍数でなければいけません

en: too few arguments to %qE
ja: %qE への引数が少なすぎます

en: too many arguments to %qE
ja: %qE への引数が多すぎます

en: argument %d of %qE must be an address
ja: %d 番目の %qE の引数はアドレスでなければいけません

en: 2 byte cop instructions are not allowed in 64-bit VLIW mode
ja: 2 バイト cop 命令は 64 ビット VLIW モードでは許可されていません

en: unexpected %d byte cop instruction
ja: 予期しない %d バイト cop 命令です

en: -mno-clearbss is deprecated; use -fno-zero-initialized-in-bss
ja: -mno-clearbss は廃止されました。-fno-zero-initialized-in-bss を使用してください

en: -mxl_stack_check is deprecated; use -fstack-check
ja: -mxl_stack_check は廃止されました。-fstack-check を使用してください

en: %qs is an invalid argument to -mcpu=
ja: %qs は -mcpu= への引数としては無効です

en: -mxl-multiply-high can be used only with -mcpu=v6.00.a or greater
ja: -mxl-multiply-high は -mcpu=v6.00.a またはそれ以上でのみ使用出来ます

en: -mxl-multiply-high requires -mno-xl-soft-mul
ja: -mxl-multiply-high は -mno-xl-soft-mul が必要です

en: %qs attribute only applies to functions
ja: %qs 属性は関数へのみ適用出来ます

en: %qE cannot have both %<mips16%> and %<nomips16%> attributes
ja: %qE は %<mips16%> と %<nomips16%> 属性の両方を持つことは出来ません

en: %qE redeclared with conflicting %qs attributes
ja: %qE が競合する %qs 属性付きで再宣言されました

en: cannot handle inconsistent calls to %qs
ja: 一貫していない %qs への呼び出しを取り扱えません

en: the %<interrupt%> attribute requires a MIPS32r2 processor
ja: %<interrupt%> 属性は MIPS32r2 プロセッサが必要です

en: the %<interrupt%> attribute requires %<-msoft-float%>
ja: %<interrupt%> 属性は %<-msoft-float%> が必要です

en: interrupt handlers cannot be MIPS16 functions
ja: 割り込みハンドラが MIPS16 関数ではいけません

en: invalid argument to built-in function
ja: 組み込み関数への無効な引数です

en: built-in function %qE not supported for MIPS16
ja: 組み込み関数 %qE は MIPS16 用にはサポートされていません

en: %qs does not support MIPS16 code
ja: %qs は MIPS16 コードをサポートしません

en: CPU names must be lower case
ja: CPU 名は小文字でなければいけません

en: %<-march=%s%> is not compatible with the selected ABI
ja: %<-march=%s%> は選択した ABI とは互換性がありません

en: %<-mgp64%> used with a 32-bit processor
ja: %<-mgp64%> が 32 ビットプロセッサで使用されています

en: %<-mgp32%> used with a 64-bit ABI
ja: %<-mgp32%> が 64 ビット ABI で使用されています

en: %<-mgp64%> used with a 32-bit ABI
ja: %<-mgp64%> が 32 ビット ABI で使用されています

en: unsupported combination: %s
ja: サポートされていない組み合わせです: %s

en: %<-mgp32%> and %<-mfp64%> can only be combined if the target supports the mfhc1 and mthc1 instructions
ja: %<-mgp32%> と %<-mfp64%> はターゲットが mfhc1 と mthc1 命令をサポートしている時のみ組み合わせることができます

en: %<-mgp32%> and %<-mfp64%> can only be combined when using the o32 ABI
ja: %<-mgp32%> と %<-mfp64%> は o32 ABI を使用している時のみ組み合わせることができます

en: the %qs architecture does not support branch-likely instructions
ja: %qs アーキテクチャは branch-likely 命令をサポートしていません

en: %<-mno-gpopt%> needs %<-mexplicit-relocs%>
ja: %<-mno-gpopt%> は %<-mexplicit-relocs%> が必要です

en: %<-mips3d%> requires %<-mpaired-single%>
ja: %<-mips3d%> は %<-mpaired-single%> が必要です

en: %qs must be used with %qs
ja: %qs は %qs と併用しなければいけません

en: the %qs architecture does not support paired-single instructions
ja: %qs アーキテクチャは paired-single 命令をサポートしていません

en: %qs requires a target that provides the %qs instruction
ja: %qs はターゲットが %qs 命令を提供していることが必要となります

en: %qs requires branch-likely instructions
ja: %qs は branch-likely 命令が必要となります

en: the %qs architecture does not support the synci instruction
ja: %qs アーキテクチャは synci 命令をサポートしていません

en: mips16 function profiling
ja: mips16 関数プロファイル

en: -f%s not supported: ignored
ja: -f%s はサポートされていません: 無視されました

en: MMIX Internal: Last named vararg would not fit in a register
ja: MMIX 内部: 最後の名前付き vararg がレジスタに適合しません

en: MMIX Internal: Bad register: %d
ja: MMIX 内部: 間違ったレジスタです: %d

note: Presumably there's a missing case above if we get here.
en: MMIX Internal: Missing %qc case in mmix_print_operand
ja: MMIX 内部: mmix_print_operand 内に %qc case がありません

en: stack frame not a multiple of 8 bytes: %wd
ja: スタックフレームが 8 バイトの倍数ではありません: %wd

en: stack frame not a multiple of octabyte: %wd
ja: スタックフレームが 8 バイトの倍数ではありません: %wd

en: MMIX Internal: %s is not a shiftable int
ja: MMIX 内部: %s はシフト演算可能な int ではありません

en: -mtune= expects mn10300, am33, am33-2, or am34
ja: -mtune= は mn10300、am33、am33-2 または am34 が予期されます

en: PIC code generation is not supported in the portable runtime model
ja: PIC コード生成は移植性があるランタイムモデル内ではサポートされていません

en: PIC code generation is not compatible with fast indirect calls
ja: PIC コード生成は高速間接呼び出しと併用できません

en: -g is only supported when using GAS on this processor,
ja: -g はこのプロセッサでは GAS を使用する時だけサポートされます。

en: -g option disabled
ja: -g オプションが無効になりました

en: invalid AE type specified (%s)
ja: 無効な AE 型が指定されています (%s)

en: %s: at least one operand can%'t be handled
ja: %s: 一つ以上の被演算子を取り扱えません

en: unknown short branch in %s (type %d)
ja: %s 内に不明な短い分岐があります (型 %d)

en: unknown long branch in %s (type %d)
ja: %s 内に不明な長い分岐があります (型 %d)

en: too many ALU instructions emitted (%d)
ja: 多すぎる ALU 命令が発行されました (%d)

en: Segmentation Fault (code)
ja: セグメンテーション違反 (コード)

en: Segmentation Fault
ja: セグメンテーション違反

en: While setting up signal stack: %m
ja: シグナルスタックをセットアップ中: %m

en: While setting up signal handler: %m
ja: シグナルハンドラをセットアップ中: %m

note: Handle the machine specific pragma longcall.  Its syntax is # pragma longcall ( TOGGLE ) where TOGGLE is either 0 or 1. rs6000_default_long_calls is set to the value of TOGGLE, changing whether or not new function declarations receive a longcall attribute by default.
en: ignoring malformed #pragma longcall
ja: 間違った形式の #pragma longcall を無視しています

en: missing open paren
ja: 開く小括弧がありません

en: missing number
ja: 数値がありません

en: missing close paren
ja: 閉じる小括弧がありません

en: number must be 0 or 1
ja: 数値は 0 または 1 でなければいけません

en: junk at end of #pragma longcall
ja: #pragma longcall の末尾にゴミがあります

en: %s only accepts %d arguments
ja: %s は %d 個の引数のみ受け付けます

en: %s only accepts 1 argument
ja: %s は 1 個の引数のみ受け付けます

en: %s only accepts 2 arguments
ja: %s は 2 この引数のみ受け付けます

en: vec_extract only accepts 2 arguments
ja: vec_extract は 2 個の引数のみ受け付けます

en: vec_insert only accepts 3 arguments
ja: vec_insert は 3 個の引数のみ受け付けます

en: -mrecip requires -ffinite-math or -ffast-math
ja: -mrecip は -ffinite-math または -ffast-math が必要となります

en: -mrecip requires -fno-trapping-math or -ffast-math
ja: -mrecip は -fno-trapping-math または -ffast-math が必要となります

en: -mrecip requires -freciprocal-math or -ffast-math
ja: -mrecip は -freciprocal-math または -ffast-math が必要となります

en: -mmultiple is not supported on little endian systems
ja: -mmultiple はリトルエンディアンシステム上ではサポートされていません

en: -mstring is not supported on little endian systems
ja: -mstring はリトルエンディアンシステム上ではサポートされていません

en: unknown vectorization library ABI type (%s) for -mveclibabi= switch
ja: -mveclibabi= スイッチ用の不明なベクトルライブラリ ABI 型 (%s) です

en: target attribute or pragma changes long double size
ja: target 属性または pragma が long double のサイズを変更します

en: target attribute or pragma changes AltiVec ABI
ja: target 属性または pragma が AltiVec ABI を変更します

en: target attribute or pragma changes darwin64 ABI
ja: target 属性または pragma が darwin64 ABI を変更します

en: target attribute or pragma changes SPE ABI
ja: target 属性または pragma が SPE ABI を変更します

en: target attribute or pragma changes single precision floating point
ja: target 属性または pragma が単精度浮動小数点を変更します

en: target attribute or pragma changes double precision floating point
ja: target 属性または pragma が倍精度浮動小数点を変更します

en: unknown option for -mrecip=%s
ja: -mrecip=%s 用の不明なオプションです

en: unknown -m%s= option specified: '%s'
ja: 不明な -m%s= オプションが指定されました: '%s'

en: unknown value %s for -mfpu
ja: -mfpu 用の不明な値 %s です

en: invalid option for -mcmodel: '%s'
ja: -mcmodel 用の無効なオプションです: '%s'

en: unknown -mdebug-%s switch
ja: 不明な -mdebug-%s スイッチです

en: using darwin64 ABI
ja: darwin64 ABI を使用しています

en: using old darwin ABI
ja: 古い darwin ABI を使用しています

en: using IBM extended precision long double
ja: IBM 拡張精度 long double を使用しています

en: using IEEE extended precision long double
ja: IEEE 拡張精度 long double を使用しています

en: unknown ABI specified: '%s'
ja: 不明な ABI が指定されました: '%s'

en: bad value (%s) for -mcpu
ja: -mcpu 用の間違った値 %s です

en: bad value (%s) for -mtune
ja: -mtune 用の間違った値 %s です

en: unknown -mtraceback arg %qs; expecting %<full%>, %<partial%> or %<none%>
ja: 不明な -mtraceback 引数 %qs です。%<full%>、%<partial%> または %<none%> が予期されます

en: invalid option for -mfloat-gprs: '%s'
ja: -mfloat-gprs 用の無効なオプションです: '%s'

en: unknown switch -mlong-double-%s
ja: 不明なスイッチ -mlong-double-%s です

en: -malign-power is not supported for 64-bit Darwin; it is incompatible with the installed C and C++ libraries
ja: -malign-power は 64 ビット Darwin ではサポートされていません。インストールされている C および C++ ライブラリと互換性がありません

en: unknown -malign-XXXXX option specified: '%s'
ja: 不明な -malign-XXXXX オプションが指定されました: '%s'

en: -msingle-float option equivalent to -mhard-float
ja: -msingle-float オプションは -mhard-float と等価です

en: -msimple-fpu option ignored
ja: -msimple-fpu オプションは無視されました

en: internal error: builtin function to %s already processed
ja: 内部エラー: %s への組み込み関数は既に処理されています

en: argument 1 must be a 5-bit signed literal
ja: 第一引数は 5 ビット符号付きリテラルでなければいけません

en: argument 2 must be a 5-bit unsigned literal
ja: 第二引数は 5 ビット符号無しリテラルでなければいけません

en: argument 1 of __builtin_altivec_predicate must be a constant
ja: __builtin_altivec_predicate の第一引数は定数でなければいけません

en: argument 1 of __builtin_altivec_predicate is out of range
ja: __builtin_altivec_predicate の第一引数が範囲外です

en: argument 3 must be a 4-bit unsigned literal
ja: 第三引数は 4 ビット符号無しリテラルでなければいけません

en: argument 3 must be a 2-bit unsigned literal
ja: 第三引数は 2 ビット符号無しリテラルでなければいけません

en: argument 3 must be a 1-bit unsigned literal
ja: 第三引数は 1 ビット符号無しリテラルでなければいけません

en: argument to %qs must be a 2-bit unsigned literal
ja: %qs への引数は 2 ビット符号無しリテラルでなければいけません

en: argument to dss must be a 2-bit unsigned literal
ja: dss への引数は 2 ビット符号無しリテラルでなければいけません

en: argument 1 of __builtin_paired_predicate must be a constant
ja: __builtin_paired_predicate の第一引数は定数でなければいけません

en: argument 1 of __builtin_paired_predicate is out of range
ja: __builtin_paired_predicate の第一引数が範囲外です

en: argument 1 of __builtin_spe_predicate must be a constant
ja: __builtin_spe_predicate の第一引数は定数でなければいけません

en: argument 1 of __builtin_spe_predicate is out of range
ja: __builtin_spe_predicate の第一引数が範囲外です

en: internal error: builtin function %s had no type
ja: 内部エラー: 組み込み関数 %s に型がありません

en: internal error: builtin function %s had an unexpected return type %s
ja: 内部エラー: 組み込み関数 %s が予期しない戻り型 %s を持っています

en: internal error: builtin function %s, argument %d had unexpected argument type %s
ja: 内部エラー: 組み込み関数 %s の第 %d 引数が予期しない引数型 %s を持っています

en: stack frame too large
ja: スタックフレームが大きすぎます

en: use of %<long double%> in AltiVec types is invalid
ja: AltiVec 型内での %<long double%> の使用は無効です

en: use of boolean types in AltiVec types is invalid
ja: AltiVec 型内での真偽型 (boolean) の使用は無効です

en: use of %<complex%> in AltiVec types is invalid
ja: AltiVec 型内での %<complex%> の使用は無効です

en: use of decimal floating point types in AltiVec types is invalid
ja: AltiVec 型内での十進浮動小数点の使用は無効です

en: use of %<long%> in AltiVec types is invalid for 64-bit code without -mvsx
ja: -mvsx 無しで 64 ビットコード用の AltiVec 型内での %<long%> の使用は無効です

en: use of %<long%> in AltiVec types is deprecated; use %<int%>
ja: AltiVec 型内での %<long%> の使用は廃止されました。%<int%> を使用してください

en: use of %<long long%> in AltiVec types is invalid without -mvsx
ja: -mvsx 無しで AltiVec 型内での %<long long%> の使用は無効です

en: use of %<double%> in AltiVec types is invalid without -mvsx
ja: -mvsx 無しで AltiVec 型内での %<double%> の使用は無効です

en: emitting microcode insn %s	[%s] #%d
ja: マイクロコード命令 %s	[%s] #%d を発行しています

en: emitting conditional microcode insn %s	[%s] #%d
ja: 条件付きマイクロコード命令 %s	[%s] #%d を発行しています

en: invalid cpu "%s" for %s"%s"%s
ja: CPU "%s" は %s"%s"%s 用には無効です

en: %s"%s"%s is not allowed
ja: %s"%s"%s は許可されていません

en: %s"%s"%s is invalid
ja: %s"%s"%s は無効です

en: -maix64 and POWER architecture are incompatible
ja: -maix64 と POWER アーキテクチャは互換性がありません

en: -maix64 requires PowerPC64 architecture remain enabled
ja: -maix64 は PowerPC64 アーキテクチャが有効のまま残されていることが必要です

en: soft-float and long-double-128 are incompatible
ja: soft-float と long-double-128 は互換性がありません

en: -maix64 required: 64-bit computation with 32-bit addressing not yet supported
ja: -maix64 が必要です: 32 ビットアドレスでの 64 ビット計算はまだサポートされていません

en: AltiVec and E500 instructions cannot coexist
ja: AltiVec と E500 命令は同時に存在できません

en: VSX and E500 instructions cannot coexist
ja: VSX と E500 命令は同時に存在できません

en: 64-bit E500 not supported
ja: 64 ビット E500 はサポートされていません

en: E500 and FPRs not supported
ja: E500 と FPR はサポートされていません

en: -m64 not supported in this configuration
ja: -m64 はこの設定ではサポートされていません

en: -m64 requires a PowerPC64 cpu
ja: -m64 は PowerPC64 CPU が必要です

en: -mcmodel incompatible with other toc options
ja: -mcmodel は他の toc オプションと互換性がありません

note: Definitions for __builtin_return_address and __builtin_frame_address. __builtin_return_address (0) should give link register (65), enable this. This should be uncommented, so that the link register is used, but currently this would result in unmatched insns and spilling fixed registers so we'll leav
en: RETURN_ADDRESS_OFFSET not supported
ja: RETURN_ADDRESS_OFFSET はサポートされていません

note: The macro SUBTARGET_OVERRIDE_OPTIONS is provided for subtargets, to get control in TARGET_OPTION_OVERRIDE.
en: bad value for -mcall-%s
ja: -mcall-%s 用の間違った値です

en: bad value for -msdata=%s
ja: -msdata=%s 用の間違った値です

en: -mrelocatable and -msdata=%s are incompatible
ja: -mrelocatable と -msdata=%s は併用できません

en: -f%s and -msdata=%s are incompatible
ja: -f%s と -msdata=%s は併用できません

en: -msdata=%s and -mcall-%s are incompatible
ja: -msdata=%s と -mcall-%s は併用できません

en: -mrelocatable and -mno-minimal-toc are incompatible
ja: -mrelocatable と -mno-minimal-toc は併用できません

en: -mrelocatable and -mcall-%s are incompatible
ja: -mrelocatable と -mcall-%s は併用できません

en: -fPIC and -mcall-%s are incompatible
ja: -fPIC と -mcall-%s は併用できません

en: -mcall-aixdesc must be big endian
ja: -mcall-aixdesc はビッグエンディアンでなければいけません

en: -msecure-plt not supported by your assembler
ja: -msecure-plt は使用するアセンブラでサポートされていません

en: -m%s not supported in this configuration
ja: -m%s はこの設定ではサポートされていません

en: unreocgnized control register number: %d - using 'psw'
ja: 認識出来ない制御レジスタ番号です: %d - 'psw' を使用します

en: __builtin_rx_%s takes 'C', 'Z', 'S', 'O', 'I', or 'U'
ja: __builtin_rx_%s は 'C'、'Z'、'S'、'O'、'I' または 'U' をとります

en: bad builtin code
ja: 間違った組み込みコードです

en: unrecognized argument '%s' to -mcpu= option
ja: -mcpu= オプションへの認識出来ない引数 '%s' です

en: the RX200 cpu does not have FPU hardware
ja: RX200 CPU は FPU ハードウェアを持っていません

en: RX FPU instructions do not support NaNs and infinities
ja: RX FPU 命令は NaNs と無限大をサポートしません

en: stack size must be an exact power of 2
ja: スタックサイズは 2 の累乗でなければいけません

en: z/Architecture mode not supported on %s
ja: z/Architecture モードは %s 上ではサポートされていません

en: 64-bit ABI not supported in ESA/390 mode
ja: 64 ビット ABI は ESA/390 モード内ではサポートされていません

en: hardware decimal floating point instructions not available on %s
ja: ハードウェア十進浮動小数点命令は %s 上では使用出来ません

en: hardware decimal floating point instructions not available in ESA/390 mode
ja: ハードウェア十進浮動小数点命令は ESA/390 モードでは使用出来ません

en: -mhard-dfp can%'t be used in conjunction with -msoft-float
ja: -mhard-dfp は -msoft-float と併用できません

en: -mbackchain -mpacked-stack -mhard-float are not supported in combination
ja: -mbackchain -mpacked-stack -mhard-float の組み合わせはサポートされていません

en: stack size must not be greater than 64k
ja: スタックサイズは 64k より大きくてはいけません

en: -mstack-guard implies use of -mstack-size
ja: -mstack-guard は -mstack-size を暗黙的に使用します

en: symbolic memory references are only supported on z10 or later
ja: シンボルによるメモリ参照は z10 またはそれ以降でのみサポートされます

en: invalid comparison operator for 'E' output modifier
ja: 'E' 出力修飾子用の無効な比較演算子です

en: invalid reference for 'J' output modifier
ja: 'J' 出力修飾子用の無効な参照です

en: memory reference expected for 'O' output modifier
ja: 'O' 出力修飾子用にはメモリ参照が予期されます

en: invalid address for 'O' output modifier
ja: 'O' 出力修飾子用の無効なアドレスです

en: memory reference expected for 'R' output modifier
ja: 'R' 出力修飾子用にはメモリ参照が予期されます

en: invalid address for 'R' output modifier
ja: 'R' 出力修飾子用の無効なアドレスです

en: memory reference expected for 'S' output modifier
ja: 'S' 出力修飾子用にはメモリ参照が予期されます

en: invalid address for 'S' output modifier
ja: 'S' 出力修飾子用の無効なアドレスです

en: register or memory expression expected for 'N' output modifier
ja: 'N' 出力修飾子用にはレジスタまたはメモリ式が予期されます

en: register or memory expression expected for 'M' output modifier
ja: 'M' 出力修飾子用にはレジスタまたはメモリ式が予期されます

en: invalid constant - try using an output modifier
ja: 無効な定数です - 出力修飾子の使用を試みてください

en: invalid constant for output modifier '%c'
ja: 出力修飾子 '%c' 用の無効な定数です

en: invalid expression - try using an output modifier
ja: 無効な式です - 出力修飾子の使用を試みてください

en: invalid expression for output modifier '%c'
ja: 出力修飾子 '%c' 用の無効な式です

en: total size of local variables exceeds architecture limit
ja: 局所変数の合計サイズがアーキテクチャの制限を超過しています

en: frame size of function %qs is
ja: 関数 %qs のフレームサイズ:

en: frame size of %qs is
ja: %qs のフレームサイズ:

en: %qs uses dynamic stack allocation
ja: %qs は動的スタック割り当てを使用します

en: -fPIC and -G are incompatible
ja: -fPIC と -G は併用できません

en: %qE attribute only applies to interrupt functions
ja: %qE 属性は割り込み関数へのみ適用されます

en: %qE attribute is supported only for SH2A
ja: %qE 属性は SH2A 用にのみサポートされています

en: attribute interrupt_handler is not compatible with -m5-compact
ja: interrupt_handler 属性は -m5-compact と併用できません

en: %qE attribute only applies to SH2A
ja: %qE 属性は SH2A へのみ適用されます

en: %qE attribute argument should be between 0 to 255
ja: %qE 属性引数は 0 と 255 の間であるべきです

note: The argument must be a constant string.
en: %qE attribute argument not a string constant
ja: %qE 属性の引数が文字列定数ではありません

en: r0 needs to be available as a call-clobbered register
ja: r0 は呼び出しによって上書きされるレジスタとして利用できる必要があります

en: %qs attribute ignored
ja: %qs 属性が無視されました

note: The kernel loader cannot handle the relaxation			 relocations, so it cannot load kernel modules			 (which are ET_REL) or RTP executables (which are		 linked with --emit-relocs).  No relaxation relocations		 appear in shared libraries, so relaxation is OK		 for RTP PIC.
en: -mrelax is only supported for RTP PIC
ja: -mrelax は RTP PIC 用にのみサポートされています

en: %s is not supported by this configuration
ja: %s はこの設定ではサポートされていません

en: -mlong-double-64 not allowed with -m64
ja: -mlong-double-64 は -m64 と併用することは許可されていません

en: bad value (%s) for -mcmodel= switch
ja: -mcmodel= スイッチ用の誤った値 %s です

en: -mcmodel= is not supported on 32 bit systems
ja: -mcmodel= は 32 ビットシステム上ではサポートされていません

en: insufficient arguments to overloaded function %s
ja: オーバーロードされた関数 %s への不十分な引数です

en: too many arguments to overloaded function %s
ja: オーバーロードされた関数 %s への引数が多すぎます

en: unknown architecture %qs
ja: 不明なアーキテクチャ %qs です

en: creating run-time relocation for %qD
ja: %qD 用の実行時再配置を作成しています

en: creating run-time relocation
ja: 実行時再配置を作成しています

en: #pragma GHS endXXXX found without previous startXXX
ja: #pragma GHS endXXXX が前の startXXX 無しで見つかりました

en: #pragma GHS endXXX does not match previous startXXX
ja: #pragma GHS endXXX が前の startXXX と適合しません

en: junk at end of #pragma ghs section
ja: #pragma ghs section の終りにゴミがあります

en: malformed #pragma ghs section
ja: おかしな #pragma ghs section

en: junk at end of #pragma ghs interrupt
ja: #pragma ghs interrupt の終りにゴミがあります

en: junk at end of #pragma ghs starttda
ja: #pragma ghs starttda の終りにゴミがあります

en: junk at end of #pragma ghs startsda
ja: #pragma ghs startsda の終りにゴミがあります

en: junk at end of #pragma ghs startzda
ja: #pragma ghs startzda の終りにゴミがあります

en: junk at end of #pragma ghs endtda
ja: #pragma ghs endtda の終りにゴミがあります

en: junk at end of #pragma ghs endsda
ja: #pragma ghs endsda の終りにゴミがあります

en: junk at end of #pragma ghs endzda
ja: #pragma ghs の終りにゴミがあります

en: ISO C++ forbids omitting the middle term of a ?: expression
ja: ISO C++ は中間項が省略された ?: 式を禁じます

en: not enough type information
ja: 不十分な型情報

en: jump to case label
ja: case ラベルにジャンプしています

en:   from here
ja:   ここから

en:   enters try block
ja:   try ブロックに入ります

note: Can't skip init of __exception_info.
en:   enters catch block
ja:   catch ブロックに入ります

en: multiple types in one declaration
ja: 一つの宣言に複数の型があります

en: ISO C++ prohibits anonymous structs
ja: ISO C++ は無名構造体を禁止しています

en: initializer invalid for static member with constructor
ja: コンストラクタの静的メンバ初期化子は無効です

en: (an out of class initialization is required)
ja: (クラス外での初期化を必要とします)

en: assignment (not initialization) in declaration
ja: 宣言の中に代入(初期化ではなく)があります

en: overflow in array dimension
ja: 配列の次元がオーバーフローしました

en: unnamed variable or field declared void
ja: 無名変数やフィールドが void と宣言されました

en: variable or field declared void
ja: 変数またはフィールドが void と宣言されました

en: typedef declaration invalid in parameter declaration
ja: 仮引数宣言の中の typedef 宣言は無効です

en: storage class specifiers invalid in parameter declarations
ja: 仮引数宣言の中の記憶クラス指定子は無効です

en: storage class specifiers invalid in friend function declarations
ja: friend 関数宣言内の記憶クラス指定子は無効です

en: destructor cannot be static member function
ja: デストラクタを静的メンバ関数とすることはできません

en: constructors cannot be declared virtual
ja: コンストラクタは virtual 宣言できません

note: Cannot be both friend and virtual.
en: virtual functions cannot be friends
ja: 仮想関数は friend にできません

en: friend declaration not in class definition
ja: friend 宣言がクラス定義の中にありません

en: member functions are implicitly friends of their class
ja: メンバ関数は暗黙的にそのクラスの friend です

note: FIXME need arm citation
en: cannot declare static function inside another function
ja: 他の関数内で static 関数を宣言できません

en: name missing for member function
ja: メンバ関数の名前を欠いています

en: ambiguous conversion for array subscript
ja: 配列の添字に対する曖昧な変換

en: field initializer is not constant
ja: フィールド初期設定子が定数ではありません

en: anonymous struct not inside named type
ja: 無名構造体が名前つき型の中にありません

en: namespace-scope anonymous aggregates must be static
ja: anonumous 名前空間の集合体は static でなければなりません

en: mixing C++ and Java catches in a single translation unit
ja: C++ と Java の `catch' を一つの翻訳ユニットにまとめます

en: exception handling disabled, use -fexceptions to enable
ja: 例外処理を無効にしました. 有効にするには -fexceptions を使ってください

en:   in thrown expression
ja:   throw された式の中

en: bad array initializer
ja: 配列の不正な初期化

en: size in array new must have integral type
ja: 配列 new でのサイズは完全な型を持たねばなりません

en: new cannot be applied to a reference type
ja: 参照型に対して new を適用できません

en: new cannot be applied to a function type
ja: 関数型に対して new を適用できません

en: initializer ends prematurely
ja: 初期設定子の末尾が本来より早く出現しました

en: cannot initialize multi-dimensional array with initializer
ja: 多次元配列は初期化子で初期化することができません

en: unknown array size in delete
ja: delete での配列サイズが不明です

en: type to vector delete is neither pointer or array type
ja: ベクトル型の delete ですが、ポインタでも配列型でもありません

en: junk at end of #pragma %s
ja: #pragma %s の末尾にゴミ

en: invalid #pragma %s
ja: 無効な #pragma %s です

en: junk at end of #pragma GCC java_exceptions
ja: #pragma GCC java_exceptions の末尾にゴミ

en: ISO C++ forbids braced-groups within expressions
ja: ISO C++ はブレースでまとめられた式を禁じます

en: use of old-style cast
ja: 古いスタイルのキャストを使用しています

note: Issue a warning about this use of a GNU extension.
en: ISO C++ forbids computed gotos
ja: ISO C++ は計算型 goto を禁じます

en: -frepo must be used with -c
ja: -frepo は -c 付きでなければなりません

en: mysterious repository information in %s
ja: %s に不可解なリポジトリ情報があります

en: cannot use typeid with -fno-rtti
ja: -fno-rtti が指定されると typeid を使えません

en: must #include <typeinfo> before using typeid
ja: typeid を使う前に #include <typeinfo> としないといけません

en: requested init_priority is not an integer constant
ja: 要求された init_priority は整数型の定数ではありません

en: requested init_priority is out of range
ja: 要求された init_priority が範囲外です

en: requested init_priority is reserved for internal use
ja: 要求された init_priority は内部で使用するために予約されています

en: subscript missing in array reference
ja: 配列参照での添字を欠いています

en: ISO C++ forbids subscripting non-lvalue array
ja: ISO C++ は左辺値ではない配列の添字を禁じます

en: subscripted value is neither array nor pointer
ja: 添字をつけられた値が配列でもポインタでもありません

en: too many arguments to function
ja: 関数に対する引数が多すぎます

en: too few arguments to function
ja: 関数への引数が少なすぎます

en: ISO C++ forbids comparison between pointer and integer
ja: ISO C++ はポインタと整数との比較を禁じます

en: unordered comparison on non-floating point argument
ja: 非浮動小数点引数での順序付けられない比較です

en: ISO C++ forbids using pointer to a function in subtraction
ja: ISO C++ は減算に関数へのポインタを使うことを禁じます

en: ISO C++ forbids using pointer to a method in subtraction
ja: ISO C++ は減算にメソッドへのポインタを使うことを禁じます

en: invalid use of a pointer to an incomplete type in pointer arithmetic
ja: ポインタ演算で不完全型へのポインタを使うことは無効です

note: Make this a permerror because we used to accept it.
en: taking address of temporary
ja: 一時オブジェクトのアドレスを取ろうとしています

en: ISO C++ forbids taking the address of a cast to a non-lvalue expression
ja: ISO C++ は非左辺値式へのキャストのアドレスを取ることを禁じます

note: Only issue a warning, as we have always supported this where possible, and it is necessary in some cases.  DR 195 addresses this issue, but as of 2004/10/26 is still in drafting.
en: ISO C++ forbids casting between pointer-to-function and pointer-to-object
ja: ISO C++ は関数ポインタとオブジェクトポインタの間でのキャストを禁じます

en:    in pointer to member function conversion
ja:    ポインタからメンバ関数への変換で

en:    in pointer to member conversion
ja:    ポインタからメンバへの変換で

en: returning reference to temporary
ja: 一時オブジェクトへの参照を返そうとしています

en: reference to non-lvalue returned
ja: 非左辺値への参照が返されました

en: returning a value from a destructor
ja: デストラクタから値を返そうとしています

note: If a return statement appears in a handler of the function-try-block of a constructor, the program is ill-formed.
en: cannot return from a handler of a function-try-block of a constructor
ja: コンストラクタの関数 try ブロックのハンドラからは return できません

note: You can't return a value from a constructor.
en: returning a value from a constructor
ja: コンストラクタから値を返そうとしています

en: cannot initialize arrays using this syntax
ja: この文法を使って配列を初期化することはできません

en: int-array initialized from non-wide string
ja: 非ワイド文字列から int の配列が初期化されました

en: initializer-string for array of chars is too long
ja: char の配列にとって初期化子文字列が長すぎます

en: index value instead of field name in union initializer
ja: union 初期化子がフィールド名ではなくインデックス値になっています

en: circular pointer delegation detected
ja: 循環ポインタの代表を検出しました

en: Use of -fdefault-double-8 requires -fdefault-real-8
ja: -fdefault-double-8 を使用するには -fdefault-real-8 が必要です

en: bad method signature
ja: 不正なメソッドシグネイチャです

en: misplaced ConstantValue attribute (not in any field)
ja: ConstantValue 属性の場所を間違えています（どのフィールドでもありません）

en: abstract method in non-abstract class
ja: abstract メソッドが非抽象クラスにあります

en: bad type in parameter debug info
ja: 仮引数デバッグ情報に不正な型があります

en: stack underflow - dup* operation
ja: スタックアンダーフロー - dup* 操作

en: method '%s' not found in class
ja: メソッド '%s' はクラス内に見つかりません

en: failed to find class '%s'
ja: '%s' クラスを見つけるのに失敗しました

en: invokestatic on non static method
ja: 非静的メソッドに invokestatic しました

en: invokestatic on abstract method
ja: 抽象メソッドに invokestatic しました

en: invoke[non-static] on static method
ja: 静的メソッドに invoke[非 static] しました

en: invalid PC in line number table
ja: 無効な PC が行番号テーブルにあります

note: duplicate code from LOAD macro
en: unrecogized wide sub-instruction
ja: 認識できない wide sub 命令です

en: bad string constant
ja: 不正な文字列定数です

en: bad value constant type %d, index %d
ja: 不正な定数値型 %d, インデックス %d

en: not a valid Java .class file
ja: 正常な Java .class ファイルではありません

en: error while parsing constant pool
ja: constant プールの構文解析中にエラーが発生しました

note: FIXME - where was first time
en: reading class %s for the second time from %s
ja: class %s を読込むのは %s から二回目になります

en: error while parsing fields
ja: フィールドの構文解析中にエラーが発生しました

en: error while parsing methods
ja: メソッドの構文解析中にエラーが発生しました

en: error while parsing final attributes
ja: final 属性の構文解析中にエラーが発生しました

en: missing Code attribute
ja: Code 属性を欠いています

en: no input file specified
ja: 入力ファイルが指定されていません

en: bad zip/jar file %s
ja: zip/jar ファイル %s は不正です

en: cannot specify both -C and -o
ja: -C と -o は両方を一緒に指定できません

en: cannot create temporary file
ja: 一時ファイルを作成できません

en: using both @FILE with multiple files not implemented
ja: @FILE での複数ファイルの使用は実装されていません

en: internal error - invalid Utf8 name
ja: 内部エラー - 無効な Utf8 名です

en: junk at end of signature string
ja: シグネイチャ文字列の終りにゴミがあります

en: bad pc in exception_table
ja: exception_table に不正な pc があります

en: inconsistent instance variable specification
ja: インスタンス変数の仕様が一貫していません

en: [super ...] must appear in a method context
ja: [super ...] はメソッドコンテキストに現れなければなりません
